A 90. születésnapját ünneplő Csányi Vilmost számos szerepben ismerhetjük: házikedvencek gazdájaként, tudósként, kertészként, de gyerekkori világába és kíváncsiságának történetébe is betekintést enged. Elmélkedik a jövőről és az elmúlásról, az emberi viselkedésről és a mesterséges intelligenciáról is, a jövőt illető jóslatokkkal kapcsolatban azonban igen óvatos.
Úgy véli, nemcsak jó írónak kell lenni, hanem jó olvasónak is:
Az írónak az a dolga, hogy plasztikusan írjon. Az a dolga, hogy olyasmit írjon, amiről az olvasó azt gondolja, akár meg is történhetett. Ha nem tud így írni, akkor ne írjon – akkor olvasson inkább!
Az olvasó alkotótárs ebben a folyamatban, és a jó alkotótárs azt gondolja, hogy ez megtörtént és elhiszi. De ez minden más írásra is igaz. Az az írás, amit az olvasó nem tud elképzelni, nem jó írás. Vagy az illető nem jó olvasó” – fogalmazott Csányi Vilmos egy 2021-es interjúnkban, amikor otthonában látogattuk meg.
A világhírű etológus születésnapján 7 könyvet ajánlunk olvasóink figyelmébe.
Teremtő képzelet - A kreativitás evolúciója
Csányi Vilmos tavaly megjelent könyvében (amiből itt részletet mutatunk) a legfrissebb kutatási eredményeket is felhasználva ered az emberi képzelet és kreativitás nyomába. Mikor és hogyan alakult ki, mi volt a szerepe az ősi közösségek életében és a kultúrák kialakulásában? Hogyan voltak képesek életben maradni és húst szerezni őseink, ezek a sérülékeny és gyenge lények?
Az ember titka már akkor is az egységben rejlett: a tagok képesek voltak a magas szintű kommunikációra, így a hatékony együttműködésre. Mindehhez képzeletüket is segítségül hívták, amely elképesztő fejlődésen ment keresztül az emberré válás evolúciós folyamatában: „Sokan sokféle dolgot képzelnek el, ezek túlnyomó többsége tényleg megvalósíthatatlan, de akad közöttük néhány apró fogás, amit alkalmazni lehet a gyakorlatban, és van, aki ezeket be is vezeti.
A már elképzelt és megvalósított fogások beépülnek a kultúránkba, és gazdagabb környezetet alkotnak új elképzelések számára, amelyekből éppen azok valósulhatnak meg, amelyek ebbe a környezetbe képesek illeszkedni."
A Teremtő képzelet az etológus és a gondolkodó lebilincselő tanítása arról, mi tett minket emberré a történelem hajnalán, és mi tesz azzá ma.
Édes Janka - Élet egy szabad kutyával
Az író kutyáinak hatalmas szerepük volt és van a tudományos munkákban: a szokásaik, furcsaságai inspirálták a mára nemzetközi szinten is elismert kutatásokat, melyek középpontjában a kutya és az ember viselkedése, a biológiai és a kulturális evolúció kérdései állnak.
Csányi ebben a kötetben egyszerre a gazdája Jankának, aki elmeséli a kalandjait, és tudós, aki a megfigyelései magyarázatát is szolgáltatja. Nem Janka az egyetlen eb, akinek viselt dolgait az író megosztotta olvasóival, szerepelt már kötetben Jeromos és Bukfenc is, pl. a Jeromos, a barátom - A kutyák szerint a világ című könyvben.
Barát József, Csányi Vilmos: Jövőpánik – Beszélgetések a lehetséges határairól
Ebben a kötetben az író a jövő bizonytalanságáról beszélget Barát Józseffel. Mesterséges intelligenciáról, genetikáról, evolúcióról, eutanáziáról, abortuszról és szerelemről is szó esik benne, ennek ellenére nem nehéz olvasmány. A szerzők hol vitatkozva, hol egyetértésben beszélgetnek a jövőről: míg Barát Józsefet az újságírói kíváncsiság hajtja, Csányi Vilmos kizárólag a tudományos tényekre alapozza a beszélgetést.
Arra természetesen nem kapunk választ, hogy mi lesz az emberiség sorsa, mert Csányi Vilmos szembesít a tényekkel, de úgy véli, elképzelésünk sem lehet arról, hogy mennyit fejlődik még a mesterséges intelligencia. Ez nem egy tipikus strandkönyv, mégis egy szuszra elolvasható.
Drága barátaim, kedves majmok - Emberi és állati egypercesek
Azt, hogy krízis idején hogyan reagálunk, milyen válaszaink vannak például a világjárványra, miként viseljük a hónapokig tartó bezártságot, alapvetően meghatározza, hogyan éltek valaha őseink. Korábban egy domináns személy által vezetett, néhány száz főből álló csoportban éltünk, amelynek tagjaival folyamatosan együttműködtünk, a legfontosabb célunk pedig az volt, hogy a csoportot életben tartsuk. Az író szerint
„az embernél az együttműködés mindenre, az élet valamennyi területére kiterjed, és ennek az alapja a gondolkodásban történő különös együttműködés.
Az ember képes a gondolatait megosztani társaival, és egész élete a megosztás különböző formáira épül."
Ma már ilyen csoportok helyett, megatársadalmakban élünk, egyszemélyes csoportként. A kötetben arról is szó van, hogyan hat vándorló, gyűjtögető-vadászó életmódunk a döntéshozatalunkra, és miért nehéz rávenni ma az embereket arra, hogy gondoljanak a klímaváltozásra, és foglalkozzanak a távoli jövővel. A könyvbe itt beleolvashatsz.
Kíváncsiságom története
Ebben a könyvben az etológus egészen közel engedi magához az olvasót. A könyv 17 történetet tartalmaz, melyek a gyerekkortól kezdve adnak betekintést a tudós életébe, Csányi szerint azonban ez nem életrajz, sokkal inkább egy elmefejlődés története. Arról szól, hogy egy gyerek mit gondol a világról, és hogyan változik a világ, illetve hogyan vált a kémiai kísérletekkel foglalatoskodó kisgyerek ismert tudóssá.
Kiderül, miért kezdett el halakkal, majd később kutyákkal foglalkozni, mire adhat választ az evolúció és mire nem, miben hasonlítunk a majmokra, megállja-e a helyét a vízimajom-elmélet.
A 2021 őszi Margó fesztiválon Juhász Anna beszélgetett az íróval: Csányi elmondta, hogy annak idején sokan elmebetegnek tartották, mert olyan területre ment, amihez nem is értett. A beszélgetés teljes egészében visszahallgatható. A szerző kilencvenedik születésnapjára jubileumi kiadás készült, a kötetet Nádasdy Ádám előszava vezeti be. A könyvbe itt tudsz beleolvasni.
Sétálgatok a kertemben
Egy egészen más szerepben, egy kert tulajdonosaként mutatkozik be a kötetben az író. Körbevezet a saját kertjében, és közben különleges növényeiről és gondozásukról értekezik, és arról, hogy hogyan beszélget velük. Mert ezt teszi, úgy beszélget a növényekkel, ahogy a kutyáival is. A kötet különleges abból a szempontból is, hogy a kert szépségeit képeken is megtekintheti az olvasó.
Géczi János-Csányi Vilmos: Őszi kék
Csányi beszélgetőpartnere ebben a kötetben Géczi János író, és együtt próbálnak átlépni az emberi megismerés korlátain. Két barát beszélget életről és halálról, alkotásról és kudarcról, apaságról és önmagunk becsapásáról.
Olyan kérdésekre keresik a választ, hogy mihez kezdenénk, ha holnaptól ezer évig élhetnénk?
Hogyan ad értelmet az ember saját pillanatnyi létének a földi élet végtelen folyamatában? Értelmezhető-e evolúciós szempontból a kultúra és a morál? Hogyan okoz tragédiát a legjobb emberi szándék is? És miért keressük a kapcsolatot földönkívüli fajokkal, ha még a delfinekkel sem tudtunk egy jót beszélgetni?
Nyitókép: Valuska Gábor