Navalnij 2021-ben ítélték el, majd a bebörtönzése után több eljárásban is kapott még éveket, ezért jelen állás szerint legalább 74 éves koráig tartó börtönbüntetésre számíthatott volna. Az egykori ellenzéki vezető tavaly december végén került egy olyan börtöntelepre, amely egykor a sztálini korszakban működtetett Gulag büntetőtáborok része volt.
Közismert kálváriája akkor kezdődött, amikor 2020. augusztus 20-án egy repülőúton rosszul lett. Akkor azonnal kórházba szállították és lélegeztetőgépre kapcsolták, az első hírek pedig mérgezés gyanújáról szóltak. Miután a mesterséges kómában lévő politikust augusztus 22-én gyógykezelésre Németországba szállították, a szervezetéből vett mintában egyértelműen kimutatták a Novicsok idegméreg-családhoz tartozó anyag jelenlétét. Felépülése után 2021. január 17-én visszatért Oroszországba, ahol őrizetbe vették a feltételes szabadlábra helyezés feltételeinek megsértésével vádolva (2014-es elítélése miatt). Letartóztatását követően Oroszországban országszerte tömeges tiltakozások voltak, a merénylet utáni időszakról pedig film is készült.
Az ominózus repülőúton vele volt sajtótitkára, Kira Jarmis is, akivel 2022-ben interjút is készítettünk, akkor az orosz-ukrán háborúról mellett Navalnijról is kérdeztük, akkori állapotáról a következőket mondta: „A fizikai állapotát tekintve most sokkal jobban van, mint akár egy évvel ezelőtt az éhségsztrájk alatt és az azt követő időszakban. A bebörtönzésével kapcsolatban a fő probléma, hogy a börtönön belül létrehoztak számára egy tényleges börtönt. Nagyjából húsz másik emberrel osztozik a zárkán, akiknek megtiltották, hogy beszéljenek hozzá, máskülönben büntetés várna rájuk. Így aztán nem szólnak hozzá, de közben meg arra kötelezték őket, hogy akárhová megy, mindenhová kövessék. Ez egyfajta pszichológiai nyomás – némán követik mindenhová. Dolgoznia kell, és nincs egyáltalán semmi szabadideje, akár napi egyetlen óra sem. Mindig kell valamit csinálnia, dolgoznia vagy tévét néznie, ami megint csak kötelező.”
Kira Jarmist a legismertebb orosz ellenzéki politikus, Alekszej Navalnij sajtótitkáraként ismeri a világ, Budapestre viszont a Zárka című regénye miatt jött, melyet saját börtöntapasztalatai ihlettek. Interjú.
A hír mellé az alábbi könyveket ajánljuk:
Jan Matti Dollbaum, Morvan Lallouet, Ben Noble: Navalnij - Putyin végzete, Oroszország jövője?
Mérgezés, kirakatper, az emberi jogokra fittyet hányó börtönbüntetés: Alekszej Navalnij láthatóan feldühítette az Oroszországot több mint két évtizede vaskézzel uraló Vlagyimir Putyint, nemhiába emlegetik az orosz autokrata első valódi kihívójaként. Honnan indult a jogászból korrupcióellenes aktivistává, majd a Putyin-rezsim ellenzékének első számú vezetőjévé vált férfi pályafutása? Mit lehet tudni személyiségéről és politikai nézeteiről azon kívül, hogy Putyin kérlelhetetlen ellenfele? És milyen jövőt jósol Oroszország és az orosz elit számára fokozódó népszerűsége?
Az elismert Oroszország-szakértők, Jan Matti Dollbaum, Morvan Lallouet és Ben Noble részletes áttekintést nyújtanak az orosz ellenzéki vezető pályafutásának különböző állomásairól és változó nézeteiről. A könyv alaposan körüljárja, Navalnij tevékenysége és a körülötte szerveződő mozgalom hogyan alakította át az elmúlt évtized során a Kreml taktikáját, és tette még keményebbé a rezsimet. Vajon sikerrel járhat Navalnij Putyin országában? Mit hozhat diadala vagy kudarca Oroszország és az egész világ számára?
A könyvbe itt bele is olvashatsz:
Miután 2021-ben visszatért Oroszországba, nagy volt az érdeklődés mind Navalnij személye, mind a mozgalma iránt, nemzetközileg olvasható könyvet azonban még senki sem írt róla. A szerzőtrió a Navalnij - Putyin végzete, Oroszország jövője? című kötettel ezt a hiányosságot pótolná.
Kira Jarmis: Zárka
Jarmissal - aki ellen budapesti tartózkodása alatt körözést adott ki Oroszország - interjúztunk is: beszélt Navalnij fogvatartásának jelenlegi körülményeiről, valamint az ellene folyó bírósági eljárásról, és arról a meggyőződéséről is, hogy az ellenzéki politikus egyszer majd szabad lesz - és ő lesz Oroszország jövőbeli elnöke.
Oleg Navalnij: Három és fél - Alekszej Navalnij öccsének börtönnaplója
Oleg és Alekszej Navalnijt a bíróság 2014 decemberében ítélte el sikkasztás vádjával. Alekszej három és fél évet kapott feltételesen, Olegre három és fél év munkatáborban letöltendő büntetést szabtak ki. Az Emberi Jogok Európai Bírósága az ítéletet megalapozatlannak találta, ám Oleg leülte a teljes büntetést - 1278 napot. Könyvének nagy részét a munkatáborban írta, részletes illusztrációkkal látva el fanyar humorú beszámolóját. Mi a különbség a vörös és a fekete zóna között? Mire valók a börtönben a lepedők és a törölközők? Mi az a SZUSZ, a BUR vagy az AUJE? Hová tanácsos ellenőrzéskor elrejteni a SIM-kártyát? Miért lett Csubakkából elítélt? Ezekre a kérdésekre is választ kaphatunk - de mindezeken túl a könyv arról is szól, hogyan őrizzük meg józan eszünket komoly kihívásokkal teli helyzetekben.
A könyvbe itt olvashatsz bele:
Oleg és Alekszej Navalnijt a bíróság 2014 decemberében ítélte el sikkasztás vádjával. Az Emberi Jogok Európai Bírósága az ítéletet megalapozatlannak találta, ám Oleg leülte a teljes büntetést - 1278 napot. Könyvének nagy részét a munkatáborban írta, részletes illusztrációkkal látva el fanyar humorú beszámolóját. Olvass bele!
Tovább olvasok