10+1 külföldi könyvújdonság, amire 2022-ben érdemes figyelni

Az idei évben Margaret Atwood, Elena Ferrante és Murakami Haruki is esszékötettel jelentkezik, emellett számos új izgalmas regény is érkezik angolul. 

fk | 2022. január 24. |

Sheila Heti: Pure Colour

Sheila Heti a 2012-ben megjelent How Should a Person Be? című kötetével robbant be az irodalmi szcénába, a magyarul is megjelent Változások könyve pedig számtalan olvasót gondolkodtatott el az anyaságról. Heti szövegeit már korábban is hasonlították Joan Didion műveihez, a hamarosan megjelenő Pure Colour című regényével újra filozófiai mélységekbe merül. A szürrealista történet februárban jelenik meg angolul.

Sheila Heti új könyvében a világunk csak Isten első vázlata
Sheila Heti új könyvében a világunk csak Isten első vázlata

A kanadai írót gyakran emlegetik modern kori filozófusként. Sheila Heti a 2012-ben megjelent How Should a Person Be? című kötetével robbant be az irodalmi szcénába, a magyarul is megjelent Változások könyve pedig számtalan olvasót gondolkodtatott el az anyaságról, a világról és az olvasásról. Többek között minket, hiszen a hét könyve volt nálunk, illetve Ott Anna is elárulta, benne milyen gondolatokat ébresztett a gyerekvállalással kapcsolatban. A szerzővel készült interjúnkat itt olvashatod.  Heti szövegeit már korábban is hasonlították Joan Didion műveihez, a hamarosan megjelenő Pure Colour című kötetével pedig az Entertainment Weekly szerint új szintre emeli a filozófiát. 

Tovább olvasok

Margaret Atwood: Burning Questions

Tavaly mi is hírt adtunk róla, hogy új Atwood-kötet készül. A Szolgálólány meséje világhírű írója mindannyiunkat érintő témákban 50 esszéjét gyűjtötte kötetbe, ami 2022 március 1-jén jelenik meg a Doubleday gondozásában. A könyv emellett Atwood írói munkájába is betekintést nyújt.

Margaret Atwood emberi jogokról és gyászról is ír új esszékötetében
Margaret Atwood emberi jogokról és gyászról is ír új esszékötetében
Tovább olvasok

Elena Ferrante: In the Margins: On the Pleasures of Reading and Writing

A Briliáns barátnőm szerzőjének legújabb kötetében négy izgalmas, személyes esszét olvashatunk majd, amelyekből kiderül, milyen irodalmi hatások állnak Ferrante művei mögött. A könyvben szó esik a fontos olvasmányélményekről, az írói küzdelmekről, a nyelv csapdáiról és a nők igazságairól is.

Elena Ferrante megmutatja a pszichodrámát az anyaságban
Elena Ferrante megmutatja a pszichodrámát az anyaságban

Maggie Gyllenhaal nagy álma valósult meg azzal, hogy filmet rendezhetett az általa feminista hősnek tartott Elena Ferrante Nő a sötétben című regényéből. A film december végén debütált a Netflixen Az elveszett lány címmel, a rajongásból pedig a nézők egyértelműen jól jönnek ki: Gyllenhaal rendezői debütálása ugyanis egy lassan csordogáló, de feszült pillanatokat sem nélkülöző pszicho-dráma, amiben van érzelmi alámerülés és szembenézés, meg egy csomó kényelmetlen kérdés, amelyekkel egyszer minden nőnek szembe kell néznie.

Tovább olvasok

Marlon James: Moon Witch, Spider King

Ahogy mi is hírt adtunk róla, 2022 februárjában jelenik meg a tengerentúlon Marlon James regénye is, a Moon Witch, Spider King. Az új könyv kapcsolódik a Booker-díjas író előző regényéhez, a Fekete párduc, vörös farkashoz, de mégsem teljesen annak a folytatása, ebben a kötetben Sogolon szemszögéből ismerjük meg az eseményeket.

Jövőre érkezik Marlon James új könyve
Jövőre érkezik Marlon James új könyve

2022 februárjában jelenik meg a tengerentúlon Marlon James legújabb regénye, a Moon Witch, Spider King. A hírt a kiadója, a Riverhead jelentette be tegnap.

Tovább olvasok

Dolly Parton, James Patterson: Run, Rose, Run

A nyáron számoltunk be róla, hogy Dolly Parton az első regényén dolgozik, amelyet James Pattersonnal közösen ír. A Run, Rose, Run 2022 márciusában jelenik meg a tengerentúlon. Egy fiatal nőről fog szólni, aki Nashville-be megy, hogy valóra váltsa az álmát, azaz, hogy sztár váljon belőle. Szívszorító dalainak hátterében az áll, hogy van egy borzalmas titka, amit minden körülmények közt rejtegetni próbál. 

Dolly Parton regényt ír James Pattersonnal
Dolly Parton regényt ír James Pattersonnal

Dolly Parton az első regényén dolgozik, amelyet James Pattersonnal közösen ír. A Run, Rose, Run 2022 márciusában jelenik meg a tengerentúlon.

Tovább olvasok

Neil Gaiman, Colleen Doran: Chivalry 

Márciusban érkezik Neil Gaiman és Colleen Doran humoros fantasy képregénye, a Chivalry. A sztori szerint egy idős brit özvegy véletlenül megvásárolja a Szent Grált egy second-hand üzletben, ezt követően pedig különleges látogatója érkezik a múltból, egy lovag, aki ősi ereklyéket is hoz magával.

Douglas Stuart: Young Mungo 

Douglas Stuart debütáló regénye, a nyolcvanas évek hanyatló Glasgow-jában játszódó Shuggie Bain Booker-díjat nyert. A szerzőnek idén érkezik az új könyve, a Young Mungo, amely egy veszélyes szerelem történetét meséli el, ami két glasgow-i férfi – egy katolikus és egy protestáns – közt szövődik.

Túlélni Glasgow-t egy alkoholista anyával: ez Shuggie Bain feladata
Túlélni Glasgow-t egy alkoholista anyával: ez Shuggie Bain feladata

Mire megjelent, több mint harminc kiadó utasította vissza a skót Douglas Stuart debütáló regényét, a nyolcvanas évek hanyatló Glasgow-jában játszódó Shuggie Baint, amit aztán a tavalyi év végén még Booker-díjjal is kitüntettek. Munkásosztály, munkanélküliség, alkohol, erőszak: a Shuggie Bain a hét könyve.

Tovább olvasok

Ali Smith: Companion Piece 

Ali Smith az egyik legizgalmasabb kortárs író. Ősz című regénye tavalyelőtt az első lett az év végi ötvenes listánkon, tavaly pedig az évszak-tetralógia második része, a Tél is a top10-ben végzett. Idén áprilisban az író új könyvvel jelentkezik. A Companion Piece egyfajta utángondolása az egyedülálló regényciklusnak, amely rámutat arra, milyen is az a jelen, amelyben élünk.

Ali Smith: Még azelőtt vágtam bele, hogy a Brexit szó létezett volna
Ali Smith: Még azelőtt vágtam bele, hogy a Brexit szó létezett volna

A Brexit okozta társadalmi törésvonalak, egy elfeledett, majd újra felfedezett pop-art művész alkotásai, egy haldokló öregember emlékképei és egy saját útját kereső fiatal nő szürreális mindennapjai – mindez kaleidoszkópszerűen villan fel a skót Ali Smith Ősz című regényében, amely a legjobb könyveket összesítő 50-es listánkon 2020-ban az első lett. „Elmúlás, változás, útkeresés – mindez megjelenik a regényben, amely mégsem roppan össze a saját súlya alatt, Ali Smith ugyanis a maga finom módján mindig alkalmat kerít arra is, hogy rámutasson az abszurdra és a mindennapi szürreálra, amiből pedig 2020-ban garantáltan bőven jutott mindenkinek. Az Ősz egy meghatározó sorozat első része, Ali Smith pedig az az író, aki pátosz nélkül, érzékenyen reflektál az univerzálisra és a hétköznapira, mondatai pedig sokáig rezonálnak az olvasóban” – írtuk indoklásunkban. De alapvetően miből bomlott ki az Ősz, mi köze a könyvnek a magyarul korábban megjelent regényéhez, és hogyan figyelt fel Pauline Botyra? Ali Smith írásban válaszolt a kérdéseinkre.

Tovább olvasok

Ocean Vuong: Time Is a Mother 

Nagyon szerettük Ocean Vuong 2020-ban megjelent regényét a Röpke pillanat csak földi ragyogásunkat, amelynek már készül is az adaptációja. A vietnámi származású amerikai írónak idén érkezik az új könyve, a Time Is a Mother, amelyben édesanyja halálát dolgozta fel.

Film készül Ocean Vuong költői regényéből
Film készül Ocean Vuong költői regényéből

Az új év egyik első izgalmas adaptációs híre, hogy már dolgoznak Ocean Vuong gyönyörű regényének filmváltozatán. A Röpke pillanat csak födi ragyogásunkból az A24 készít feldolgozást.

Tovább olvasok

Orhan Pamuk: Nights of Plague

Tavaly év elején jelent meg A pestis éjszakái címmel Törökországban a Nobel-díjas Orhan Pamuk új regénye, az angol fordítása pedig idén érkezik. A regény egy ottomán kormányzóról, egy orvosról és egy őrnagyról szól, akik egy fiktív szigeten, Mingeren veszik fel a harcot a járvány ellen. A regény miatt az írót támadások érték, vizsgálat is indult ellene, erről bővebben ITT írtunk.

Új regénye miatt támadják Orhan Pamukot
Új regénye miatt támadják Orhan Pamukot
Tovább olvasok

Murakami Haruki: Novelist as a Vocation 

Murakami Haruki új kötetében az írással, irodalommal kapcsolatos ismereteit, tapasztalatait osztja meg a világgal. Esszéit egy japán magazin számára írta az elmúlt években, most azonban átdolgozta, majd összegyűjtötte őket egy kötetbe, hogy a szélesebb olvasóközönség számára is elérhetők legyenek.

Nézd meg videón, milyen lett a Murakami Könyvtár!
Nézd meg videón, milyen lett a Murakami Könyvtár!

Október elején megnyílt a tokiói Murakami Könyvtár, ahol az író személyes archívumát, lemezgyűjteményét és kéziratait is meg lehet nézni. De még arra is lehetőség van, hogy a kedvenc kávéját megkóstolják a látogatók. 

Tovább olvasok

(Forrás)

Kapcsolódó cikkek
...
Szórakozás

Tíz cím, amit még elolvashatsz a 2022-es premier előtt!

Tavaly év végén már összegyűjtöttük, milyen adaptációkat várunk 2022-ben, szerencsére a kínálat sokkal szélesebb, így most további tíz címet hoztunk, amelyek bemutatója az idei évben esedékes.

...
Nagy

Ezek a non-fiction könyvek érkeznek 2022 első felében! (II. rész)

2022 első félévének kínálatából válogattunk - és mivel annyi izgalmas téma és cím érkezik, tényirodalmi ajánlónkat két részre bontottuk. Íme, a második adag!

...
Hírek

10 klasszikus krimi, aminek 2022-ben felszabadultak a jogai

Január elsejével az Egyesült Államokban szabadon felhasználhatóvá váltak Agatha Christie, Ernest Hemingway és Arthur Conan Doyle egyes könyvei.

...
Zöld

Kleinheincz Csilla: Nem akartam a mágiával elvenni az olvasótól a valóságos megoldásokat

Kleinheincz Csilla a hazai spekulatív irodalom egyik kiemelkedő alakja, a Gabo Kiadó szerkesztője, fordító. Új regényében visszanyúlt a tanulmányaihoz, és ember és föld kapcsolatán keresztül beszél napjaink égető kérdéseiről. Podcast.

Szerzőink

...
Kolozsi Orsolya

Kafkánál a valóság az igazi rémálom, az élet pedig maga a reménytelenség

...
Sándor Anna

A Tél Szokcsóban nem a beteljesülés regénye, hanem az áthidalhatatlan távolságoké

...
Ruff Orsolya

A Dreherek sikertörténetét csak az államosítás tudta megakasztani

...

Kleinheincz Csilla: Nem akartam a mágiával elvenni az olvasótól a valóságos megoldásokat

...

Szabó Magda egész életében hitt a nagy történetekben

...

Závada Péter: A szövegekbe visszavonulás is politika

...

Pál Sándor Attila: Kiküldtek a József Attila-óráról, mert fantasyt olvastam

A hét könyve
Kritika
A Tél Szokcsóban nem a beteljesülés regénye, hanem az áthidalhatatlan távolságoké
...
Zöld

Thomas Erikson: Aki engem fáraszt, lehet, hogy másnak szimpatikus

Thomas Erikson viselkedéskutató új, Energiavámpírokkal körülvéve című könyvében arra ad magyarázatot, hogy miért érezzük bizonyos emberek társaságát fárasztónak. Interjúnkban arról beszélgettünk vele, hogy mit tehetünk, ha energiavámpír van a családban, hogyan hatnak a társadalomra, és örökölhetőek-e a rossz mintázatok. 

Még több olvasnivaló
...
Nagy

Kafkánál a valóság az igazi rémálom, az élet pedig maga a reménytelenség

Franz Kafka az idegenség írója, aki a létezésben nem talál semmiféle otthonosságot – az ember létét a világban kiúttalan, elidegenedett, szorongással és félelemmel teli állapotként jeleníti meg, elsősorban a groteszk és az irónia segítségével, egy szürreális, mégis ismerős világ megteremtésével. Újraolvasó rovatunk májusi könyve Kafka talán leghíresebb műve, A per

...
Nagy

Az izlandi Dan Brownt keresték, ezért megírta első krimijét Lilja Sigurðardóttir

Lilja Sigurðardóttir az izlandi krimi fontos szerzője, Csapda című regényét most fordították magyarra. Az éppen Budapesten tartózkodó szerzőt a regény kapcsán kérdeztük többek között a skandináv krimiről, írói rutinjáról, az izlandi társadalomról, kokaincsempészetről és homoszexualitásról. 

...
Panodyssey

Borda Réka: Hová lettek a tárgyak az irodalomból? [Tárgydilemmák]

"A szépirodalom persze az ember, nem a környezet nagy kérdéseit taglalja – mindazonáltal környezetünk nemcsak hogy nem elhanyagolható, hanem sok esetben minket meghatározó dolgok összessége, amelyek funkcióval való megtöltése képes színesíteni, mélységgel megtölteni az irodalmi alkotásokat. Elvégre tárgyaink és tereink mi magunk vagyunk: nincs civilizáció, ha mi, emberek nem alakítjuk környezetünket." Borda Réka Tárgydilemmák című esszésorozatának következő részében azt vizsgálja, hogyan és miért hiányzik a materialitás irodalmunkból.

...
Nagy

A Dreherek sikertörténetét csak az államosítás tudta megakasztani

A Dreher bejáratott márkanév Magyarországon, a mögötte meghúzódó család- és cégtörténet pedig legalább annyira színes, szerteágazó és fordulatokkal teli, mint az elmúlt durván kétszáz év magyar történelme. Iglódi Csaba első regénye, a Dreher-szimfónia négy tételben meséli el az egymást követő generációk felemelkedését.

...
Nagy

Gurubi Ágnes: Kőr Dáma

Gurubi Ágnes a Szív utca című regényével 2021-ben a top3-ban végzett a legjobb első prózakötetesnek járó Margó-díjért folyó versenyben. Volt értelme megőrülni című tárcasorozatának ez a harmadik része.

...
Kritika

Levélfolyamból bontakozik ki a Kner család megrázó és felemelő története

A magyar történelem egyik legtragikusabb korszaka elevenedik meg a Magvetőnél megjelent könyv lapjain, és a családregényszerű szövetet kirajzoló epizódok arról győznek meg, hogy kivételes szellemi és érzelmi kohézió fogta össze a Kner család egymást követő nemzedékeit.

SZÓRAKOZÁS
...
Szórakozás

A déli gótika mesterének novellái inspirálták Bruce Springsteen legsötétebb lemezét

Május elején jelent meg Warren Zanes Deliver Me from Nowhere című kötete, amely Bruce Springsteen tán legkülönlegesebb, és leginkább kedvelt lemezén, az 1982-es Nebraskán hallható dalok mögött felsejlő személyes motívumokat, és művészi hatásokat tekinti át.

...
Szórakozás

Jordan? Pipa! – Az alfakosaras, a tárgyalóasztal meg a munkaalkoholista fehér férfiak

Az Air – Harc a legendáért arra a pávatáncra fókuszál, amely 1984-ben zajlott a Jordan család és egy ambiciózus sportszergyártó vállalat vezetői között. Hozzáolvastuk a pár éve magyar nyelven is elérhető Michael Jordan-monográfia vonatkozó részeit.

...
Nagy

Cseh Tamás és Bereményi Géza dalai olyan korhű helyzetjelentések, melyek jelentőségével maguk sem voltak tisztában

Hétfőn este nyílt meg a Cseh Tamás életművéről szóló kiállítás a Petőfi Irodalmi Múzeumban. A zeneszerző-énekes idén januárban ünnepelte volna nyolcvanadik születésnapját; a tárlat megidézi emlékét, az archív felvételek pedig visszarepítenek a hetvenes évekbe.

Gyerekirodalom
...
Gyerekirodalom

Minden idők száz legjobb gyerekkönyve a BBC listáján

A BBC Kultúra rovata 56 ország 177 könyvszakértőjét kérdezte, hogy megtalálja minden idők legjobb gyerekkönyveit. A szakértők között magyarok is voltak: Szekeres Nikoletta és Cseri Anna Flóra. 

...
Gyerekirodalom

Vámos Miklósé az első magyar mesekönyv, amit mesterséges intelligencia illusztrált

Úgy tűnik, a képalkotó mesterséges intelligenciának még vannak meglepő korlátai.

...
Gyerekirodalom

Berta Ádám: A Szöszmösz történetszövésében nem ütköztem korlátokba

Berta Ádám első gyerekkönyvének hőse egy süni, aki a zöld mohavirágot kutatva nagy utazásra indul. Szerencsére nem egyedül, hiszen útitársa egy Szöszmösz nevű tündéregér. Ketten vágnak neki az ismeretlennek, kalandjaik során pedig fura és emlékezetes szerzetek egész sorával találkoznak. A mesét Agócs Írisz illusztrálta, a szerzőt, Berta Ádámot pedig most inspirációról, meseírásról és a mélyből felbukkanó fontos témákról is kérdeztük.