Csodálatos nyári tartalommal állt elő a The New York Times, amit érdemes újra és újra megnyitni azokon a hosszú estéken, amikor valóban jó filmet néznénk, de úgy érezzük, kifogytunk az ötletekből. 500 filmes szakember segítségével (köztük olyan Oscar-díjas rendezők, mint például Pedro Almodóvar, Sofia Coppola vagy Guillermo del Toro) elkészítették az évszázad 100 legjobb filmjei listát.
Mivel óriási a merítés (akit érdekel a teljes lista, az nézze meg a – sajnos fizetős – lap oldalán), nem célunk minden adaptációt megmutatni, ami felkerült a listára, így megnéztük, hogy az első 20 helyre milyen, könyvek alapján készült filmek kerültek. Meglepően sokat találtunk, húszból 10-et. Mutatjuk!
A Wall Street farkasa (20.)
Martin Scorsese és Leonardo DiCaprio egyik legjobb közös munkája, nem hiába kapott 5 Oscar-jelölést, igaz, díjra egyiket sem tudta váltani. Az eleinte becsületes tőzsdeügynök, Jordan Belfort áll a középpontban, akit a gyors meggazdagodás reménye hamar elcsábít, míg a film végére teljesen kifordul önmagából. Belfort önéletrajzi könyve alapján készült.
Zodiákus (19.)
David Fincher fantasztikus bűnügyi thrillere Jake Gyllenhaal, Robert Downey Jr. és Mark Ruffalo szereplésével, ami Robert Graysmith a Zódiákus gyilkos történetét feldolgozó két non-fiction könyve alapján készült. A film az 1960-as években rettegett sorozatgyilkos esetét és az elfogására hajtóvadászatot indító személyek történetét mutatja be.
A tettest sosem kapták el, pedig a rendőrség minden erejével igyekezett megfejteni a rejtélyes üzeneteket, amiket kapott a gyilkostól.
Brokeback Mountain – Túl a barátságon (17.)
Oscar-díjas film egy váratlan férfiszerelemről: a két fiatal cowboy (Jake Gyllenhaal és Heath Ledger) egy nyári munkán találkozik. Míg egyikük birkákat terel, másikuk az alaptáborban főz, esténként sokat beszélgetnek, egyre közelebb kerülnek egymáshoz. Útjaik szétválnak, de miután évekkel később újra találkoznak, erősebb érzelmek törnek fel bennük, mint valaha. Annie Proulx amerikai szerző novellája alapján készült.
Tigris és sárkány (16.)
Négy Oscar-díjat kapott Ang Lee rendező (Brokeback Mountain, Pi élete, Értelem és érzelem) sokat méltatott filmje, aminek alapját Vang Tu-lu Crane-Iron ötrészes regénysorozatának negyedik kötete adja, ami négy generáció ju-hszia, vagyis kínai vándor kardforgató történetét meséli el.
Isten városa (15.)
Egy nyomornegyed Rio de Janeiróban, rengeteg erőszak és a fotóművészet, ami kiutat mutathat. A brazil-francia filmdráma Paulo Lins 1997-ben írt, önéletrajzi elemekkel szőtt regénye alapján készült, ami egy fiú nézőpontjából beszél erről az erőszakos világról, amiben az emberségesség szikrája mégis felcsillan.
Az ember gyermeke (13.)
A P. D. James azonos című disztópiája alapján készült posztapokaliptikus sci-fi film Clive Owennel és Julianne Moore-ral főszerepben. 2027-ben, az Egyesült Királyságban járunk, amikor az emberiség globális meddőséggel néz szembe.
Az emberi fajt a kihalás fenyegeti.
Szociális összeomlás, terrorizmus és menekültek – ezekből a világszintű problémákból csak a titkos Humán Projekt mutathat kiutat.
Érdekvédelmi terület (12.)
Jonathan Glazer 2023-ban bemutatott bravúros filmje, ami Martin Amis regényét lazán adaptálta. Rudolf Höss, Auschwitz parancsnoka van a fókuszban, aki a haláltábor mellett, magasba nyúló betonfalak biztonságában éli mindennapjait a családjával.
Miközben a ház túloldalán zsidó emberek égnek halálra, a parancsnok gyerekei önfeledten játszanak az udvaron.
A film, ami a náci hatalom kegyetlenségeit nem borzalmas látványokkal, hanem hanghatásokkal szemlélteti (cikkünk a filmről itt).
The Social Network – A közösségi háló (10.)
Újabb Fincher-film, ami a Facebook megalapításának kezdeteit mutatja be, Aaron Sorkin forgatókönyvíró Ben Mezrich Véletlenül milliárdos című könyvéből dolgozott. Mark Zuckerberg a Harvardon tanult, amikor szobatársával elkezdték a közösségi oldal alapjait, mára pedig a világ egyik leggazdagabb és legellentmondásosabb emberévé vált. Felejthetetlen, pörgős film Jesse Eisenberg főszereplésével.
Nem vénnek való vidék (6.)
A Coen testvérek alkotása 2008-ban elnyerte a legjobb filmnek járó Oscar-díjat. Cormac McCarthy azonos című regénye alapján készült, ami pont idén jelent meg vadiúj kiadásban, a Jelenkor kiadónál először. A western thriller egy balul elsült kábítószerüzletet és annak következményeit mutatja be, fókuszban három férfival az 1980-as években, a nyugat-texasi sivatagban.
Vérző olaj (3.)
Ahogy közeledünk a lista elejéhez, az évszázad legeslegjobb filmjeihez, úgy sokasodnak a Paul Thomas Anderson-alkotások. A harmadik helyen is ő végzett a Vérző olaj című western thrillerrel, ami lazán kapcsolódik Upton Sinclair 1927-ben írt regényéhez. Az 1900-as évek elején járunk, Daniel Plainview dél-kaliforniai olajvállalkozót követjük a történetben, aki meggazdagszik a kitermelt olajnak köszönhetően, de emiatt egyre több konfliktust is szít.
Nyitókép forrása: The Social Network - Fotó: Intercom/port.hu