Irodalmi szereplők a sémáik fogságában

Irodalmi szereplők a sémáik fogságában

Az idei évem első pszichológiai ismeretterjesztő olvasmánya a sématerápia módszerét bemutató Sémáink fogságában című könyv volt Vágyi Petrától. A könyv lényegre törő elméleti leírásokkal és rengeteg gyakorlati példával magyarázza el a mindannyiunkban jelenlévő sémák kialakulását, működésmódját és azt, hogyan lehetséges felismerni, sőt, ha kell, felülírni őket. S ha valóban mindenkit irányítanak ilyen tudattalan és automatikus forgatókönyvek, miért pont az irodalmi szereplők maradnának ki a “jóból”? Most hoztam néhány olyan könyvet, amiben megfigyelhetőek ezek a működésmódok – s talán egyik-másik véletlenül még a sajátjainkhoz is közelebb vihet.

(Kép: Fortepan / Hunyady József)

Jakobovits Kitti | 2022. február 01. |

Delia Owens: Ahol a folyami rákok énekelnek

Delia Owens
Ahol a folyami rákok énekelnek
Ford. Csonka Ágnes, Libri, 2019, 426 oldal
-

A könyvet valószínűleg sokaknak nem kell bemutatni, az észak-karolinai lápvidéken élő (kis)lány történetét nagyon sokan olvasták és szerették. Sématerápiás szemmel ránézve azonban talán ők is újragondolhatják az olvasmányélményt, aki pedig ezután olvassa, az már az elejétől figyelheti ilyen módon is.

A sématerápia, ahogy a legtöbb pszichológiai szemléletmód, fejlődésünk és a felnőtt életben való boldogulásunk szempontjából kiemelt szerepet tulajdonít az életünk első éveinek és a szülői bánásmódnak. Vágyi Petra könyvében felsorolja, mik azok a tényezők, amelyekkel a szülők sérülést okozhatnak gyermekeiknek és megalapozhatják a későbbi maladaptív sémák működését: az Ahol a folyami rákok énekelnek főszereplője, Kya ezekből szinte az összeset megtapasztalja.

Egy gyermek magányos harca a mocsárvilágban
Egy gyermek magányos harca a mocsárvilágban
Tovább olvasok

Nem rendelek hozzájuk konkrét információt a cselekményből, ezzel amennyire lehet, védve a “spoilermentes” olvasást, de az alábbiak kétségtelenül már a regény első oldalain megjelennek és nagymértékben meghatározzák a főszereplő további útját: a gyermek vagy az ő valamilyen tulajdonságának lekicsinylése, elutasítása, érzelmileg gátolt/akadályozott szülői jelenlét, a gyermek érzelmi elhanyagolása, konkrét fizikai magára hagyása, büntetése, a szülő saját megoldatlan problémái, betegségei. Ezzel egyidőben, majd ezek a korai élmények eredményeképp kialakuló helyzetben ráadásul – bármennyire is pont arról van szó, hogy magányosan él az emberektől távol és közvetlenül nem veszi őt körül senki –

a környezetében élő emberek, csoportok is ráerősítenek azokra a meggyőződésekre, amik csak még jobban elszigetelik őt.

Ő lesz a furcsa, különc, a buta és iskolázatlan, a mocsárban élő lány, aki ha akarna, sem lenne képes arra, amire a városlakók. Ez pedig máris bekapcsolja azt a sémavezérelt viselkedéskört, ami miatt kifejezetten kerülni fogja a várost és a lakóit, alig kísérel meg közéjük tartozni, ezzel igazolva a többiek véleményét.

Később kerül a mozikba az Ahol a folyami rákok énekelnek adaptációja

Bár nagyon sok rajongó várja már a Delia Owens regényéből készült filmet, csak július vége felé kerül majd a képernyőkre.

Tovább olvasok

A könyv nagyon szépen és érzékletesen mutatja be, hogyan alakulnak ki Kya-ban ezek a sémák, a fejlődése során hogyan feszülnek benne egymásnak a társ és a tanulás iránti vággyal, és hogyan lépnek az életébe mégis olyan szereplők, akik segíteni tudják őt és kitartanak mellette – mindezt gyönyörű természeti közegben és, hogy külső akció is legyen a lélektani izgalmak mellett, egy gyilkosság utáni nyomozás történetében ismerhetjük meg.

 

Szabó Magda: Az őz

Szabó magda
Az őz
Jaffa, 2016, 250 oldal
-

Encsy Eszter belső monológja tökéletes szemléltető példa arra, amikor az ember felnőtt létére gyermeki “módba kapcsol”, és egy korábbi tapasztalatokból, korábbi hiányokból táplálkozó, érzelem- és sémavezérelt álláspontból közelíti és értelmezi azt, ami történik vele. S nem is csak egyszeri alkalomról van szó, ez a mintázat tulajdonképpen az egész életét végigkíséri. A felnőtt kapcsolataiban megjelenő féltékenység, bántalmazás, harag, de még a színészi pálya melletti döntés mögött is ott húzódnak a gyerekkori élmények és az ott kialakított/kialakult kép önmagáról.

Szabó Magda találta ki Omikront

„Omikron teljesen felületesen szokott előadni a halál kérdéséről, mert hiszen rájuk úgyse vonatkozik az elmúlás, s minek búsítani ilyesmivel a tündéreket?” – írja Szabó Magda a Tündér Lalában, amelynek egyik szereplője, a tündérek nevelője szintén a görög ábécé 15. betűje után kapta a nevét, akárcsak a koronavírus legújabb variánsa.

Tovább olvasok

Mindez pedig önmaga irányába is pusztítóvá válik: nem tud kilépni ebből az ismétlődő mintázatból, nem tud megoldásra törekedni és egyenesen szabotálja is a változást. Vágyik arra, hogy szeressék, mert gyermekkorában ezt nem élte meg, de ha megtörténik, azt sem tudja elviselni, elmenekül a helyzetből. A kapcsolataiban és a színpadon folyamatosan visszajelzést és elismerést vár arra, hogy szerethető, hogy ügyes, hogy fontos, hogy gondoskodásra szoruló gyermek még, és hogy egyáltalán látható. Ezekben egytől egyig felfedezhetőek azok a sématerápiában alapszükségleteknek nevezett tényezők, amik olyan, gyermekkori helyzetben betöltetlenül maradt vagy nem kielégített szükségletek, amik aztán maradandó nyomot hagynak és a jelenben is visszatérnek. Ilyen például az olyan kapcsolat szükséglete, amiben biztonságosan kötődhet (azaz jelen van benne a szeretet, a gondoskodás és az elfogadás), az autonómia, a kompetencia és az énazonosság érzésének szükséglete vagy a jogos igények és érzések kifejezésének szabadságára irányuló szükséglet.

Van olyan író, akinek idén Szabó Magda regénye volt az év könyve
Van olyan író, akinek idén Szabó Magda regénye volt az év könyve

December a könyves listák hónapja, nemcsak nálunk, külföldön is. Izgalmas látni, másokra milyen könyvek tették a legnagyobb hatást, és az még inkább, ha kiderül: magyar is van közöttük.

Tovább olvasok

Ma divatos szóval azt mondanánk rá, hogy tipikus önsorsrontó karakter. Ebben van igazság, de ahogy sok más súlyos pszichológiai szóval, ezzel is elkezdtünk túl könnyen és néha már viccesen dobálózni, pedig komolyabb dologról szól, mint gondolnánk. Jusson eszünkbe a sémák, a korai sérülések és a hiányok gyakran tudattalan és a jelenben nagyon is aktívan működő, bonyolult rendszere, ha ilyennel találkozunk – legyen szó olvasmányélményről, a környezetünkről vagy épp saját magunkról.

 

Christos Tsiolkas: A pofon

Christos Tsiolkas
A pofon
Ford. Gyuris Norbert, Alexandra, 2012, 486 oldal
-

Ez a könyv egy pofonról szól, de valójában nem egy pofonról szól. Ezt már a fülszöveg is elárulja, sőt, azt is kijelenti, hogy nem maga a történet a legütősebb kártyája. Akkor micsoda?

Ennek a könyvnek rengeteg rétege van, koncentrálhatunk a társadalmi különbségekre, a generációk eltérő gondolkodásmódjaira, a családi rendszerekre és kapcsolatokra, a szexualitásról, a gyermekvállalásról, -nevelésről, az etnikai kérdésekről vallott eltérő egyéni nézetekre, az igazságszolgáltatás és a hazugság kérdéseire és persze még sok mindenre – ahány olvasó, annyi szál és réteg válhat kiemelkedővé. De nem véletlenül került be a regény ebbe a gyűjteménybe: amíg arról olvasunk, hogyan élik a szereplők a mindennapjaikat, és hol tartanak éppen az életükben, hol könnyen, hol nehezebben, kicsit több saját olvasói elemzést igényelve, de felfedezhetjük a viselkedéseik mögött meghúzódó sémákat. Mindaz, amiket a fenti témákról gondolnak, összefügg azzal, amit a regény origójának tekinthető pofonról gondolnak. A sajátos narráció – minden fejezetet más szereplő szemszögéből olvashatunk – lehetőséget ad arra, hogy első kézből helyezkedjünk bele egy-egy emberi életbe, 

megismerve annak világképét, hiedelemrendszerét és korábbi tapasztalatait, ezáltal megérthetjük, miért úgy reagálnak, ahogy,

és hogyan “építik be” az eseményt saját történetükbe.

Újévi fogadalom: ismerjük meg idén a sémáinkat!
Újévi fogadalom: ismerjük meg idén a sémáinkat!

Sokak újévi fogadalma szokott az önismerethez és a személyes fejlődéshez kapcsolódni. Remélhetőleg ez idén sincs másképp, hiszen ezen az úton sose érhetünk teljesen célba, mindig lesznek újabb kihívások, újabb fordulópontok, újabb kérdések és újabb nézőpontok. Ha még nem ismerjük, legyen az egyik ilyen nézőpont a sématerápia!

Tovább olvasok

Kiemelhető még a harag és a szégyen érzése is, ezeknek Vágyi Petra külön fejezetet szentelt a Sémáink fogságában című könyvben (Ismerkedés két nehéz érzéssel sémamódjaink mentén). E fejezethez kapcsolódóan A pofon illusztrálhatja azt is, ahogy a különböző sémamódok működésbe lépnek olyankor, amikor ilyen érzésekkel találkozunk, és ahogy azok eltérő gondolkodásbeli és viselkedésbeli reakciókat váltanak ki belőlünk.

A könyv kapcsán mi magunk is gondolkodhatunk azon, mi lenne az álláspontunk a középpontban álló kérdéses szituációban, s vajon miért. Honnan hozzuk, mi formálhatta a véleményünket, valóban az adott helyzetre reagálunk, vagy “beugrott” valami régről, és az nyomott be rajtunk egy gombot?

Hírlevél feliratkozás




Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Újévi fogadalom: ismerjük meg idén a sémáinkat!

Sokak újévi fogadalma szokott az önismerethez és a személyes fejlődéshez kapcsolódni. Remélhetőleg ez idén sincs másképp, hiszen ezen az úton sose érhetünk teljesen célba, mindig lesznek újabb kihívások, újabb fordulópontok, újabb kérdések és újabb nézőpontok. Ha még nem ismerjük, legyen az egyik ilyen nézőpont a sématerápia!

...
Nagy

“A mindennapi életet nem-mindennapi szemmel nézni” – Könyvek a természetes életciklusokhoz és változásokhoz

Ki élhet regényes életet? Olyan könyveket gyűjtöttünk, amik a hétköznapok fontosabb élethelyzeteiről és érzelmi kihívásairól szólnak, így az irodalom terápiás hatását is képviselik.

...
Nagy

Sosem dőlhetünk hátra – Érzelmi próbatételeink egy életen át

Dr. Belső Nóra pszichiáter könyve azt mutatja be, milyen kihívásokkal és rizikótényezőkkel találhatjuk szembe magunkat az életünk különböző szakaszaiban. Az Életciklusok és hangulatzavarok arról szól, hogy az egyes életkorokban mik járulhatnak hozzá a hangulatzavarok kialakulásához, és mit tehetünk ellenük. 

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Hírek

Elveszett bibliai fát támasztottak fel egy 1000 éves magból

A Bibliában szereplő fa magját a Júdeai-sivatag egy barlangjában találták. Olyan növényről van szó, ami lokálisan kihalt, a Bibliában viszont többször is említik a gyógyító hatása miatt.

...
Zöld

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

Cziglán Karolina pszichológus Elfogadó kapcsolódás című könyvével abban igyekszik segíteni, hogy a kapcsolatainkban merjünk sebezhetőbbek lenni, legyen szó barátságról, szülő-gyerek viszonyról vagy párkapcsolatról. Mutatunk egy részletet a kötetből.

...
Zöld

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

A zöld teának nemcsak az illata elbűvölő, de számos nagyszerű hatással is számoltatnak azok, akik rendszeresen fogyasztják. Bemutatjuk a frissítő itallal kapcsolatos tényeket és mítoszokat, aztán ajánlunk öt könyvet a teázás szerelmeseinek.

Hírek
...
Beleolvasó

Amikor már kihaltnak hitték az őslakos sárkányokat, egy lány különös tojást talált – Olvass bele!

...
Hírek

Az algériai polgárháborúról szóló regény nyerte a Goncourt-díjat

...
Szórakozás

A Piszkos Fred, a kapitány előzetesében nincs hiány verekedésből

...
Hírek

Még idén megjelenik a Nobel-díjas Han Kang harmadik regénye

...
Beleolvasó

Adameșteanu főhőse egyfolytában telefonál, hogy ne legyen magányos

...
Promóció

4 könyv, ami segít a sport melletti ideális étrend összeállításában

...
Nagy

Életrajz, versek, esszék – 10 könyv az amerikai elnökválasztáshoz

Jobban megértenéd az izraeli-palesztin konfliktust? Kamala Harris életéről olvasnál? Könyvajánló a 2024-es amerikai elnökválasztáshoz.

Szerzőink

...
Könyves Magazin

Réz Anna: Ha sokkal többet töprengtem volna, valószínűleg kitöprengem magam a gyerekvállalásból [Podcast]

...
Tasi Annabella

Sally Rooney új regénye megindító történet a gyászról, nem csak milleniáloknak

...
Kiss Imola

Martyna Bunda: Ahhoz, hogy kiszabaduljunk az ördögi körből, el kell kezdenünk érezni

SZÓRAKOZÁS
...
Szórakozás

Bruce Springsteen bőrébe bújt A mackó sztárja

Várhatóan jövőre jelenik meg a Bruce Springsteen-életrajzi film Jeremy Allen White-tal. 

...
Hírek

Beyoncé édesanyja a női bölcsességről és élete hullámvölgyeiről is ír memoárjában

Tina Knowles, Beyoncé az évtizedek során saját jogán is sztárrá emelkedett édesanyja megírta eseménydús életének történetét.

...
Szórakozás

Daniel Craig bárról bárra jár a Queer előzetesében

Tabu, szenvedély, függőség, identitáskeresés: erős előzetese lett a Burroughs-regény alapján készült Queer-nek. 

Polc

Kurva nagy kert Magyarország, nem győzi a személyzet – magyarságtrip Cserna-Szabó Andrással

...

Irene Solà, a nők, az ördög, meg a történetekben rejlő erő

...

Tudod, mi a nőgyűlölet lényege? Claire Keegan novellákban mesél róla

...

A háborúnál is nagyobb teher, ha egy társadalom kettészakad

...
...

Háy János: A létünk és a boldogság közötti távolság nem csökken, de legalább jobbak az autók

...

Cseke Eszter és S. Takács András: Az, hogy gyerekünk lett, megvédett minket a kiégéstől [Podcast]

...

Sauron macskaként játszik az áldozataival, végül a Gyűrűk ejtik rabul őt [A hatalom gyűrűi-kibeszélő II/3.]

Olvass!
...
Beleolvasó

Fraktálhaza, bölcsészkócs, folklórköpet – Olvass bele az új Pelevin-regénybe!

Mindig eseményszámba megy, amikor Viktor Pelevinnek új kötete jelenik meg. De vajon tényleg képes utópiát írni? 

...
Beleolvasó

Cserhalmi György: Nagy baj, amikor egy ember elkezd magának is hazudni – Olvass bele a könyvbe!

Csáki Judit új kötetében Cserhalmi György sztorijait és anekdotáit gyűjtötte össze színházról, filmről, legendás kollégákról. Most elolvashatsz belőle egy részletet.

...
Beleolvasó

Hogyan zajlott Szendrey Júlia és Petőfi Sándor esküvője? Olvasd el Gyimesi Emese új könyvében!

Ez a könyv elsőként vállalkozik arra, hogy Szendrey Júlia és Petőfi Sándor szerelmének történetét a reformkor grandiózus társadalmi változásainak fényében vizsgálja. Olvass bele!