Június 27-én megjelent a Squid Game (magyarul: Nyerd meg az életed) utolsó évada, és ezzel véget ért az elmúlt évek egyik legnagyobb sorozatőrülete. A koreai disztopikus thriller még 2021-ben indult, és a Covid-járvány bezártságában kiégett embereket szinte azonnal magával ragadta a groteszk történet. Négy évvel és két évaddal később a sorozat mitsem veszített sikeréből.
A Squid Game mai napig a Netflix egyik legnagyobb sikere (265 millió megtekintés), a kritikusok és a nézők elismerését is kivívta. Joggal, hiszen remekül vegyíti a társadalomkritikát és a könnyed szórakozást. Lényegében egy erős kapitalizmuskritikával van dolgunk, amiben az elszegényedett osztály saját nyereségére a társai, barátai ellen fordul, miközben a felsőbb rétegek dúskálnak.
A harmadik évad sem marad izgalom és meglepetések nélkül, a készítők rengeteg morális dilemmát hoznak be, az ellentétek még élesebbek mint eddig, a végkifejlet pedig megállíthatatlanul dübörög felénk hat részen keresztül.
Sőt állítólag már az angol spin-off is készülőben van, a záró epizódban ugyanis láthatjuk Cate Blanchetet, ami nagyon is erre utal. Illetve már arról cikkeznek, hogy David Fincher rendezheti az új sorozatot.
De addig is ajánlunk pár könyvet, amik betölthetik a Squid Game után maradt űrt.
Suzanne Collins: Az éhezők viadala-sorozat
Egy lány, akit váratlanul kiválasztanak, hogy vegyen részt egy életre-halálra tartó vetélkedőn. 12 körzet, 24 versenyző, egy lezárt aréna és megannyi fegyver. A végén csak egy körzet nyerhet. Suzanne Collins young adult-könyvsorozata egy klasszikus felnövéstörténet és disztópikus regény egyben.
A főhős, Katniss ártatlan lányként kerül be, de hamarosan rájön, hogy megvan minden ereje ahhoz, hogy egy személyben vezesse az ellenállást az elnyomó hatalommal szemben.
Az éhezők viadala a 2010-es évek egyik legnagyobb könyves és filmes robbanása volt, az eredeti trilógiát nemrég két előzménykönyv is követte. A legutóbbi éppen idén jelent meg Az aratás hajnala címen.
Takami Kósun: Battle Royale
Itthon talán kevésbé ismert Takami Kósun regénye, viszont ez a kötet egymagában felelős Az éhezők viadala, Az útvesztő és megannyi más 2010-es évekbeli groteszk vetélkedőket bemutató történetekért. Sőt biztosak lehetünk benne, hogy a Squid Game sem jött volna létre nélküle.
Egy diktatórikus ázsiai országban 42 középiskolás diákot egy lakatlan szigetre zárnak össze, ahol a lőfegyverektől a hétköznapi tárgyakig minden a rendelkezésükre áll, hogy megküzdjenek egymással.
A végén csak egy maradhat. De vajon képesek megölni egymást a gyerekek? Kósun formabontó regénye sokaknál kiverte a biztosítékot, még a Japán kormány is ellenezte a megjelenést anno. Azóta pedig sikerkönyv lett.
A könyv jelenleg nehezen kapható itthon, de állítólag novemberben újabb kiadásban fog megjelenni.
William Golding: A legyek ura
Ha Az éhezők viadalának a Battle Royale volt az alapja, akkor utóbbinak William Golding klasszikusa. Bár nem olyan brutális, mint modern újragondolásai, az alap mégis ugyanaz: mit tehet egy csapat tapasztalatlan fiatal, ha magukra maradnak egy lakatlan szigeten.
A jól nevelt angol fiúk egyik napról a másikra változnak át civilizálatlan emberekké, a megszokott etikettet és normát felváltja az ösztönalapú viselkedés, a tabuk helyére lehetőségek lépnek.
Ami elsőre felszabadító játéknak tűnik az hamar szörnyű valósággá válik, megindul a harc a területekért és az élelemért, egy halott disznó feje pár nap után már istenségnek tűnik a szemükben, a küzdelem a civilizált világot lassan elnyeli a sziget vadonja.
Az eredeti regény 1954-ben született, de a valóságban 1965-ben meg is történt.
Stephen King: A hosszú menetelés
Amerikában egy mindent szabályozó, kizsákmányoló diktatúra uralkodik, a társadalom nagyobb része soha nem látott elnyomásban és szegénységben szenved. Aki ellenáll, azt azonnal elhurcolják.
Az egyetlen lehetőség a jobb életre egy minden évben megrendezett, végtelennek tűnő menetelés az országon keresztül, amit a tévé is közvetít, és országszerte százezrek néznek.
Száz fiatal indul útnak, hogy az áhított pénznyereményért kilométereket gyalogoljanak. Az útról letérni nem lehet, megállni sem, ha mégis így tesz valaki, akkor ott helyben lelövik. Stephen King, a horror és thiller mestere, ebben a regényben a hatalom és az egyén küzdelmét jeleníti meg egy elborult vetélkedőn keresztül. A könyvből hamarosan film is készül.
Pierce Brown: Vörös lázadás-sorozat
Pierce Brown a Vörös-lázadás könyvsorozata olyan mint a római mitológia, a Trónok harca és Az éhezők viadala marson született szerelemgyereke lenne. A szóban forgó vörös bolygón járunk, egy kasztokra bontott társdalomban, amelyben a legalsó szinten rabszolgaként élnek az emberek. Innen kerül ki főhősünk is, aki belülről akarja szétrombolni a rendszert.
Az első kötetben még csak a főhősre koncentrálunk, de a második kötettől szó szerint felnyílik az egész bolygórendszer és fényéveket átívelő galaktikus háborúknak lehetünk a részesei.
Rengeteg váratlan fordulat, epikus történet, és persze, bújtatott társadalomkritika. A sorozat összesen hat részből áll, a szerzővel korábban interjút is készítettünk a hirtelen jött sikerről.
Fotó: Youtube