Újabb nemzetközi szerzők csatlakoztak Izrael kulturális bojkottjához, megfogadva, hogy nem működnek együtt olyan kiadókkal, fesztiválokkal, amelyek nem határolódnak el attól, ami Gázában zajlik.
Ők vannak az aláírók között
Múlt héten számoltunk be róla, hogy közel kétezer szerző, irodalmi és könyvpiaci szakember nyílt levélben foglalt állást az izraeli kulturális intézmények által is normalizált népirtással szemben. Az aláírók Izrael kulturális intézményeinek bojkottjára szólítottak fel: szerintük a 21. század legsúlyosabb erkölcsi, politikai és kulturális válsága a gázai háború és az azt legitimáló hangok.
Azt írták, hogy nem dolgoznak olyan izraeli kiadókkal, fesztiválokkal, irodalmi ügynökségekkel és kiadványokkal, amelyek „cinkosak a palesztinok jogainak megsértésében”. Vállalta ezt többek között a Nobel-díjas Annie Ernaux és Abdulrazak Gurnah, Sally Rooney, Max Porter, Arundhati Roy, China Miéville és Janne Teller is.
Egy hét alatt további nevekkel bővült a lista, több mint ötezer új szerző írta alá a nyílt levelet. Köztük van például John Cusack színész és forgatókönyvíró, aki társszerzője egy 2016-ban megjelent esszékötetnek is, Robert Macfarlane, a kétszeres National Book Award-nyertes Jesmyn Ward, a Pulitzer-díjas Benjamin Moser, Deborah Eisenberg, Mark Haddon, a kortárs brit irodalom egyik legígéretesebb fiatal szerzője, a többek között Costa-díjas Caleb Azumah Nelson, a 2021-ben Booker-dijat nyert Damon Galgut, és Greta Thunberg klímaaktivista, aki több könyv szerzője is.
A teljes névsor itt olvasható.
A kampányt a PalFest nevű palesztin irodalmi fesztivál szervezői indították. A LitHub szerint ez a nemzetközi irodalmi közösség eddigi leghatározottabb elítélő nyilatkozata és egyben legnagyobb elköteleződése az izraeli kulturális szektor bojkottja mellett.
Jobban megértenéd az izraeli-palesztin konfliktus? Az amerikai elnökválasztás kapcsán ebben a témában is ajánlottunk olvasnivalót listacikkünkben.
(LitHub)