A Drakula „a gótikus irodalom iskolapéldája, az angolszász irodalom egyik legismertebb műve, amely alapvetően már a maga korában is elismerést váltott ki, azóta pedig rengeteg írót inspirált” – írtuk korábbi cikkünkben, amikor Bartók Imre újrafordította Bram Stoker klasszikusát.
„Uram, bocsáss meg nekem! Szégyentelen vagyok” – írta játékosan a szerző, miután kiadta kezéből minden idők egyik legborzongatóbb horrorregényét, amely azóta is nagy népszerűségnek örvend az olvasók körében.
Különleges ritkaság
Stoker egy ismeretlen „Williamsnek” címezte a levelet, amely a rá jellemző visszafogott és professzionális hangnem helyett meglepően személyes és informális. Az értékesítő, Oliver Bayliss szerint a szövegen érződik a könyvben is tetten érhető gótikus extravagancia és valamiféle sötét színpadiasság.
Hozzátette, hogy az írótól meglehetősen kevés levél maradt fenn, olyanról pedig, amelyben Drakulát név szerint említi, gyakorlatilag eddig nem is hallottak.
„Kevesebb, mint egy maroknyi létezéséről tudunk, és ezek jellemzően formális elismervények. Ezzel szemben ez a levél informális, éles elméről tanúskodik, és alig néhány héttel a könyv megjelenése után kelt. Így ez az egyik legkorábbi és legőszintébb szerzői kommentár a mára legendássá váló regényhez” – mondta Bayliss.
Kié lesz a kincs?
Azért is különleges ez a néhány soros üzenet, mert itt Drakula még nem ikon, csupán egy útjára induló irodalmi karakter, akivel még bármi megeshet. „Teátrális, pimasz és teljesen autentikus” – foglalta össze az eladó a levéllel kapcsolatos benyomásait. Mivel rendkívüli ritkaságról van szó, Bayliss szerint az intézményeket és a magángyűjtőket egyaránt vonzza majd a jegyzet, sőt a legendás szörny miatt a filmek, illetve a popkultúra iránt érdeklődők számára is kincs ez a felfedezés.
A befektetők is nyitottnak tűnnek a vásárlásra.
„A Drakula az egyik legkeresettebb első kiadás a ritka könyvek gyűjtőinek körében, és egy Stoker által aláírt levél, amely közvetlenül utal a vámpírra, és felfedi az író korai gondolatait a regényről, lényegében egy a milliárdhoz. Ritkább, mint vámpírt látni nappal” – vélte Bayliss.
(Guardian)
Fotó: Wikipédia