Kedden megezdődött az amerikai elnökválasztás. Az Egyesült Államokban Kamala Harris és Donald Trump között döntenek: a tét, hogy megválasztják-e az ország első női elnökét, vagy a republikánus jelölt visszatér a Fehér Házba.
Cikkünkben összegyűjtöttünk 10 olyan, magyarul is olvasható könyvet, amelyek az amerikai elnökválasztáshoz szorosan vagy lazán kapcsolódnak. Az elmúlt néhány év terméseiből válogattunk (négy évvel ezelőtti listánkat itt olvashatjátok): Kamala Harris életútja érdekel? Vagy a Biden-család történetére vagy kíváncsi? Netán az orosz-ukrán háborút vagy az izraeli-palesztin konfliktust szeretnéd jobban megérteni? Minden témában van egy-egy jó tippünk.
Dan Morain: Kamala útja
Kezdjünk is egy életrajzi kötettel: Kamala Harris 25 évnyi munkásságát és felemelkedését Dan Morain veterán újságíró követte végig. A könyvbe itt beleolvashatsz.
Kamala Harris és a húgát egyedülálló anya nevelte fel, egy gyakorlatias rákkutató, aki 19 éves korában emigrált Indiából az Egyesült Államokba a minőségi oktatás reményében. Harris édesanyja és édesapja - egy jamaicai származású közgazdaságtan-professzor - útjai elváltak, amikor Harris csupán ötéves volt.
Mindkét szülőjétől örökölte a társadalmi igazságosság iránti érzékenységet, az édesanyjától a munkamorálját, a részletekre való odafigyelést és mindenekelőtt azt a képességet, amitől minden zárt ajtó előbb-utóbb megnyílik előtte. A könyv az oaklandi szerény kezdetektől egészen az ügyészi, majd politikusi pályáig mesél Kamala harrisről.
Ben Schrekinger: A Biden család
Joe Biden 79 éves volt, amikor az Egyesült Államok 46. elnöke lett. Megválasztását forrongó belpolitikai események kísérték: a megmozdulások tetőpontjaként Donald Trump hívei 2021. január 6-án megostromolták a Capitoliumot, hogy megakadályozzák az új elnök beiktatását.
Biden helyzete már a választási időszakban sem volt egyszerű: megvádolták választási csalással, hogy gyengülő szellemi képességei miatt alkalmatlan a posztjára, és hogy állításai ellenére tudomása volt egyes családtagjai kétes pénzügyeiről és köztisztviselőként elkövetett szabálytalanságaikról.
A politikai témák szakértőjének számító Ben Schreckinger könyve végigköveti azt a hosszú utat, amelyet Joe Biden megtett, míg eljutott az elnöki székig. Bemutatja a Biden család történetét, az elnök fiatalkorát, feltűnését az amerikai politikai életben és karrierjének minden meghatározó állomását. Bár a mostani elnökválasztástól Biden végül visszalépett, érdekes olvasmány lehet azoknak, akik a kulisszák mögé látnának.
Henry Kissinger: Az állam vezetéséről - Hat politikai stratégia a XX. századból
Kevés kortársunkról mondható el, hogy tanúja volt szinte a teljes XX. századnak. Még kevesebbekről, hogy tevékenyen formálták is azt. E kevesek egyike volt a Nobel-békedíjas Henry Kissinger, az Egyesült Államok legnagyobb hatású nemzetbiztonsági főtanácsadója, Nixon és Ford elnökök külügyminisztere, majd számos későbbi elnök tanácsadója.
A tavaly elhunyt szerző ebben a könyvében az államvezetésről értekezik hat kiemelkedő XX. századi vezető (Konrad Adenauer, Charles de Gaulle, Li Kuang-jao, Richard Nixon, Anvar Szádát és Margaret Thatcher) stratégiáját elemezve. Kissinger nem először veti papírra gondolatait az előbbi vezetők némelyikéről, meglátásai mégis meglepően újszerűek. Vajon kié lehetett az alázat, kié az egyensúly, kié a kiválóság és kié az akaraterő stratégiája? És miért fontos, hogy jól válasszuk meg a stratégiánkat?
Sonnevend Júlia: Sárm
A politika színház, ahol napjaink politikusai gyakran próbálják eljátszani a hétköznapi ember szerepét. Azt az illúziót keltik, hogy akár sörözni is leülhetünk velük. A választásokat nem kimagasló szónoki képességeiknek, hanem átlagos, szerethető tulajdonságaiknak köszönhetően nyerik meg. Ezt a sajtóban és a közösségi médiában alkalmazott hétköznapi varázserőt nevezi Sonnevend Júlia sármnak.
A kötet napjaink világpolitikájának kulcsszavaként vizsgálja az egyszerre csábító és ámító sármot. A könyv a következő liberális, illiberális, illetve tekintélyelvű vezetők példáján keresztül mutatja be a sárm erejét: Jacinda Ardern egykori új-zélandi és Orbán Viktor jelenlegi magyar miniszterelnökök, Mohammad Javad Zarif volt iráni külügyminiszter, Kim Dzsongun észak-koreai vezető, valamint a szinte sárm nélkülinek mondható Angela Merkel egykori német kancellár.
Ám Trump sem mellékes figura, amikor politikai sármról beszélünk, erről a szerző nemrég egy kötetlen beszélgetésen mesélt az újságíróknak.
Tóth Csaba: A tökéletes kampány
Amikor 2008-ban Barack Obamát választották az Egyesült Államok elnökének, a világ egy új korszak hajnalát ünnepelte. Obama a reményre, a társadalmi különbségek áthidalására építve azt az ígéretet hordozta, hogy a negatív kampányok ideje lejárt, úgy tűnt, hogy a siker alapja az optimizmus és a remény.
Nyolc évvel később egy egészen másféle hozzáállás bizonyult hatásosnak: Donald Trump az emberek megosztására, az előítéletekre, Amerika vélelmezett hanyatlásával kapcsolatos apokaliptikus vízióira építve akadályozta meg, hogy Hillary Clinton személyében az Egyesült Államok történetében először női elnököt válasszanak.
A remény és a megbékélés ígéretében hívők ebben a narratívában hirtelen végtelenül naivnak tűntek. Olyan véleményekkel is lehetett találkozni, melyek szerint a tökéletes kampány lényege a hazugság. Milyen a tökéletes kampány? Tóth Csaba politológus könyvében tíz, egyaránt győztes stratégia áttekintésével próbál válaszolni e kérdésekre. A könyvbe itt beleolvashatsz.
Michael Scott-Baumann: Izrael és Palesztina legrövidebb története
Az amerikai elnökválasztás természetesen túlmutat az Egyesült Államokon: aki szeretné megismerni és megérteni az izraeli-palesztin konfliktust, annak nagyon ajánljuk ezt a könyvet. Michael Scott-Baumann Közel-Kelet-szakértő közérthető történeti elemzést kínál az izraeli-palesztin konfliktus eredetéről és évszázados kibontakozásáról. Tömören és érthetően elemzi a konfliktus okait, és tekinti át annak állomásait a polgárháborús időktől egészen napjainkig.
Milyen hatással volt a cionizmus a Palesztinában élő arabokra? Miért hagyták el az izraeli csapatok 2005-ben Gázát? Kitér az izraeli-palesztin történelem olyan kulcsfontosságú eseményeire, mint a korai brit mandátum, Izraeli Állam 1948-as megalapítása, az 1967-es hatnapos háború és a Trump-adminisztráció 2020-as béketerve. Az események politikai kontextusát vázoló fejezeteket palesztinoktól és izraeliektől származó személyes beszámolók keretezik.
Mihail Zigar: Az Ukrajna lerohanásáig vezető út
Az orosz-ukrán háború alakulására is hatással lehet, hogy kit választanak meg elnöknek az amerikaiak. De milyen út vezetett Ukrajna lerohanásáig? Mihai Zigar független orosz újságíró Berlinben telepedik le, miután el kellett hagynia a hazáját, mert Oroszországban törvényt hoztak a háborút kritizálók büntethetőségéről. Ott újraolvassa azt a több száz interjút, amelyet az elmúlt 18 évben Oroszországban és Ukrajnában készített, és amely feltárja, mi vezetett a háború kirobbanásáig.
Ezekből az interjúkból született meg a könyv. Zigar nem csupán a jelenről, hanem a múltról és mindazokról a történelmi mítoszokról is mesél, amelyekben a jelen orosz politikája gyökerezik és amelyekhez a saját legitimációját köti. Zigar részrehajlás nélkül tárja fel a történeti forrásokat, és követi nyomon az Orosz Birodalom eredetének és felemelkedésének történetét.
Bret Easton Ellis: Fehér
A magyar olvasóközönség számára eddig prózaíróként - és mindenekelőtt a megosztó remekmű, az Amerikai psycho szerzőjeként - ismert Bret Easton Ellis esszékötete szokás szerint zajos sajtóvisszhangot keltett. A Fehér nyolc, vállaltan provokatív, önéletrajzi anekdotákkal teli értekezésen keresztül térképezi fel a mai Amerika társadalmát és politikai-kulturális életét átható (de lényegében a nyugati civilizáció egészére is érvényes) szélsőséges tendenciákat, például a szólásszabadságot és a művészi alkotást korlátozó politikai korrektség uralmát.
Mihez kezdene napjaink digitális (negatív) utópiájában, a közösségi média nárcisztikus buborékvilágában az Amerikai psycho antihőse, Patrick Bateman? Esztétikai vagy ideológiai megfontolások vezettek az Oscar-díjjal kitüntetett Holdfény hatalmas sikeréhez? Miben rejlik Charlie Sheen és Kanye West megbotránkoztató imidzsének ereje? És hogyan vezetett az amerikai baloldal önjelölt erkölcsi felsőbbrendűsége Donald Trump megválasztásához?
A Fehér ilyen kérdésekre választ kereső szövegek gyűjteménye. A könyvről írt kritikánkat itt olvashatjátok.
Tim Marshall: Falak
Minden történetnek két oldala van - ahogyan minden falnak is. Napjainkban, a törzsiség új korában egymás után emelkednek az újabb és újabb barikádok. Pénz, rassz, vallás, politika: alapvetően ezek választanak el bennünket egymástól. Donald Trumpnak a mexikói határra tervezett fala legalább annyit árul el Amerika megosztott múltjáról, mint az ország jövőjéről.
A kínai nagy tűzfal elválaszt minket tőlük, Európában pedig a politika és a migráció lobbanékony elegye már magát a liberális demokráciát sodorja veszélybe. Tim Marshall érdekfeszítő könyvében azt kutatja, mi osztott meg bennünket a múltban, feltérképezi a jövőt, és rávilágít a világunkat még sokáig meghatározó törésvonalakra. A könyvbe itt beleolvashatsz, itt pedig elolvashatjátok a kritikánkat.
Amanda Gorman: Ne kérdezd, kik vagyunk - Versek
2021-ben, Joe Biden és Kamala Harris beiktatásán valósággal ellopta a show-t az akkor 22 éves Amanda Gorman. A költő Jill Biden felkérésére olvasta fel a The Hill We Climb című versét, amitől kis túlzással felrobbant az internet. Amanda Gormanről korábban megírtuk, hogy Los Angelesben született és ott is nőtt fel. Szociológiát tanult a Harvardon. 2017-ben elsőként nyerte el a National Youth Poet Laureate címet.
A magyarul is olvasható, Ne kérdezd, kik vagyunk verseskötetben a költő szellemes és személyes kollázsban sorolja fel a történelem, a nyelv, az identitás és az elmúlás témáit. Versei a világjárvány kollektív gyászát idézik, rávilágítanak a számvetés pillanatára, és megmutatják, hogy Gorman egyszerre a múltunk hírnöke és a jövőnk hangja. A verseket a Van Helyed Alapítvány mentoráltjai fordították magyarra.