A lézerüzenetet februárban vetítették ki a bergen-belseni koncentrációs táborban meghalt Anne Frank és családjának a második világháború idején búvóhelyéül szolgáló, ma múzeumként látogatható ház falára, írja a holland rendőrség nyomán az MTI.
A felirat a következő volt: Anne Frank, a golyóstoll feltalálója. A szöveg arra az elméletre utalt, amely szerint Anne Frank nem maga írta a később világhírűvé vált naplóját.
1947. június 25-én jelent meg először Anne Frank naplója, amely a holokauszt és a második világháború egyik legfontosabb emlékirata, kordokumentum.
Az Anne Frank Ház - amelyet évente körülbelül egymillió látogató keres fel -, valamint az Izraeli Információs és Dokumentációs Központ panaszt tett az eset miatt. A rendőrség nyomozást indított az antiszemitának minősített bűncselekmény ügyében. A gyanúsítottat Lengyelországban fogták el, egy csoport amszterdami nyomozó is jelen volt.
Anne Frank családja Adolf Hitler hatalomra kerülése után menekült el Németországból Hollandiába. Miután 1940 májusában a németek Hollandiát is lerohanták és megszállták, Anne és családja bujkálni kényszerült, mindaddig, amíg fel nem fedezték őket 1944. augusztus 4-én. Annét és nővérét a bergen-belseni táborba szállították, mindketten ott haltak meg. Édesanyjukat Auschwitzban gyilkolták meg. Édesapjuk, Otto Frank megmenekült, és Amszterdamba hazatérve tudta meg, hogy családját koncentrációs táborokban megölték. Anne naplója Ottóhoz került, később kiadták, és mintegy harmincmillió példányban kelt el.
A naplót az UNESCO 2009-ben a világörökség részévé nyilvánította. A világ tíz legolvasottabb könyve közé tartozik.