A Gyűrűk Ura szerzőjének kézírásos levelét fogják elárverezni egy aukción, a licit ötezer dollárról indul. De ez önmagában nem tenné érdekessé a dolgot, az már inkább, hogy az 1956. április 12-én kelt levélben Tolkien az inspirációiról és a neve helyes kiejtéséről is írt egy bizonyos Mr. Earle-nek. A Gyűrűk Ura 1954 és 1955 között jelent meg, így Mr. Earle elég korai rajongóként írt a szerzőnek.
Már diákként nagy tréfamesternek ismerték A Gyűrűk Ura íróját.
Tolkien azt válaszolta neki, hogy ugyan A Gyűrűk Ura univerzuma tudatosan nem támaszkodik semmire, hanem teljes “kitaláció”, ahogy a tündenyelvek is, mégsem lehet igazán “kitalációról” beszélni, hiszen sokkal tartozik megannyi mítosznak és legendának. Itt említi az angol és a walesi történeteket, de hozzáteszi, hogy az írországi gael és a skót mítoszokat is nagyon szereti.
Az eredeti felvételeken Tolkien és a hagyatékát kezelő fia, Christopher is szerepel.
A nevéről elárulja, hogy német ‘toll-kühn’ szóból ered, és ugyan a jelenlegi, angolosított formájában már 200 éve jelen volt a szigetországban, továbbra is szokatlan maradt. Hosszabb i-vel ejtendő és az o-n van a hangsúly. A teljes levelet a Lithub oldalán találod, Tolkien szépséges kézírásában pedig itt gyönyörködhetsz.
És ha az érdekel, hogy a magyar kiadás előtt hogyan írtak a Kádár-korban Tolkienről, itt tudsz róla olvasni:
Negyven éve jelent meg magyarul A Gyűrűk Ura, ennek alkalmából az Arcanumon válogattunk, hogyan írtak a szocializmusban Tolkienről, a fantasyről, és ki volt, aki az írót védelmébe vette.