Putyin nem őrült címmel közölt publicisztikát Sofi Oksanen a legnagyobb svéd lapban, a Dagens Nyhetenben. Az egyik legismertebb kortárs finn író (magyarul legutóbb megjelent, A kutyafuttató című regényéről ITT írtunk) cikkében történelmi oldalról elemezte az ukrajnai eseményeket, és arra a következtetésre jutott, hogy az orosz vezető nem veszítette el az eszét, csak elhitte a saját hazugságait. Írását a 24.hu szemlézte, ez alapján foglaljuk össze főbb állításait.
Oksanen arról írt, hogy bár az elmúlt hetekben sokan érveltek azzal, hogy Putyinnak elmehetett az esze, az elnök tettei az oroszok nézőpontjából valójában teljesen logikusak, a kézivezérelt sajtótermékek ugyanis arról írnak, hogy a katonák valójában felszabadítják Ukrajnát egy náci rezsimre hasonlító rendszer alól, a Donbaszban élőket pedig egy ukránok által szervezett népirtástól mentik meg. Az író kiemelte, hogy egy független kutatás szerint a megkérdezett oroszok több mint kétharmada (68 százaléka) támogatja a katonai lépéseket. Így bár a nyugati országok felől teljesen irracionálisnak tűnik Ukrajna lerohanása – hiszen Ukrajnában nem csak hogy nem zajlott népirtás, de az egyébként zsidó vallású Zelenszkijt is demokratikus úton választották meg –, az orosz lapok ennek ellenkezőját állítják és ezt sokan elhiszik. „Ha a kormány, az iskolák, a média, illetve a bíróságok hosszú időn, akár generációkon át ugyanezt hajtogatják, akkor a mondatok mindenki által elfogadott tényekké válnak” – írta.
Az oroszok által ostromlott Kijevben az egyik legkiszolgáltatottabb csoport a csecsemőké - különösen azok, akiket ukrán béranyák hoztak a világra. Könyvek hírek mellé.
Tovább olvasokOksanen arra is kitért, hogy a Szovjetunió szétesése után Oroszország Németországgal ellentétben nem nézett szembe a saját múltjával, Putyinnak így könnyű dolga volt azzal, hogy felébressze az emberekben az ellenségképet, a holokauszt emlékének manipulálásával pedig csak tovább szítsa a tüzet. Korábban szerinte Putyin ugyanezt az eszközt vetette be az észtek ellen is, most pedig nagyobb méretekben teszi ugyanezt. Az író szerint Oroszország ma is a sztálini elvek mentén működik, hiszen a háborút akkor sem területszerzéssel, hanem más népek felszabadításával indokolták, a Putyin-éra beköszönte óta pedig újra ez a hazafias narratíva került az oktatási rendszerbe, illetve a törvénykönyvekbe. Szerinte a rendszert fenntartó erők megváltoztatása vagy lecserélése nélkül Oroszország nem fog megváltozni.
A teljes cikk ITT olvasható.