A világtörténelem legismertebb naplóját Anne Frank vetette papírra, aki családjával 1942-től két évig bujkált a nácik elől egy holland raktárépület rejtett traktusában, míg 1944-ben el nem hurcolták. Anne Frank mindössze tizenöt évesen halt meg Bergen-Belsenben, néhány héttel azelőtt, hogy az angol csapatok felszabadították a tábort.
Naplója éppen 75 éve jelent meg, és hamarosan a holokauszt és a második világháború egyik legfontosabb emlékirata lett; az évfordulóra emlékezik ma a Google Doodle is:
A hátsó traktusban rejtőző nyolc ember közül egyedül Otto Frank élte túl a háborút. Lányai haláláról csupán hónapokkal később, Amszterdamban értesült. Miep Gies (egyik segítőjük a rejtőzködés alatt) akkor adta át neki Anne írásos hagyatékát. A közhiedelemmel ellentétben azonban nem Otto Frank volt az, aki a napló kiadásának gondolatát elsőként felvetette. Barátok és ismerősök győzték meg, hogy így kell tennie, mert ez volt a lánya kívánsága. A napló eredeti címén (Het Achterhuis; A Hátsó ház/traktus) a holland Contact Kiadó gondozásában jelent meg először 1947. június 25-én.
A Park Kiadó gondozásában az évfordulóra időzítve jelent meg most magyarul a napló jubileumi kiadása, amely új elő- és utószót, kronológiát, illusztrációs anyagot, valamint a korábbinál bővebb, 16 oldalas képmellékletet tartalmaz. A kötetben olvasható továbbá Heller Ágnes beszéde, amely 2019. június 12-én Anne Frank születésének 90. évfordulóján hangzott el a frankfurti Pauluskirchében.