Lelkes Orsolya: Fenntartható hedonizmus
Nemcsak akkor élhetünk rosszul, ha nélkülözünk, hanem akkor is, ha halmozunk. Lelkes Orsolya közgazdász és coach a boldog élet titkát keresi Fenntartható hedonizmus című könyvében. Azt a jó életet, amely sem pótcselekvésekkel, sem függőségekkel vagy túlfogyasztással nem pótolható, és amelynek alapja az, hogy saját alapszükségleteinkkel jóban legyünk. Ebből következhet az egyensúly, amiben sem magunknak, sem másnak, sem a természetnek nem ártunk. A kötet barangolás az ókori filozófia, a mai boldogságkutatás és a közgazdaságtan határmezsgyéjén. Barátságos invitálás egy párbeszéden és önismereten alapuló, virágzó életre.
Olvasd el a szerzővel készített interjúnkat:
Barangolás az ókori filozófia, a mai boldogságkutatás és a közgazdaságtan határmezsgyéjén. Barátságos invitálás egy párbeszéden és önismereten alapuló virágzó életre. Interjú.
Tovább olvasok
Lindsay C. Gibson: Érzelmileg éretlen szülők felnőtt gyerekei
Az érzelmi elhanyagoltságból adódó fájdalom épp olyan valós, mint bármelyik testi nélkülözésből adódó szenvedés. Ezt élik meg azok a gyerekek, akik érzelmileg éretlen szülők mellett nőnek fel, és ha ez a minta feldolgozatlan marad, hasonló felnőttkori kapcsolatban találják magukat. De hogyan ismerhető fel az érzelmileg éretlen szülő? Mit tehetünk, hogy megkíméljük magunkat felnőttkorban a szüleink éretlenségéből adódó fájdalomtól és frusztrációtól? Hogyan kerülhetjük el, hogy ne tekintsük alapnak az érzelmi elhanyagoltságot felnőtt, érett kapcsolatainkban, és miről ismerhető fel egy érzelmileg érett személyiség? Lindsay C. Gibson könyve ezen az úton terel végig. Vigyázat – az érintetteknek fájdalmas olvasmány lehet, az első lecke például az, hogy meg kell engedni magunkat a dühöt és a szomorúságot a gyógyulás érdekében.
Lukács Liza: Hogyan szeretsz?
Hogyha szüleinktől örökölt mintázatunk feltérképezésén túl saját szeretetnyelvünket és kötődési sebeinket is meg szeretnénk érteni, tovább léphetünk saját belső világunk feltérképezése felé Lukács Liza: Hogyan szeretsz? című könyvével. Ha már sokszor feltettük magunknak a kérdést: mi lehet az oka annak, hogy életünk során újra meg újra visszaköszönnek ugyanazok a kapcsolati nehézségek, erre a könyvre van szükségünk.
A gyermekként kialakított kötődési mintáink alapvetően meghatározzák választásainkat és viselkedésünket. Hatással lesznek az összes fontos emberi kapcsolatunkra (a párkapcsolatainkra éppúgy, mint a szülőségünkre, a barátságainkra, az iskolai és munkakapcsolatainkra), és megalapozzák az önmagunkhoz való viszonyt is. Valójában olyan kapcsolatokat alakítunk ki, amelyekben hasonlóan érezhetjük magunkat, mint gyermekkorunkban. Ez még akkor is így van, ha nem őrzünk magunkban pozitív képet a gyermekéveinkről, sőt, akár kifejezetten fájdalmas élményeket hordozunk. Úgy fogunk szeretni, ahogy minket is szerettek.
Az ismétlődések mutatják meg nekünk kötődésünk nehezen felismerhető, tudattalanul újrajátszott elemeit. Ha megtanulunk olvasni belőlük, akkor a legnagyobb segítségünkre lesznek abban, hogy kötődési mintáink – és velük együtt kapcsolataink – pozitív irányban változzanak. Egyéni kötődéstörténetünk megismeréséhez nyújt útmutatást tehát ez a könyv, miközben új szempontok alapján vehetjük szemügyre múltbeli és jelenlegi kapcsolatainkat.
Máté Gábor: A test lázadása
A rák, a szenvedélybetegségek, sőt majd minden krónikus betegség visszavezethető a gyermekkori negatív élményekre és azok életünkre, viselkedésünkre és egészségünkre gyakorolt hatására - vallja a magyar származású világhírű tudós, dr. Máté Gábor. Az emberek testi egészsége nem független az érzelmeiktől és a lelkiállapotuktól. Ez a tudás a mai napig részét képezi a tradicionális kultúráknak, de a modern orvoslás számára sajnos annak ellenére elveszett, hogy az elmúlt évtizedek tudományos felfedezései is ezt igazolják. A test lázadása szemléletesen mutatja be, hogy milyen károkat okozhat az érzelmek elfojtása, milyen pusztítást okozhat az, ha nem vagyunk képesek kifejezni az érzelmeinket.
Dr. Máté Gábor tudományos kutatások eredményeit, páciensei példáit és saját tapasztalatait egyaránt felhasználva világítja meg, hogyan befolyásolják a korai élmények a stresszre adott reakcióinkat, és hogy miként hat a világról és más emberekről alkotott képünk az egészségünkre. Feltárja az egyre gyakoribb megbetegedések mögött álló okokat, és ráébreszt arra, hogy csak akkor szállhatunk szembe hatékonyan a stresszbetegségekkel, ha felfedezzük gyermekkorunk mélyre temetett emlékeit, valamint ezek felnőttkori következményeit. Hiszen a rák mellett számos krónikus betegség, mint például a szívinfarktus, a szklerózis multiplex vagy a cukorbetegség kiváltó oka is lehet a stressz.
Mindnyájan úgy próbálunk élni, hogy csökkentsük a minket érő stressz hatását. A test lázadása abban segíthet, hogy csökkentsük a folyamatos stresszt, melyet mi magunk hozunk létre, anélkül hogy tudatában lennénk, életünk minden egyes napján.
Michaeleen Doucleff: Hogyan neveljünk önálló és kedves felnőtteket?
Ki ne vágyna arra, hogy a gyerekekkel eltöltött vakáció valóban a pihenésről, és hazatérve ne a nyaralás kiheveréséről szóljon? Önálló és megbízható gyerekekre, akik nem nyúznak bennünket egész nap, mert feltalálják magukat anélkül, hogy veszélybe sodornák magukat? Emellett ne várjunk el tőlük túlontúl felnőttes, koruknak nem megfelelő viselkedést? Ebben az érzékeny egyensúlyozásban segíthet Michaeleen Doucleff könyve, amely a gyereknevelés elfeledett, ősi módszereiről szól és arról, hogy valójában a nyugati minta az, amelyik természetellenes. Mikor máskor lehetne jobban kapcsolódni ehhez az ősi mintához, ha nem akkor, amikor hosszabbak a nappalok, szabad sárosnak lenni, nyakig ásni magunkat a homokba, botokkal és kövekkel és vízzel pepecselni egész nap a parton?
Hogyan neveljünk önálló és kedves felnőtteket? Erre a kérdésre keresi a választ Michaeleen Doucleff, aki a gyereknevelés ősi módszereinek felkutatásával úgy tűnik, megtalálta a megoldást.
Tovább olvasok