Az orosz politika, főleg a Putyin által kialakított rendszer rengeteg szürke zónát rejteget magában. Ebben a listában 5 könyvet találsz, ami segíthet megérteni, mi folyik jelenleg Vlagyimir Putyin Ororszországában.
Anna Politkovszkaja: Orosz napló
Anna Politkovszkaját 2006. október 7-én gyilkolták meg a társasházának a liftjében. A világ egyik legismertebb újságírója volt, aki bátorsága és az 1990-es években indított orosz-csecsen konfliktusról szóló tudósításai miatt lett széleskörűen ismert. Az Orosz napló az elmúlt évtizedek egyik legfontosabb olvasmánya, közelről és átfogóan mutatja be a putyini orosz rendszer működését. A kötet a 2003-2005 közötti időszakról szól: hogyan központosította Putyin a hatalmat, miként építette le a demokratikus jogállam kereteit, miből fejlődött ki a saját propagandája és hogyan lett mindenkiből lehetséges célpont. A kötetről Filippov Gáborral, politológussal is beszélgettünk, és a kötet az évtized legfontosabb könyvei közé is felkerült.
Catherine Belton: Putyin emberei
Mindig is tudni akartad, hogy mi folyik a Kreml falain belül? Catherine Belton Putyin legközelebbi emberei közé viszi az olvasóját, és az elmúlt 20 év legfontosabb kulcsfiguráin keresztül mutatja be az orosz politika eddig ismeretlen történetét. Hogyan élte túl a KGB-hez köthető csoport a Szovjetunió széthullását, kik és hogyan jutottak óriási vagyonokhoz és meghatározó politikai pozíciókhoz ezután, majd hogyan vált a világon egyre meghatározóbbá az orosz politika? A Putyin emberei az egykori bennfentesek beszámolóiból rajzolja fel azt a gépezetet, ami nemzetek sorsa felett uralkodik. A kötetből korábban közöltünk részletet, a szerző egy 444-nek adott interjúját is szemléztük.
Alekszej Navalnij: Hazafi
Alekszej Navalnij orosz ellenzéki politikus a Putyin-rendszer szimbolikus alaja, történetét az egész világ végigkövethette: jogászból korrupcióellenes aktivista lett, Putyin első valódi politikai kihívója volt, 2020-ban megmérgezték, egy évre rá pedig börtönbe zárták. Ezt követően 2024-ben egy hirtelen rosszullét után meghalt. Korábban már a róla készült portrékönyvből osztottunk meg részletet, nemrég pedig megjelent a memoárja is, amiben saját szavaival meséli el történetét a Szovjetunió bukásától egészen a bebörtönzéséig. A Hazafi (részlet itt) nemcsak Navalnij politikai történetét, ellenállását és a Putyini rendszer működésének leírását tartalmazza, hanem személyes gondolatait, félelmeit és vágyait is. Fontos olvasmány az elnyomásról, harcról és reményről.
Mihail Hodorkovszkij: Az Oroszország-feladvány
Ki tudna a legtöbbet a politika és hatalom működéséről, mint Oroszország egyik (sokáig) leggazdagabb embere? Mihail Hodorkovszkij, egykori olajmágnás belelátott a szűkebb kör működésébe, és abba a korrupt politikai hálóba, ami a jelenlegi rendszert jellemzi. Egy nap viszont felszólalt Putyin rendszere ellen, ezért a Kreml megfosztotta vagyonától és több mint 10 évig bebörtönözték. Az Oroszország-feladvány (részlet itt és itt) nem egy jellegzetes történet, de annál tanulságosabb. Hodorovszkij elmeséli hogyan lesz szovjet fiatalból orosz olajmágnás, miként néz ki a politikai elit belső élete, és egy átfogó elemzést ad arról, hol is ment félre a putyini rendszer működése.
Sofi Oksanen: Ugyanaz a folyó
Sofi Oksanen, aki elsősorban szépirodalmi művei miatt lett híres, nemrég egy esszékötetben foglalta össze nézeteit a jelenlegi Oroszországról, az ukrán-orosz háborúról, és legfőképpen az orosz nők elleni erőszakról. Az Ugyanaz a folyó (részlet itt) nem egy (a fentebbi könyvek értelmében vett) politikai olvasmány, hanem egy beszámoló a mindennapi emberek életéről. A szexuális erőszak és a nők kizsákmányolása a háborúkban „bevett” eszköz, Oksanen szerint a háború kifejezetten az nők egyenjogúsága ellen indított hadjárat, amelyben a nőgyűlölet csak egy újabb elem lehet az autoriter rezsim kiépítésében és fenntartásában. A szerző a tavalyi Őszi Margó Irodalmi Fesztiválon személyesen mutatta be a könyvet (itt visszanézhető), egy interjúban mi is beszélgettünk vele.
Fotó: Pexels