Örülnénk, ha megosztanátok velünk kedvenc könyveiteket az évtizedből, ha megírnátok, milyen könyv vagy szerző volt rátok a legnagyobb hatással, mi az, amit a következő évtizedbe is magatokkal vinnétek. Ha megírjátok, akkor ide címezzétek:
szerk[kukac]konyvesmagazin[pont]hu
A beküldők között minden héten értékes könyvcsomagot sorsolunk ki.
10. E. L. James: A szabadság ötven árnyalata
E.L. James trilógiáját mamipornónak is csúfolták megjelenésekor, és cikkek garmadája szólt a szado-mazo szexet népszerűsítő sztori káros hatásairól, ennek ellenére mégis világszerte az évtized legnagyobb példányszámban eladott könyve volt. A Bookline toplistáján a sorozat harmadik része, A szabadság ötven árnyalata a 10. helyre került (de mindhárom rész szerepel rajta). Ebben a kötetben a gyönyörű, bár kissé naiv Anastasia Steele-nek a legsötétebb félelmeivel kell szembenéznie.
9. Elaine Mazlish; Adele Faber: Beszélj úgy, hogy érdekelje, hallgasd úgy, hogy elmesélje
Ha a szakkönyvek terén van örökzöld téma, akkor az a gyereknevelés: egy fiatal szülő ma már valószínűleg hamarabb fordul az internetes keresők vagy a segítőkönyvek felé, minthogy a szomszéd nénitől vagy épp a saját anyjától kérjen nevelési tanácsokat. Hogy ez jó-e vagy sem, azt nem most fogjuk eldönteni, de az tény, hogy a gyakorlati tanácsokat ígérő Mazlish-Faber-könyv az elmúlt tíz évben volt annyira népszerű Magyarországon, hogy azzal felverekedje magát a Bookline ötvenes listájára. A leírása alapján a kötet egy érzelmi-kommunikációs bédekker, ami segíthet a családi viták elsimításában, ezenkívül tippeket ad arra az esetre is, szülőként hogyan birkózhatunk meg a gyerekek csalódásaival és frusztrációival.
8. Orvos-Tóth Noémi: Örökölt sors
Orvos-Tóth Noémi könyve, az Örökölt sors egy-két év alatt alapvetően változtatta meg a közbeszédet: egy ország tanulta meg belőle, mit jelent a transzgenerációs pszichológia. A könyv azt a kérdést vizsgálja, hogy felmenőink életének történései hogyan öröklődnek, és hogyan vannak hatással a mi életünkre. A szakpszichológus és terapeuta szerint ugyanis, ha elakadásainkra, szorongásinkra, vagy ismétlődő kudarcainkra nem találunk magyarázatot, érdemes lehet szüleink, nagyszüleink vagy akár a még korábbi generációk életeseményeit is feltárni. Orvos-Tóth Noémivel a könyvről és a transzgenerációs szemléletről mi is beszélgettünk, akkor többek közt azt mondta: „Szüleink, nagyszüleink hitrendszere, világról alkotott elképzelései befolyásolják például, hogy mi magunk mit tartunk lehetségesnek az életünkben, mire mondunk igent, és mi az, amitől elzárkózunk. Választásainkat nagyon gyakran ezek a felmenőinktől átvett tudattalan hiedelmek határozzák meg.”
Orvos-Tóth Noémi a tavaly nyári Margón fontos olvasményélményeiről beszélt, ezt ITT tudjátok visszahallgatni.
7. Dan Brown: Inferno
2015-ben Budapesten forgott az Inferno filmváltozata, Dan Brown pedig akkor néhány napra a magyar fővárosba látogatott (mi is akkor interjúztunk vele). Hogy ezért, vagy más miatt, de tény, hogy az Inferno az elmúlt évtizedben a legnépszerűbb könyvek között is az egyik legnépszerűbb volt. Brown mindenesetre nem változtatott a jól bevált recepten: Langdon professzor megint versenyt fut az idővel, szimbólumokat fejt, nyomoz, közben pokoli tempót diktál, hogy elháríthassa a világot fenyegető félelmetes veszélyt. Az Infernónak már a fordítási körülményei is regénybe illőek voltak, hiszen tizenkét fordítót zártak be a legnagyobb titokban egy olasz bunkerbe, ami aztán egy filmet is inspirált, de regényt a Dante-párhuzam miatt ajánlottuk már alternatív olvasmánynak is.
6. Frei Tamás: A Megmentő
A tévésből lett kávézós és sikerszerző A Bankár folytatásában, A Megmentőben újra azokhoz az eszközökhöz nyúl, amelyekért a legjobban szeretik az olvasói: a kitalált történet valós helyszínekel játszódik, a hatalom, az összeesküvés, a pénz is fontos szerepet kap, ahogy a szerelem is. Az itthon elég szokatlan akcióregényt ezekkel a könyvekkel teremtette meg Frei, és ügyesen épített rá egy írói brandet. Londonban élő magyar modellek, párizsi kémek, miniszterelnökök, oligarchák - vagyis minden van a Teherántól Párizsig játszódó történetben.
5. Berg Judit: Rumini
2006-ban jelent meg az első Rumini, ezzel pedig egy hosszú-hosszú évekig tartó, és számtalan kalandot rejtő utazás vette kezdetét – nemcsak a címszereplő tengerészegér, de a szerző, Berg Judit számára is. Tavaly jelent meg a sorozat tizedik része (Rumini és az elsüllyedt világ), de az első könyv még mindig meghatározó, hiszen sok helyen felvették az iskolai olvasmányok listájára, és a jelek szerint újra és újra kitermeli a saját olvasóközönségét. Berg Judittal tavaly interjúztunk, a beszélgetésen szóba került a Rumini is, a szériához való viszonyát pedig az író a következőképpen jellemezte: „Gyakorlatilag ez már olyan, mint egy házasság, és van is egy ilyesfajta viszonyom a könyveimmel. Már nagyon ismerjük egymást, néha nagyon idegesek vagyunk egymásra… De közben pedig nagyon mély a szeretet közöttünk.”
Az adatok feldolgozásakor, a listakészítés közben szembesültünk azzal, hogy három könyv is kétszer szerepel a listánkon, ezért úgy döntöttünk, hogy az adatok összevonása után az összesített adatokat közöljük: Berg Judit, Frei Tamás és Nyáry Krisztián könyvei az utánnyomások miatt kerültek sokkal előkelőbb helyre.
4. Nyáry Krisztián: Így szerettek ők - Magyar irodalmi szerelmeskönyv
Valószínűleg mindenki ismeri Nyáry Krisztián történetét, ami úgy indult, hogy a Facebookon megosztott egy kedves képet Radnóti Miklósról és Gyarmati Fanniról egy rövid szöveg kíséretében. A magyar olvasóközönség egyik pillanatról a másikra úgy kezdett el viselkedni, mintha Ady Endre, Karinthy Frigyes, Molnár Ferenc vagy Radnóti Miklós kortárs celebeinkké váltak volna, szerelmi történeteikről és a hozzájuk kapcsolódó szövegekről beszélt mindenki. Nyáry sokszor elmondta, hogy őt is meglepte a történetek sikere, de ez már történelem, mert 2012-ben megjelent az Így szerettek ők, amit nagyon sok utánnyomás és további kiadványok követtek. (Itt írtunk a bemutatóról, a könyvről, valamint kiválasztottuk a kedvenc történeteinket is.)
Az adatok feldolgozásakor, a listakészítés közben szembesültünk azzal, hogy három könyv is kétszer szerepel a listánkon, ezért úgy döntöttünk, hogy az adatok összevonása után az összesített adatokat közöljük: Berg Judit, Frei Tamás és Nyáry Krisztián könyvei az utánnyomások miatt kerültek sokkal előkelőbb helyre.
3. E. L. James: A szürke ötven árnyalata
Amerikában A szürke ötven árnyalata letarolta az egész évtizedet – írtuk tavaly télen, amikor a The NPD Group nevű piackutató cég nyilvánosságra hozta, hogy mik voltak a tengerentúlon a 2010-es évek legnépszerűbb könyvei. Odaát A szürke ötven árnyalata óriási hatással volt a könyvpiacra. Olyannyira, hogy a lista második és harmadik helyén ugyanennek a könyvnek a második és a harmadik kötete áll. Nálunk sincsen ez nagyon másképp. A Bookline sikerlistája alapján az évtized harmadik legnépszerűbb könyve volt a titokzatos fiatal milliárdos, Christian Grey és – a sztori elején még szűz – egyetemista lány kapcsolatának kendőzetlenül megírt szerelmes-erotikus regénye.
ITT bele tudsz olvasni.
2. Stephenie Meyer: Breaking Dawn - Hajnalhasadás
Az Alkonyat-láz Magyarországon nem ért véget a kétezres évekkel, ugyanis itthon a vámpírtörténet 4. része, a Hajnalhasadás csak 2011-ben jelent meg. Edward és Bella szerelmi történetének kicsúcsodását ráadásul annyira sokan vették meg, hogy az évtized második legnagyobb példányszámban eladott kötete lett, ami nem kis dolog. Az Alkonyat-jelenségről ezt írtuk cikkünkben:
„Stephenie Meyer története több szempontból is elképesztően nagy hatást gyakorolt a világra: új irányt szabott a young adult és a fantasy irodalomnak, megmutatta a filmiparnak, hogy ideje a női közönségre is gondolni, és mindemellett sok-sok fiatallal szerettette meg újra az olvasást. A könyvek és filmek körülötti kultusz még ma sem csengett le, arról nem is beszélve, hogy azóta mennyi vámpíros, vérfarkasos, démonos (és egyéb fajok közötti) szerelmi történet született meg. Több tucat könyvre, filmre és sorozatra hatottak Bella és Edward kalandjai, a műfaj – amelyet Meyer akaratlanul felélesztett – pedig jobban virágzik, mint valaha.”
Azóta egyébként újabb Alkonyat-regény is született, a Midnight Sun, amely Edward Cullen szemszögéből meséli el a történetet.
1. Magyar Tudományos Akadémia: A magyar helyesírás szabályai
Egy jó krimi, egy szaftos botránykönyv, egy nélkülözhetetlen pszichológiai kötet, vagy maga a nagybetűs Szépirodalom? Magyarország legnépszerűbb könyve nem ezek közül kerül ki, az elmúlt tíz évben ugyanis még mindig a Magyar Tudományos Akadémia helyesírás-könyvét vették meg a legtöbben. A magyar helyesírás szabályai tipikusan az a könyv, amely újra és újra kitermeli a maga olvasóközönségét, azon egyszerű oknál fogva, hogy az iskolában egyszer mindenki eljut oda, hogy ezt a könyvet használja. Ha nem ő, akkor a gyereke, vagy az unokája, vagy valamelyik ismerőse. Ráadásul helyesen írni menő akkor is, ha épp nem vagyunk már iskoláskorúak, így az MTA kiadványa, pontosabban annak újabb és újabb kiadásai még valószínűleg egy darabig a bestsellerek között maradnak.