Mihail Hodorovszkij

Mihail Hodorkovszkij könyve leleplezi a putyini maffia erkölcstelenségeit

Az emigrációba kényszerített, egykori olajmágnásból lett ellenzéki aktivista, Mihail Hodorkovszij új könyvében bepillantást enged nekünk a harcba, amelyet Vlagyimir Putyin kitartó kritikusaként hazája megmentéséért vív. Olvass bele a könyvbe!

Könyves Magazin | 2023. október 31. |
mihail hodorkovszkij
Az Oroszország-feladvány
Ford. Kende Tamás, Jaffa, 2023, 340 oldal
-Mihail Hodorovszkij Az orooszország-feladvány

„Meglehetősen nyugodt alak vagyok, olyan, akit nem könnyű csak úgy megijeszteni. És mégis, némiképp aggódni kezdtem, amikor egy nap, szokásom szerint bekapcsolván az Ekho Moszkvi rádió adását, a hírekben azt hallottam, hogy a Kreml vérdíjat tűzött ki a fejemre. Nem tették ugyan hozzá az élve vagy halva kitételt, de közel jártak hozzá…”

Mihail Hodorkovszkij Putyin álarca mögé látott. Olajmágnásként, Oroszország egyik leggazdagabb embereként felszólalt Putyin korrupt rendszere ellen, s ezért a Kreml megbüntette. Megfosztották vagyonától, és több mint tíz évre börtönbe zárták. Rendszerkritikus tevékenységét a börtönben és azután is folytatta. 2013 végén szabadult, emigrációba kényszerült, jelenleg Londonban él.

Az Oroszország-feladványban az ellenzéki aktivistává vált egykori üzletember gyorselemzést ad arról, hogy miként ment félre a putyini Oroszország, bemutatja országa felemelkedését és bukását, saját útját a jellegzetes szovjet ifjúkortól az olajmágnási létig, majd hatásos belső képet fest a politikai ellenállásról. A szerző erőteljes hangon áll ki a Kelet és a Nyugat közti megbékélés mellett.

A Sunday Times népszerű szerzőjével, Martin Sixsmithszel közösen jegyzett könyvében Hodorkovszkij páratlan éleslátással leplezi le a putyini maffia-klán vágyait és erkölcstelenségeit, ugyanakkor igyekszik bemutatni a nyugati közönség számára azt, hogy miért muszáj szembeszállni a Kremllel ahhoz, hogy megalapozhassanak egy jobb jövőbe vezető utat.

Mihail Hodorkovszkij: Az Oroszország-feladvány – Hogyan esett bele a Nyugat Putyin játszmájának csapdájába – és hogyan lehet kiszabadulni belőle (részlet)

Fordította Kende Tamás

Fejlődésben visszamaradt

Putyin nyugatellenessége, a magántulajdon önkényes elkobzása és a Kreml legmagasabb szintjeiről áradó korrupció lerombolta az orosz gazdaság minden kilátását a megújulásra vagy az előrelépésre. Miért is bízna bárki egy maffiaállamban, amely kisajátítja az ország erőforrásait, és elkobozza a magánszemélyek tulajdonát, kizárólag saját meggazdagodása érdekében? Mégis miért fektetnék be a pénzüket a globális befektetők épp egy ilyen alattomos rendszer által irányított országban, és miért fogadják el az oroszok az őket alávetett helyzetben tartó visszaéléseket?

Az utóbbi kérdésre könnyebb a válasz.

Történelmileg szemlélve, az orosz tekintélyelvű rendszer vasökle mindig leverte a népi elégedetlenség megnyilvánulásait,

ám nem volt képes eloszlatni a minden olyan rendszerrel vele járó bizalmatlanságot, amely minden hatalmat magának követel, miközben megtagadja a jogállamiságot, a polgárok jogainak tiszteletben tartását. Kíváncsi vagyok tudják-e, ki és mikor írta az alábbiakat:

„Az orosz kormányzat alapelve mindig az autokratikus uralkodó volt, aki egyesíti a törvényhozó és a végrehajtó hatalmat, és rendelkezik az ország minden erőforrásával. Ennek az alapelvnek nincsenek korlátai. Amikor a tekintélyuralomnak nincsenek korlátai – oly mértékben, hogy senki más alattvalónak semmilyen joga nem marad –, akkor ez az állam rabszolgaságban van, és kormánya despotikus.”

Ez a leírás tökéletesen alkalmazható a kommunista párt vagy épp Vlagyimir Putyin autokráciájának jellemzésére, ám valójában 1809-ben vetette papírra Mihail Szperanszkij, I. Sándor cár tanácsadója. Szperanszkij azt nehezményezte, hogy Oroszország sosem volt törvényekkel irányított ország, ám szavai a mai állapotokat is tökéletesen lefestik.

„Önkényuralomban nem létezhet törvénykönyv, mert ahol nem léteznek jogok, ott nem lehet köztük semmiféle egyensúly… Kizárólag az uralkodó önkényes döntései szabják meg az állampolgárok kötelezettségeinek határait mindaddig, míg maga az uralkodó ezeket meg nem változtatja. A törvény kizárólag az önkényuralkodó akarattól függ, amely önmaga alkotja meg a törvényt, éegymaga alapítja a bíróságokat, nevezi ki a bírókat és szabályozza hatáskörüket, ahogy épp a kedve tartja.”

Szperanszkij arra a következtetésre jutott, hogy

ahol hiányzik az igazságosság, a jog, a szeszélyes önkényuralom elleni védelem, ott nincs helye a haladásnak és a kezdeményezéseknek, aminek eredményeként az ország a primitív elmaradottságba süllyed.

A mai putyini Oroszországban a törvényeket megint lábbal tiporják, vagy a Kremlt megszállva tartók diktatúrája érdekében megkerülik. Számukra a törvények csak arra szolgálnak, hogy – a törvényesség fügefaleveleként – eltakarják velük a despotizmust, a politikai kényszert, amelyek miatt a rendszer képtelen a konstruktív evolúcióra.

Egy ország jogrendszere nem lehet az uralkodó kizárólagos akaratának kifejezője; az egész társadalom konszolidált akaratát kell kifejeznie. Ez teszi lehetővé, hogy az állam beleegyezésen alapulva működjön, hogy a polgárok azért engedelmeskedjenek a törvénynek, mert tisztelik. Meg nem változtatható elvekre kellenek épülniük e törvényeknek, olyanokra, amelyek nincsenek kitéve a pillanatnyi szeszélynek, és független, szabadon választott parlamentnek kell meghoznia őket. Amíg Oroszországban a perszonalizált autokrácia az egyetlen ismert politikai konfiguráció, nem sok kilátás van a fejlődésre.

A magántulajdon védelmének hiánya, ami a ragadozó, fosztogató állam képében jelenik meg, aláássa az Oroszországba vetett bizalmat. „Mi haszna azoknak a törvényeknek, amelyek tulajdont ruháznak rá magánszemélyekre, ha magának a tulajdonnak nincsen biztos alapja? Mi haszna a polgári törvényeknek, ha bármikor elsöpörheti őket az önkényuralom új szabálya? Hogy is lehetne rendbe tenni a pénzügyeket ott, ahol hiányzik a törvényekbe vetett bizalom?” – írta Szperanszkij.

A törvényi védelembe vetett hit hiánya vezetett a tőke és az emberek tömeges elmeneküléséhez Oroszországból, ahhoz, hogy a hosszú távú beruházásokat, fejlesztéseket egyre csökkenő mértékben finanszírozzák magánforrásokból, és az őrült korrupcióhoz, valamint a köztulajdon folyamatos elsikkasztásához, ami felemésztette az ország GDP-jének több mint 10 százalékát.

Putyin alatt nem pusztán elhanyagolták az ország szellemi kapacitásának fejlesztését:

a ragadozó gazdaságpolitika és az emberi jogok eltiprása nagyban hozzájárult a tehetséges emberek, köztük a legjobb fiatal orosz vállalkozók tömeges elmeneküléséhez.

Ezeknek az embereknek szükségük van arra, hogy szabadnak és függetlennek érezhessék magukat a demokrácia körülményei között, így a mindent átható államközpontú ideológia az ország elhagyására kényszerítette őket. Elképzelhetik, mekkora kár keletkezett mindebből. Amikor egy 25 éves vállalkozó emigrál, az potenciálisan többmilliós dollárnyi bevételtől fosztja meg a gazdaságot. Márpedig évente százezernyi ilyen vállalkozó és magasan képzett szakember hagyja el Oroszországot.

A hivatalos adatok szerint a Szovjetunió összeomlását követő két évtizedben mintegy 4,5 millió ember hagyta el Oroszországot, ám a szakértők ezt a számot magasabbra becsülik. Egy 2016-ban készült jelentés rávilágított az agyelszívás okozta károkra. A Nyugatra emigrálók többsége – komoly potenciállal rendelkező emberek: tudósok, egyetemisták, vállalkozók és üzleti vezetők – azért távozott, mert úgy érezte, nem tud továbbfejlődni a saját országában. A saját erejükből gazdaggá lett emigránsok száma – köztük egykori kormánytisztviselők, politikusok rokonai, a pénzügyi és államigazgatás tagjai – 2000 óta folyamatosan nőtt. Az ok, amiért elhagyták Oroszországot, sokféle lehetett: az indokok skálája az alacsony fizetéstől az oktatás és a tudomány finanszírozásának alacsony szintjén keresztül a bizonytalan vállalkozói környezetig, az általános korrupcióig, a személyes biztonság és a vagyonbiztonság hiányáig, a közintézmények gyengeségéig, továbbá a bűnüldözés és az igazságszolgáltatás rendszerébe vetett bizalom hiányáig terjedt. A jelentés szerint 

a kivándorlás nemcsak megfosztja az országot a társadalom legaktívabb tagjaitól, de egyben lassabb fejlődésre ítéli a maradókat.

Egy olyan emberi és anyagi erőforrásokban gazdag ország, mint Oroszország, ahol ugyanakkor a szegénység aránya ilyen magas, a nemzetgazdaság éves növekedési ütemének 6-7 százalékosnak kellene lennie. Nem kellene több, mint a törvényesség és az üzleti integritás iránti elkötelezettség, és egyetlen évtized alatt elérhető lenne a kanadai szintű életszínvonal Oroszországban. Két évszázada Mihail Szperanszkij már elmagyarázta I. Sándor cárnak, miként kellene levetni Oroszország önkényuralmi múltjának súlyát, ahhoz, hogy új jövő nyílna számára. Tervezeteket készített szabadon választott önkormányzatokról, nemzeti parlamentről, sőt egy figyelemre méltó alkotmányt is felvázolt, mely garantálta volna az állampolgári jogokat, a hatalmi ágak szétválasztását, a rendőrállam megszüntetését, valamint a sajtószabadságot. Ám Sándor cár mindezt elutasította, és Putyin elnökségének harmadik évtizedében a politikai reformok, a gazdasági modernizáció kilátásai továbbra is távolinak tűnnek. Az Oroszország és a Nyugat kormányai közti bizalom a mélyponton van. Ez rossz az orosz nép jóléte és az emberi jogok védelme szempontjából egyaránt. Rontja Oroszország vonzerejét a nyugati befektetők szemében, továbbá magában hordozza a konfliktushoz vezető politikai tévedések és a hazardírozás kockázatát. Gazdasági vezetőként tisztában vagyok azzal, miként fojtja el Putyin vezetése a gazdasági fejlődés lehetőségeit. Ám itt ennél többről van szó. 

Az ország morális jóllétét is veszélyezteti, megfojtja országunk jelenét, a népünket és a jövőnket is.

Fotó: Mitya Aleshkovskiy / Wikimedia Commons

Kapcsolódó cikkek
...
Szórakozás

Bödőcs tanárnője 9 éve nem nyaralt, közben elbaszták az oktatást

Bödőcs Tibor Prímszámok hóesésben című kötetének egyik szövegéből animációs film készült. 

...
Hírek

Illyés Gyula versének kormánykritikus átiratát szavalta el egy makói tanár

Az Egy mondat a zsarnokságról sorait úgy fogalmazta át az október 23-ai ünnepségen, hogy belekerültek a lefóliázott könyvek, a státusztörvény és a Balaton-part kisajátítása is.

...
Hírek

A felkelőkkel szimpatizált az angol mérnök, aki Pesten rekedt 1956 októberében

Az Astoria szálló foglyai címmel jelent meg az angol Herbert Frederick Rance beszámolója az 1956-os magyar forradalomról a Magyar Nemzeti Múzeum gondozásában.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

5 empatikus készség, ami megmentheti a párkapcsolatodat

Nincs párkapcsolat konfliktus nélkül – a kérdés tehát nem az, hogyan kerüljünk el egy összezördülést, hanem hogy hogyan kezeljük együttérzéssel. Íme öt tipp egy egészségesebb kapcsolatért.

...
Zöld

8 meglepő tény arról, hogyan hat az olvasás az agyadra

Hogyan hat egy jó könyv a memóriánkra? Milyen pszichés problémákkal szemben segít az olvasás? Az olvasás jótékony hatásait gyűjtöttük össze nyolc pontban.

...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

Hírek
...
Gyerekirodalom

65 éves az Asterix képregénysorozat

...
Hírek

Jakupcsek Gabriella: Van boldogság a B oldalon

...
Beleolvasó

Csáth Géza egykori tanítványát azért rabolják el, hogy rémtörténeteket meséljen – Olvass bele!

...
Hírek

Bödőcs szipogó kérvényezője sosem nyúlt le uniós forrásokat

...
Gyerekirodalom

6 könyv, ami a holokauszt témáját dolgozza fel gyerekeknek

...
Hírek

Rekordot döntöttek a magyar olvasók

...
Hírek

Bartis Attila és Tóth Krisztina is versenyben van az EBRD Irodalmi Díjáért

...
Hírek

Ledöntötték Radnóti Miklós mellszobrát Győrben

...
Szórakozás

8 könyv, amiről azt hitték, soha nem lehet filmre vinni

Olvass!
...
Beleolvasó

Csáth Géza egykori tanítványát azért rabolják el, hogy rémtörténeteket meséljen – Olvass bele!

Csáth Géza, éjszaka, egy idős nő elrablása. A 11 éjszaka olyan történet, mely rémálomba ringat. Olvass bele! 

...
Beleolvasó

Az Ólomszív egy fogva tartott zsidó kisfiú történetét meséli el ‒ Olvass bele!

Zoltán Gábor Orgia című kötetéhez hasonlóan az Ólomszív is a vészkorszakban játszódik, a Városmajorban kegyetlenkedő nyilasok rémuralma alatt. Olvass bele!

...
Beleolvasó

Miért nehéz Franciaországban fiatalnak lenni? Fehér Boldizsár megírta [MARGÓ KÖNYVEK]

Olvasd el Arnaud Dudek Légy észnél című regényének utószavát, melyet Fehér Boldizsár írt. 

Természetesen olvasok
...
Zöld

10 dolog, amit jó, ha tudsz a pszichológusodról

...
Zöld

5 empatikus készség, ami megmentheti a párkapcsolatodat

...
Zöld

Ebből a sűrű, sötét erdőből csak hetekkel később bukkan fel a hajód - Olvass bele a Mitágó-erdőbe!

...
Zöld

5 friss könyv az önismeretről, amik segítenek elfogadni önmagad

...
Zöld

8 meglepő tény arról, hogyan hat az olvasás az agyadra

...
Zöld

Karikó Katalin eldöntötte, mihez kezd a Nobel-díj mellé kapott pénzzel

...
Zöld

5 könyv, amit olvass el, ha mindig ugyanúgy végződnek a párkapcsolataid

...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

...
Zöld

Megrendezik az első szépségversenyt az AI-modelleknek, vajon Bíró Ada indul?