A filmfeldolgozások esetében a nézők azt várják, hogy a lehető legpontosabban adják vissza az eredeti könyvet. Mutatjuk, mi történik, ha a filmesek szembe mennek ezzel az elvárással! Listánkban olyan filmeket hoztunk, amikről modern csavart visznek a klasszikusokba.
Apokalipszis most (1979)
Valószínűleg nem a vietnámi háború poklában játszódó film az első, ami beugrik, ha adaptációkról beszélünk. Francis Ford Coppola filmje azonban Joseph Conrad lengyel születésű angol író kisregényének modernizált változata. Conrad A sötétség mélyén című története 1899-ben jelent meg folytatásokban az angol Blackwood's Magazine-ban.
Az eredeti történet Kongóban játszódik.
A főszereplő és narrátor, az angol Charles Marlow egy belga kereskedelmi társaság megbízásából érkezik Afrikába, hogy kapitányként dolgozzon egy folyami gőzösön. Ott tartózkodása alatt szembesül a belga gyarmatosítás sötét oldalával, a belgák kegyetlenségével az afrikai őslakosokkal szemben és a minden emberben lakozó, feneketlen sötétséggel. Marlow-t egy rakomány elefántcsont elszállításával bízzák meg, de valódi feladata, hogy ezzel együtt az elefántcsont-ügynököt, Kurtz-öt is visszahozza a vadonból, aki kétes hírnevet szerzett magának a környéken.
A két Oscar-, két BAFTA-, három Golden Globe-díjjal elismert filmváltozatban Martin Sheen játszotta Benjamin L. Willard kapitány szerepét, akinek feladata Kurtz ezredes megkeresése. Kurtzot Marlon Brando alakította. A filmben olyan sztárok szerepeltek még, mint Robert Duvall, Dennis Hopper, Laurence Fishburn, Harrison Ford.
Miyazaki: Laputa, az égi palota (1986)
Hayao Miyazaki szívesen nyúl könyvekhez, amikor alapanyagot keres animációsfilmjeihez. A japán filmes ehhez a korai, a Totorót közvetlenül megelőző alkotásához Jonathan Swift Gulliver utazásaiból merítette az ihletet. Az 1726-ban megjelent szatirikus regényben szerepel a repülő sziget, Laputa. Itt él az alatta elterülő birodalom királya és udvara, innen irányítja a királyságát. Gulliver szerint a királyságban található ásványok mágneses tulajdonságai miatt lebeg a sziget a föld felett.
Miyazaki a tőle megszokott módon csupán kiindulásként használta a repülő szigetet és a nevét. A saját maga írta forgatókönyvben két árva, egy fiú és egy lány keresik a szigetet, hogy bebizonyítsák, nem csak a legendákban létezik.
A gyerekeket titokzatos ügynökök és banditák üldözik, akik a szigeten található fejlett technológiát akarják megszerezni.
Don Juan DeMarco (1995)
A Johnny Depp és Marlon Brando főszereplésével készült film modern kerettörténete Jeremy Leven író-rendező saját, Don Juan DeMarco and the Centerfold című novelláján alapul. A visszaemlékezések/fantázia részek pedig a Don Juan legendákból, illetve Lord Byron Don Juan verziójából merítettek.
A filmben John Arnold DeMarco (a fénykorában lévő Johnny Depp) egy szenvedélyes szerelmi viszony után Zorrónak öltözve öngyilkosságot kísérel meg. Egy óriásplakát állványáról készül levetni magát, amit egy pszichiáter (Marlon Brando) akadályoz meg.
A doktor intézetében elkezdi kezelni a magát a világ legjobb szeretőjének, Don Juannak képzelő férfit.
Az üléseknek azonban nemcsak a betegre, hanem az orvosra is hatással vannak. A nyugdíjazás előtt álló pszichiáter és felesége (Faye Dunaway) kihűlőben lévő házasságába új élet költözik.
Az oroszlánkirály (1994)
Az talán közismertebb, hogy a Disney animációs részlege a Hamlet történetét dolgozta át oroszlánokra. Shakespeare 1599 és 1601 között készült tragédia a bárd leghosszabb darabja. A dán királyfiból kis oroszlán lett Szimba névvel, akinek édesapja, a király, Mufasa a szeme láttára hal meg.
Mufasa halála nemcsak Szimbát, hanem egy egész generációt traumatizált.
Szimba magát okolja a történtekért, amire nagybátyja, Zordon rá is erősít. A kis oroszlán elmenekül a birodalomból, amit így a nagybácsi és a sakálok irányítanak.
Az önkéntes száműzetésben találkozik Timonnal és Pumbával, akik megtanítják arra, hogy éljen a lehető legkevesebb felelősséggel, csak a pillanatnak. Ez jól is megy, amíg gyerekkori szerelme el nem jön, hogy visszahívja, segítsen megmenteni a népét Zordon uralmától.
Spinédzserek (1995)
Az idén a bemutatása 30. évfordulóját ünneplő Spinédzserek a Jane Austen-rajongók közmegegyezése szerint is az egyik legjobban sikerült filmfeldolgozása az írónő műveinek. Austen 1815-ben kiadott Emma című regényének történetét az 1990-es évek Amerikájába helyezték.
A filmeseknek úgy sikerült az eredeti alapanyag szellemiségét megőrizni, hogy a főszereplő angol nemesből menő amerikai tinédzsert faragtak. A középpontban pedig továbbra is a pletyka, a pasizás és a közösség véleménye állt, ami tökéletesen belesimult a gimisek életébe. Ez a feldolgozás a saját jogán is több szállóigét és emlékezetes pillanatot adott a nézőknek.
Rómeó + Júlia (1996)
Ez egy nem kevésbé legendás feldolgozás szintén egy Shakespeare-műből. A Rómeó és Júlia megtartotta az angol szerző eredeti szövegkönyvét és gyakorlatilag minden mást megváltoztatott körülötte. A történetet áthelyezte a modern Amerikába, Verona Beachre, ahol bandaháborúk dúlnak. Baz Luhrmann feldolgozása akciódús, tele van erőszakkal, lövöldözéssel, autósüldözéssel, modern zenével, mintha valaki kifejezetten azzal a céllal forgatta volna, hogy végre a fiúk is leüljenek megnézni a tragédiát.
A címszerepekben Leonardo DiCaprio és Claire Danes látható. A mellékszerepekben is olyan színészeket találunk, mint Brian Dennehy, John Leguizamo, Miriam Margolyes, Harold Perrineau, Pete Postlethwaite, Paul Sorvino és Diane Venora.
10 dolog, amit utálok benned (1999)
Folytatjuk a modern vonalat és maradunk Shakespeare munkásságánál. Ennek a filmnek a stábja A makrancos hölgy cselekményét ültette át egy amerikai középiskola mindennapjaiba. A szüzesség elvesztése miatti aggódás, egy nő jó hírének a védelme és a pasizás fontosságának problémái remekül rezonálnak a modern környezetre. Olyan későbbi sztárok alakították a főbb szerepeket, mint Julia Stiles, Heath Ledger, Joseph Gordon-Levitt, Larisa Oleynik, Andrew Keegan és Gabrielle Union.
Cameron James (Gordon-Levitt) teljesen bele van habarodva Bianca Stratfordba (Oleynik), akit azonban az apja csak azzal a feltétellel enged randizni, ha a nővér, a híresen nehéz természetű (ebben a feldolgozásban feminista és független) Kat (Stiles) is randevúzik. A fiú lefizeti az iskola rosszfiúját, Patrick Veronát (Ledger), az egyetlent, aki vállalja a feladatot, hogy megpróbálja elcsábítani a lányt. A dolgok nem egészen úgy alakulnak, ahogy tervezték, de mivel ez egy komédia, ráadásul a 90-es évek, mindenki megkapja, akit és amit érdemel.
Kegyetlen játékok (1999)
Nem tudunk betelni a tinikkel készült modern adaptációkkal. Pierre Choderlos de Laclos Veszedelmes viszonyok című 1782-es levélregényének természetesen létezik egy korhű (és tökéletes) adaptációja is John Malkovich, Glen Close és Michelle Pfeiffer főszereplésével. A 90-es évek divatja szerint – mivel rájöttek, hogy a mozibajárók többsége ebből a korosztályból kerül ki – azonban készült egy tiniverzió is.
A helyszín New York, ahol az iskola szívtiprója, Sebastian Valmont (Ryan Phillippe) már unja a könnyű kalandokat és valami kihívásra vágyik. Az igazgató lánya, Annette Hargrove-ot (Reese Witherspoon) ellenzi a szerelem nélküli szexet, így a fiú fogad mostohatestvérével, Kathryn Merteuil-jel (Sarah Michelle Gellar), hogy el tudja-e csábítja. Kathryn eközben arra próbálja felhasználni Sebastiant, hogy bosszút álljon a volt pasiján azzal, hogy elcsábítja a barátnőjét, Cecile Caldwellt (Selma Blair). Ennek a filmnek köszönhetően jött össze a valóságban is Ryan Phillippe és Reese Witherspoon, akik össze is házasodtak és két gyerekük született.
Ó, testvér, merre visz az utad? (2000)
Ismét egy váratlan fordulat. George Clooney egy kevésbé ismert, de annál szórakoztatóbb filmje Homérosz Odüsszeiájából merített ihletet. A Joel Coen és Ethan Coen rendezte filmben George Clooney, John Turturro és Tim Blake Nelson három összeláncolt rabot alakítanak, akiknek sikerül megszökniük, azonban a sheriff folyamatosan a nyomukban van. Hőseink 1937-ben Mississippi vidéki részén próbálják megtalálni azt a helyet, ahol az egyikük elásott 1,2 millió dollárnyi kincset.
Több szereplő neve vagy tulajdonságai is utalnak a görög történetre.
Clooney karakterének neve Ulysses, a volt felesége Penny (Penelope). John Goodman egy félszemű bűnözőt játszik modern Küklopszként.
A film címe utalás Preston Sturges Sullivan utazásai című 1941-es filmjére, amelyben a főszereplő rendező álma, hogy megfilmesítse az Ó, testvér, merre visz az utad? című fiktív könyvet. Külön érdekesség, hogy a filmben meglehetősen sokat énekelnek, még maga Clooney is.
Könnyű nőcske (2010)
Visszatérünk a középiskolákba és a modernizáláshoz. A gimiben gyakorlatilag láthatatlanként mozgó Olive egy félreértés miatt rossz hírbe keveredik, elterjed róla, hogy fiúkkal szexel. Mivel az irodalomórán épp Nathaniel Hawthorne 1850-es A skarlát betű című regényét olvassák, Olive úgy dönt, elfogadja új helyét a középiskolai hierarchiában.
Elkezd kihívóan öltözni és minden ruhájára rávarrja a regénybeli skarlát betűt. Közben rájön, hogy ezzel a reputációval segíthet a népszerűtlen fiúkon. Azt hazudják, hogy vele voltak, ezzel megszabadulnak a piszkálásoktól. Időközben az iskola vallásos diákjai valóságos boszorkányüldözésbe kezdenek Olive ellen. A főszerepben Emma Stone-t láthatjuk, mellette Amanda Bynes, Thomas Haden Church, Patricia Clarkson, Lisa Kudrow, Malcolm McDowell és Stanley Tucci is feltűnik.
Renfield (2023)
Bram Stoker Drakula történetét sokan felhasználták már laza és pontos adaptációkhoz egyaránt, a 2023-as horrorkomédia azonban egészen különlegesen jól sikerült. Ezúttal a szolga, Renfield (Nicholas Hoult) nézőpontjából láthatjuk a vámpírsztorit.
A film nagyszerűen használja az eredeti műből ismert vámpírokra vonatkozó szabályokat és elegyíti őket a pszichológiai- és önsegítő-lázban égő modern világgal.
Gyakorlatilag az eredeti történet folytatásának is tekinthető. Renfield még a viktoránus korban szegődött Drakula gróf szolgájául, aki ezért cserébe örök életet és valamennyi erőt adott neki.
Mostanra azonban Renfield elfáradt. Próbálja elbliccelni Drakula etetését bűnözők és más rossz emberek gyilkolásával, de amikor belép egy önsegítőcsoportba, ráébred, hogy toxikus kapcsolatban él és megpróbál új életet kezdeni. Ebben segít az is, hogy összeismerkedik egy rendőrnővel (Awkwafina). Végül odáig merészkedik, hogy nem csak ő akar szabad lenni, de a vámpírtól is meg akar szabadulni. Drakula gróf szerepében Nicholas Cage tobzódik.