Örülnénk, ha megosztanátok velünk kedvenc könyveiteket az évtizedből, ha megírnátok, milyen könyv vagy szerző volt rátok a legnagyobb hatással, mi az, amit a következő évtizedbe is magatokkal vinnétek. Ha megírjátok, akkor ide címezzétek:
szerk[kukac]konyvesmagazin[pont]hu
A beküldők között minden héten értékes könyvcsomagot sorsolunk ki.
30. Nyáry Krisztián: Így szerettek ők - Magyar irodalmi szerelmeskönyv
Valószínűleg mindenki ismeri Nyáry Krisztián történetét, ami úgy indult, hogy a Facebookon megosztott egy kedves képet Radnóti Miklósról és Gyarmati Fanniról egy rövid szöveg kíséretében. A magyar olvasóközönség egyik pillanatról a másikra úgy kezdett el viselkedni, mintha Ady Endre, Karinthy Frigyes, Molnár Ferenc vagy Radnóti Miklós kortárs celebeinkké váltak volna, szerelmi történeteikről és a hozzájuk kapcsolódó szövegekről beszélt mindenki. Nyáry sokszor elmondta, hogy őt is meglepte a történetek sikere, de ez már történelem, mert 2012-ben megjelent az Így szerettek ők, amit nagyon sok utánnyomás és további kiadványok követtek. (Itt írtunk a bemutatóról, a könyvről, valamint kiválasztottuk a kedvenc történeteinket is.)
29. Kim John Payne: Egyszerűbb gyermekkor
Időről időre felmérés készül arról, hogy melyik országban a legboldogabbak a gyerekek - a tavalyi eredmények szerint a holland gyerekek a legelégedettebbek az életükkel, őket követik a dánok, majd a norvégok. Vitán felül minden szülő arra törekszik, hogy kiegyensúlyozott és magabiztos gyereket neveljen, Kim John Payne könyve pedig ehhez nyújt fogódzót. A fülszöveg a következőt ígéri: "Ez a könyv arról szól, miként csökkenthetjük gyermekeink életében a fékevesztett tempót, a stresszt, a képernyők uralmát, a tárgyak, tevékenységek és tagolatlan információk sokaságát, melyek anélkül árasztják el és teszik függővé őket, hogy igazi örömet nyújtanának nekik."
28. Elizabeth Gilbert: Eat, Pray, Love - Ízek, imák, szerelmek
Elizabeth Gilbert könyve, az Ízek, imák, szerelmek a 2000-es évek végének abszolút kedvenc szerelmes regénye volt (Magyarországon 2008-ban adták ki először), és mivel 2010-ben a filmadaptációja is megérkezett Julia Roberts főszereplésével, az elmúlt évtizedet is nagyban meghatározta. Az Eat, pray, love a női útkeresés és önmegvalósítás bibliája lett, ami nők ezreit motivált arra, hogy szembenézzen önmagával, a saját vágyaival. „Az Eat, pray, love - Ízek, imák, szerelmek című könyvnek máris akkora kulturális hatása van, hogy még az öltözőkben is róla beszélgetnek (saját tapasztalat), kiderült, mi a 2010-es évek válasza az önmagukat kereső, egyedülálló nőknek: utazz érdekes országokba, fedezd fel önmagad, és jógázz rendszeresen!” – írtuk a megjelenésekor. A könyv sikere egyébként még a szerzőt is meglepte, ezt mondta interjúnkban:
"Még mindig meglep. Egyszerűen nincs rá magyarázat. Lehet azt mondani, hogy a könyv azért lett sikeres, mert olyan tapasztalatokról szól, amely sok nőnek a sajátja, akik megpróbáltak rájönni, miről is szól az életük – rendben van, de legalább húszezer olyan könyv van, ami erről szól! (...) Egy olyan világban élünk, ami állandósult talányokkal van tele. Ezen titkoknak egy része szörnyű, más részük csodálatos. Ez a siker csodálatos meglepetés volt, de még mindig megfejthetetlen nekem. Soha nem értettem, miért történt velem, de nagyon hálás vagyok érte, és nagyon vigyázok arra, hogy jó dolog maradjon, és ne váljon rosszá."
Elizabeth Gilbert életéről ITT írtunk bővebben.
27. Rosta Katalin: Színezd ki... és számolj te is
A fejlesztőkönyveknek már-már bérelt helyük van a bestseller-listákon, Rosta Katalin például már a második könyvével szerepel a Bookline évtized-listáján (a Színezd ki... és rajzolj te is a 33. helyen található). Az íráskészséget fejlesztő feladatok után itt vannak a matekosok, pontosabban azok, amelyek a számoláskészséget fejleszthetik, illetve segíthetnek a számolászavar megelőzésében. A kötet fokról fokra halad, a tematikus felépítés segít az alapok és a matematikai fogalmak, szimbólumok elsajátításában. A kiadvány szerkezete lehetővé teszi az egyénre szabott, differenciált munkát, és a motiválás útján a személyiség fejlesztését.
26. Dr. Bagdy Emőke; Koltai Mária; Popper Péter; Pál Ferenc: A belénk égett múlt
Az önismeret és a pszichológia iránt az elmúlt évtizedben nagyon megnőtt az érdeklődés. Ennek is köszönhető, hogy számos olyan kötet jelent meg, amelyben a legnevesebb hazai szakemberek írnak egy-egy fontos témáról. A belénk égett múlt című könyv szerzői az elengedéshez, a megbocsájtáshoz és az újrakezdéshez adnak tanácsokat. Abban igyekeznek segítséget nyújtani, hogy miként lehet feldolgozni egy szakítást, egy válást, vagy egy szerettünk elvesztését.
25. Stieg Larsson: A kártyavár összedől
A Bookline eladási listáján három helyen szerepel Stieg Larsson Millennium-trilógiája, ami azért nagy szó, mert jól érzékelhető, hogy nemcsak a hype volt óriási a könyv körül, de annyira izgalmas, hogy egészen kevesen morzsolódtak le. Ez a harmadik kötet, a második könyv meg ez után következik. 2003 nyarán küldte el Stieg Larsson a trilógiáját a Pirat Kiadónak, de azok nem vették át a postán. Mivel a telefonhívás után sem akarták elolvasni, megkereste a Nordstedts Kiadót, akik kiadták, az első pár évben csak Svédországban kétmillió feletti eladott példánynál tartottak. Huszonhárom országba adták el a könyv jogait, készült belőle két adaptáció. A harmadik kötetben a főszereplő, Lisbeth Salander megsebesül, egy titkos csoport megölné, a történet bírósági és politikai thrillerre hasonlít.
24. Stieg Larsson: A lány, aki a tűzzel játszik
A szerző, Stieg Larsson nem élhette meg regénye fantasztikus sikerét, mert néhány hónappal a megjelenés előtt munkahelyén, az Expo szerkesztőségében rosszul lett, kórházba kellett szállítani. A második kötetben Lisbeth Salander kettős gyilkosság gyanúsítottja lesz, de a regényben rengeteg dolgot megtudunk az ő történetéről is. Az első rész pedig ezekhez képest is sokkal jobb helyen végzett.
23. Ken Follett: A megfagyott világ
Ken Follett valószínűleg írhat bármit, mindig is A katedrális szerzőjeként fogjuk emlegetni, ezért is érdekes látni, hogy nem azzal a könyvével, hanem az Évszázad-trilógia második részével került fel a Bookline-lista legkeresettebb könyvei közé. Follett öt – amerikai, német, orosz, angol és walesi – család egymásba fonódott életét villantja fel a Harmadik Birodalom felemelkedésével kezdődő, majd a spanyol polgárháborúval és a második világháború nagyszabású drámáival folytatódó, az amerikai és az orosz atombombák felrobbantásáig tartó időszakban. A megfagyott világ a Párizs környéki békékkel kezdődik, és az amerikai és a szovjet atombomba feltalálásáig tart, szereplői az első rész hőseinek gyermekei.
Az íróval a Kingsbridge-trilógia harmadik részének megjelenésekor interjúztunk, ezt ITT olvashatjátok, ITT pedig magyar szerkesztője árult el néhány érdekességet A katedrális előzményregényéről.
22. Yuval Noah Harari: Sapiens
Az izraeli történész ezzel a könyvével robbant be a tudományos infotainment élvonalába: a kötetben nagyon közérthetően mesél arról, hogy miért pont az ember vált uralkodó fajjá a bolygón (vagy ahogy ő fogalmazott egyik könyve utószavában, "hogyan vált egy jelentéktelen majom a Föld bolygó urává"). A Sapiens a világ minden táján tarolt, népszerűségét jól mutatja, hogy azóta már megjelent egy képregény-változata is, Harari pedig igazi sztártörténész lett, olyan közéleti gondolkodó, akire azóta is rengetegen hivatkoznak. Pár éve mi is interjúztunk vele, akkor a fake news-ról, a véletlenek erejéről és a sci-firől is beszélgettünk vele.
21. Pál Ferenc: A szorongástól az önbecsülésig
Pál Feri atya az elmúlt évtizedben az egyik legmeghatározóbb tanítónkká vált: tőle tanulja az ország, mi is az a mentálhigiéné, mi a különbség az önértékelés és az önbecsülés közt, vagy hogy milyen sémák határozzák meg a viselkedésünket. A katolikus pap miséi és előadásai mellett számos könyvet írt, ezekben olyan témákat járt körbe, mint a magány, a társfüggőség, a boldogság vagy az önismeret. A szorongástól az önbecsülésig az egyik legnépszerűbb könyve volt az évtizedben. „Mindannyian megsebződünk az életutunk során. Ez a sebzettség, sebződés mindig együttjár több-kevesebb szorongással. Olyan általunk is alakított kultúrában élünk, amihez alkalmazkodni nem kis nehézséget jelent. Az önmagunkhoz, a kultúrához, az egymáshoz való viszonyunkban is megjelenik a szorongás. Ha a szorongás, túl nagy szerepet kap az életünkben, akkor akadályozza a kibontakozásunkat, a fejlődésünket, az emberi kapcsolatainkat. Amennyiben a szorongásainkkal tudunk mit kezdeni, hatékonyabbá, boldogabbá válhatunk” – mondta interjúnkban.