M. Nagy Miklós, a Helikon Kiadó vezetője a Nyugati tér blogon írt az Éj Rádióról és ukrán szerzőjéről, hogy képbe helyezze a magyar olvasót.
Miről szól az Éj Rádió?
Az Éj Rádió tulajdonképpen politikai thriller. Hőse, Joszip Rotszkij egy meg nem nevezett kelet-európai országban volt egykor rockzenész. Később arról híresült el, hogy amikor népe fellázadt az elnyomás ellen, a barikádokon zongorázott, hogy lelket öntsön a forradalmárokba, sőt, némi köze „Európa utolsó előtti diktátorának” halálához is volt.
Azóta játszani már nem tud – részben, mert eltörték az ujjait –, és miközben a hatalom ügynökei meg a maffia emberei elől menekül, társa egy bölcs, de szeszélyes holló lesz. (Ez utóbbi persze egy régi és népszerű toposz, de azért eszünkbe jutott A holló-képregény.)
Mit érdemes tudnod Jurij Andruhovicsról?
Jurij Andruhovics Szerhij Zsadan és Andrej Kurkov mellett az ukrán irodalom három világszerte ismert szerzője közé tartozik, bár M. Nagy szerint „hozzájuk most lassacskán újabbak csatlakoznak, Szofja Andruhovics például – Jurij lánya –, aki nagyregényt írt arról, ahogy az 1920-as években elpusztították az ukrán értelmiséget.”
Jurij Andruhovics költőként indult a nyolcvanas években és a Bu-Ba-Bu nevű alternatív csoport vezetőjeként gúnyolta a szovjet rendszert. A kétezres évektől jelentek meg és váltak világszerte ismertté a regényei, amelyekben M. Nagy szerint a posztmodern legjobb hagyománya jelenik meg:
„intertextualitással, nyelvjátékkal, megbízhatatlan narrátorral, olykor kacifántosnak tetsző szüzsével és a többi”.
Munkásságát kitüntetések sorával ismerték el. 2001-ben Herder-díjat, 2005-ben Erich Maria Remarque-békedíjat kapott, 2006-ban neki ítélték a Lipcsei Könyvdíj az Európai Megértésért, továbbá ő vehette át az Angelus-díjat is. 2014-ben elnyerte a Hannah Arendt-díjat, 2016-ban a Goethe-érmet.
Hogyan vélekedik Jurij Andruhovics az orosz-ukrán háborúról?
Az egyébként kelet-ukrajnai születésű Andruhovics évekkel ezelőtt még azon az állásponton volt, hogy az orosz többségű területeket oda kellene adni Oroszországnak, és utána Ukrajna lépjen el Európa felé.
Az orosz invázió előtt kifejezetten kritikusan szemlélte hazáját, amit szerinte áthat a korrupció, ráadásul Zelenszkij személyében nagyon rosszul választanak elnököt is.
A frissebb interjúkban viszont már optimistábban nyilatkozik, írja M. Nagy. Andruhovics szerint Zelenszkij helytállt elnökként, az ukránok pedig a háború hatására váltak igazi nemzetté. „De azt is hozzáteszi, hogy az irodalomnak szabad játékterének kell maradnia,
nehogy a hatalom-hazafiság-hőskultusz szolgájává váljon.”
A teljes blogbejegyzést itt tudod elolvasni.