Greta Thunberg története túlmutat egy kamasz klímaaktivista életén

Greta Thunberg története túlmutat egy kamasz klímaaktivista életén

.konyvesblog. | 2019. november 29. |

Két szorosra font copf. Sárga esőkabát. Kapucni. Határozott tekintet. Ha activityznénk, mindenki kitalálná, hogy Greta Thunbergre gondolok, a 16 éves lányra, aki megpróbálja a világ figyelmét felhívni a klímakatasztrófára.  

C. Hecking, C. Schönberger és I. Sokolowski: A jövőnk most kezdődik

Fordította: Győri Hanna, Pozsonyi Pagony, 2019, 88 oldal, 2990 HUF

 

2018 augusztusában kezdett tüntetni, és alig több mint egy év alatt a masszív világhírnévig jutott. A világ vezetői Davosban, a Vatikánban, az ENSZ-ben, a Globális Klímacsúcs politikusai, és a Google több mint 92 milliós találati listája alapján a fél világ hallotta már, mit gondol Thunbergék Greta nevű lánya:

Önök nem elég felnőttek, hogy kimondják az igazságot. Ezt a terhet is a gyerekek vállára teszik. Nekem mindegy, hogy kedvelnek-e (...) Feláldozzák a környezetünket, hogy a gazdag emberek az enyémhez hasonló országokban luxusban élhessenek. (...) Azt mondják, hogy mindennél jobban szeretik a gyerekeket. Mégis ellopják a jövőjüket itt az orruk előtt.” 

A jövőnk most kezdődik című könyv Greta Thunberg környezetvédelmi aktivizmusát, és életének egy - meglehetősen önkényesen kiválasztott - szeletét mutatja be, majd ezek után bevezet a klímakatasztrófához köthető néhány alapfogalomba, illetve röviden bemutatja, hogy mit tehetnek a gyerekek a saját életükben azért, hogy csökkentsék az ökológiai lábnyomukat. A könyv ugyanis kifejezetten gyerekeknek íródott. Őket szólítja meg azzal, hogy Gretát picit jobban bemutatja, és az ő személyén keresztül magyarázza el a manapság gyakran hallott témákat, a megújuló energiaforrásoktól a repülés környezetkárosító hatásán át a fosszilis tüzelőanyagokig. 

(Forrás)

Bár az alcím szerint Gretáról szól a kiadvány, de ez mégsem az ő könyve. Ez az ÜGY könyve. A környezetvédelem ügyéé. Ehhez Greta csak az „arc”, a „név”, az apropó, igazából semmi más. A könyvet olvasó gyerekek valójában nem fognak közelebb jutni ahhoz, hogy Gretát mi mozgatja. A szerzők ugyan röviden beavatják az olvasót abba, hogy Gretát gyakran bántották az iskolában, nem igazán voltak barátai, és nehezen ment neki a beilleszkedés. Azt is megtudjuk, hogy akkortájt, amikor először felhívják a figyelmét a környezetszennyezés problémájára, történik vele valami, ami miatt képtelen enni, vészesen lefogy és elveszti az életenergiáit. 

Az étkezési zavarok mögött nagyon gyakran az áll, hogy az érintett azt érzi, elveszítette a kontrollt az élete felett. Nincs befolyása arra, hogy mi történik. Gretával is ez történhetett. Az elpusztuló környezet miatti fájdalom, a kétségbeesés és szorongás olyan erősen hatott rá, hogy a totális kontrollvesztést élhette meg. Ebből jelentett először csak némi enyhülést, hogy elkezd tüntetni, majd (az apja szerint) egyfajta terápiát a közönség előtt tartott beszédek hosszú sora, és az ÜGY nyilvános képviselete.

A jövőnk most kezdődik egy aktivista könyv – ennek minden előnyével és hátrányával. 

Mint aktivista könyv, sajnos a szövegek nem annyira erőteljesek, irodalmiak és lánglelkűek, mint remélnénk. Az egész kötetet áthatja az a fajta kimért és higgadt közlésmód, ami magát Gretát is jellemzi – úgy általában. A szószedetet meg a gyakorlati tanácsokat illetően egyfajta kézikönyvként működik az egész, e tekintetben igyekszik nagyon egyszerű lenni, és egy-egy pontban inkább life style-jellegű tanácsokat ad, mint valódi környezetvédelmit. De persze egy újszülöttnek minden vicc új. Lehet, hogy mi már unalomig hallottuk ismételgetni a „húzz ki mindent a konnektorból, amit nem használsz” tanácsot, de a gyerekünkre még bőven lehet, hogy revelációként fog hatni. 

Összességében A jövőnk most kezdődik kevésbé forradalmi, mint a Kommunista kiáltvány, de sokkal praktikusabb, mint mondjuk a Malcolm X. A környezetvédelem vagy Greta Thunberg élete iránt érdeklődő gyerekek, kiskamaszok, kamaszok  számára remélhetőleg jó, hasznos és megerősítő olvasmány. Akár iskolákba, természetismeret- meg biológia órákra, osztályfőnökikre is vinném, mert arra remekül alkalmas, hogy beszélgetést vagy vitát generáljon. A környezetvédelemről és a klímakatasztrófáról pedig nagyon sokat kell beszélgetni. Meg persze cselekedni, cselekedni, cselekedni.

Szerző: Gyurkó Szilvia

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.