A Roskomnadzor, vagyis az orosz médiahatóság azt követeli a Freedom Letters nevű kiadótól, hogy egy melegekről szóló regényt még a weboldaláról is távolítson el, hogy ne lehessen megvásárolni. A könyvet eleve csak erősen cenzúrázva adhatták ki.
Az orosz valóság
Szergej Davidov Springfield című regénye két harmincas, meleg férfi kapcsolatáról szól, és a délnyugati Szamarai területen, Togliatti városában játszódik. A kötetet oroszul eleve csak úgy engedték kiadni, hogy bizonyos szavakat (például queer és szabadság) kitakartak benne. Az első nyomás példányait 2023-ban tíz perc alatt elkapkodták az Ozon nevű webshopon. A kiadó vezetője, Georgij Urushadze szerint ez egy olyan generáció regénye, amelyet összetör az orosz valóság.
A Roskomnadzor azt írta a Freedom Lettersnek, hogy a kötet „olyan tiltott információkat tartalmaz, amelyek nem hagyományos szexuális kapcsolatokat és/vagy preferenciákat, pedofíliát, nemváltást hirdetnek”. A Novaja Gazeta által megszerzett levélben egyúttal
megfenyegették a kiadót,
hogy ha nem távolítják el a weboldalukról a könyvet, akkor elérhetetlenné teszik az egész site-ot.
Szembemenni a cenzúrával
A kiadót Urushadze alapította 2023-ban, aki korábban a legjobb orosz nyelvű prózát elismerő Big Book irodalmi díj igazgatója volt. A Freedom Letters olyan köteteket ad ki, amelyek nem jutnának át a rövid pórázon tartott nagyobb orosz kiadók szűrőjén vagy amelyeket már betiltott a médiahatóság. Ők jelentették meg például Dimitrij Bikov Volodimir Zelenszkijről szóló életrajzát is (az ukrán elnökről a külföldi könyveket sem engedik be a vámon).
Urushadze külföldről viszi a kiadót, amit az orosz-ukrán háború első évfordulóján alapított. Davidov könyve volt az első megjelenésük, mert miután elolvasta,
úgy gondolta, az ilyen regényeknek és szerzőknek szükségük van egy szabad platformra.
Davidov egyébként maga is elmenekült Oroszországból a háború kitörésekor, Stuttgartban él.
Fotó: Andrew Neel / Unsplash