Sofi Oksanen: Ha őrültnek gondoljuk Putyint, védtelenek maradunk vele szemben

Sofi Oksanen: Ha őrültnek gondoljuk Putyint, védtelenek maradunk vele szemben

Az Ugyanaz a folyó margós bemutatóján szó esett a szörnyű tetteket eltemető csendről, a megrázó némaságról és transzgenerációs traumákról. Sofi Oksanen továbbá az esszé műfajában rejlő lehetőségekről, valamint arról is beszélt, hogy miért elengedhetetlen az orosz lélek kiismerése Putyin politikájának megértéséhez.

vn | 2024. október 12. |

Sofi Oksanen Ugyanaz a folyó – Putyin háborúja a nők ellen című kötetének margós bemutatójára színültig megtelt a Nemzeti Táncszínház Nagyterme. Az észt anyától és finn apától származó író az életművét régóta követő és remekül ismerő Karafiáth Orsolyával beszélgetett.

sofi oksanen
Ugyanaz a folyó – Putyin háborúja a nők ellen
Ford. Panka Zsóka, Scolar, 2024, 264 oldal
-

Ugyanaz, megint

A helsinki Színművészeti Akadémián, dramaturgia szakon diplomát szerzett, számos regényt és színművet jegyző Oksanennek az Ugyanaz a folyó az első esszékötete (itt elolvashatsz belőle egy részletet). Mint kiderült, a mű magja a Svéd Akadémia által a szólásszabadság témájában meghirdetett konferenciára készült szöveg.

Az írás a nagymamája elnémult nővérének történetét dolgozza fel. Amint Oksanen elmesélte, Észtország 2. világháborús szovjet megszállása alatt kihallgatásra vitték az említett rokonát, aki azt követően, hogy visszatért, egyetlen kifejezést leszámítva egy szót sem beszélt.

Annyit mondott csak: „Ne tegyétek!”

Oksanen felidézte, hogy amikor 2022. február 22-én Oroszország megtámadta Ukrajnát, arra gondolt, ugyanez az erőszakhullám ismétlődik majd megint, ez magyarázza a görög bölcs, Hérakleitosz mondásának (nem léphetünk kétszer ugyanabba a folyóba) kifordításaként értelmezhető címet.

A trauma ellenszere az írás és a beszéd

A családjában történtek miatt az író már gyerekkorában szembesült vele, hogy a szexuális erőszak életre szóló következményekkel jár. Tisztában van azzal is, az elkövetők abban érdekeltek,

hogy néma csend maradjon a tetteik után.

Oksanen véleménye szerint ezért lényeges, hogy a háború szexuális áldozatairól minél több szó legyen. Annál is inkább, mert, mint a kötet írása közben általa megismert kutatások bizonyítják: ha legalább egy áldozat beszélni kezd, többen is gyűlnek köré, akik ugyancsak megosztják a nyilvánossággal a saját történetüket. Márpedig ez amiatt is fontos tanúságtétel, mert a trauma két- vagy akár három nemzedéken át is örökletes lehet.

Szókimondó esszészövegek

Amikor Karafiáth Orsolya arról kérdezte Sofi Oksanent, hogy ezúttal miért értekező prózát írt, miért nem regényben dolgozta fel ezt a fajsúlyos témát, az író azt mondta, az esszének és a fikciónak mások a lehetőségei.

Míg a regényben a szereplők nyelvi készletéből szükséges merítenie, esszéíráskor szókimondóbb lehet, hiszen nem kell ragaszkodnia egy adott időszak világlátásához, nem köti az adott kor szókincse. Példaként a gyarmatosító megszállást, valamint az azt követő lelki-, geopolitikai- és gazdasági állapotot leíró kolonializmus, illetve a poszkolonializmus kifejezéseket említette, amelyeket sosem használt a fikciós műveiben, az Ugyanaz a folyónak azonban kétségkívül kulcsfogalmai.

Az orosz lélek jellegzetességei

„A fontos történeteket csak akkor látjuk fontosnak, ha érthetőek számunkra, és csak akkor lesznek érthetőek, ha felismerjük a mögöttük álló jelenségeket” – olvassuk a kötetben. Az Ugyanaz a folyó bemutatóján Oksanen azt húzta alá, hogy lényeges ambíciója volt a könyvben olvasható szövegek írása során, hogy feltárja az orosz lélek jellegzetességeit.

Mint említette, a finn politikusok gyakorta hivatkoznak arra, hogy képtelenség megérteni az oroszokat, ő viszont szerette volna eloszlatni az ezzel kapcsolatos mítoszokat. Karafiáth Orsolya ezzel összefüggésben Oksanen egy tavalyi interjújára hívta fel a figyelmet, amiben az író azt nyilatkozta: Vlagyimir Putyin nem őrült.

Az Ugyanaz a folyó szerzője szerint ebből következően számot kell vetni vele, hogy amit az orosz elnök képvisel, az a saját keretrendszerén belül működik. Oksanen kifejtette, hogy a nyugat-európai politikusoknak elengedhetetlen lenne alaposabban elemezni a putyini rendszer működésének sajátosságait,

máskülönben védtelenek maradunk vele szemben.

Kötelesség hallatni a hangunkat

Karafiáth Orsolya arra is kíváncsi volt, érik-e támadások Oksanent az Oroszországgal kapcsolatos kijelentései miatt. Az író azt válaszolta, neki, finn útlevél tulajdonosaként az ukránokéhoz képest nagyon könnyű élete van. És míg a szülei, illetve a nagyszülei nem tudtak még tenni az ellen, hogy az oroszok eltorzítják Észtország történelmét, neki kötelessége, hogy felemelje a szavát az agresszorral szemben.

Oksanen arról számolt be, hogy az utóbbi években rajta kívül több északi író a 20. század traumáinak feltárására vállalkozott, illetve velük párhuzamosan jelentkezett az észt történészek új nemzedéke is, akik eddig titkosított dokumentumok feltárásával korábban ismeretlen összefüggésekre mutatnak rá tanulmányaikban.

Egyre több elhallgatott szörnyűséget beszélnek ki, ez pedig azt jelenti, hogy tovatűnőben vannak a sötét múlt árnyai, húzta alá Oksanen. Aki a beszélgetés végén a közönséget szólítva meg, arra biztatta az egybegyűlteket, hogy írják meg az életük történetét. A magyarországi mindennapok ugyanis számos tanulsággal szolgálhatnak az olvasóknak a véleménye szerint.

Nyitókép: Kováts Zsófia / margofeszt

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Sofi Oksanen: Oroszországban a nők azt mondják, amit az elnyomóik várnak tőlük

A finn író új könyve kapcsán beszélt egy interjúban a háború, a népirtás, az Oroszországban uralkodó nőgyűlölet és a nemi erőszak összefüggéseiről.

...
Zöld

Sofi Oksanen könyve rávilágít, hogy Putyin milyen brutális eszközökkel harcol a nők ellen – Olvass bele!

Ugyanaz a folyó című esszékötetében Sofi Oksanen kontextusba helyezi az orosz-ukrán háborút, és bemutatja, hogy a putyini hatalom hogyan és miért igyekszik akadályozni az egyenjogúságot. Most beleolvashatsz a könyvbe.

...
Nagy

Sofi Oksanen: A disztópia már itt van és nagyon is valóságos

Sofi Oksanen új könyve a női test kihasználásának nagyregénye. A kutyafuttató egy thrillerszerűen megírt történet kizsigerelt modellekről, megvett feleségekről, végletekig dehumanizált ukrán petesejt donorokról és béranyákról. Az íróval az Ukrajnában zajló kutatómunkáról, a meddőségi iparról, valamint a Kelet- és Nyugat-Európa közti gazdasági szakadékról beszélgettünk. 

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Hírek

Elveszett bibliai fát támasztottak fel egy 1000 éves magból

A Bibliában szereplő fa magját a Júdeai-sivatag egy barlangjában találták. Olyan növényről van szó, ami lokálisan kihalt, a Bibliában viszont többször is említik a gyógyító hatása miatt.

...
Zöld

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

Cziglán Karolina pszichológus Elfogadó kapcsolódás című könyvével abban igyekszik segíteni, hogy a kapcsolatainkban merjünk sebezhetőbbek lenni, legyen szó barátságról, szülő-gyerek viszonyról vagy párkapcsolatról. Mutatunk egy részletet a kötetből.

...
Zöld

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

A zöld teának nemcsak az illata elbűvölő, de számos nagyszerű hatással is számoltatnak azok, akik rendszeresen fogyasztják. Bemutatjuk a frissítő itallal kapcsolatos tényeket és mítoszokat, aztán ajánlunk öt könyvet a teázás szerelmeseinek.

A hét könyve
Kritika
Irene Solà, a nők, az ördög, meg a történetekben rejlő erő
...
Nagy

Lehet-e szépen válni? – Ott Anna könyvajánlója [Ezt senki nem mondta!]

Elindult az Ezt senki nem mondta! című podcastunk második évada, legutóbbi vendégünk Gryllus Dorka és édesanyja, Kőváry Katalin volt. A beszélgetéshez könyvajánló is tartozik Ott Anna válogatásában.

Olvass!
...
Beleolvasó

Al Pacinóban a többi színész tartotta a lelket A keresztapa forgatásán – Olvass bele a könyvébe!

Az Oscar-díjas hollywoodi legenda, Al Pacino megírta élete fordulatokban gazdag történetét. Most mutatunk egy részletet a memoárból.

...
Beleolvasó

A bátor festőnő majdnem elájul az utolsó ítélet freskói láttán – Olvass bele Tamara Lempicka életrajzába!

Grzegorz Musiał regényben írta meg az extravagáns, dekadens, bátor festő, Tamara Lempicka fordulatos élettörténetét. Most elolvashatsz egy részletet a könyvből.

...
Beleolvasó

Anya azt mondja, miattunk iszik – Olvass bele Douglas Stuart regényébe!

Douglas Stuart regényének szereplője egy skótkamaszfiú, Mungo, és diszfunkcionális családja. Mutatunk egy részletet a könyvből, melyben kiderül, hogy az anya titkolja őket új barátja előtt.

Őszi Margó 2024
...
Nagy

Narine Abgarjan: A háború olyan, mint egy fertőző betegség

...
Nagy

Félévente meg kellene válnunk a könyveink 10 százalékától [Olvasástudomány a Margón]

...
Nagy

Kemény Zsófi: Az SZFE szellemiségéről és a szerelemről akartam írni

...
Nagy

Gerlóczy Márton: Nem lehet elmondani az igazságot olyanokról, akik hazugságban élnek

...
Nagy

Siklósi Örs posztumusz versei: Volt, hogy hangosan beszéltem vele – akarod te ezt?

...
Nagy

Kemény István: Elképesztő, hogy Don Quijote minden korba beleillik