Keanu Reeves és China Miéville a furcsa és véres közös könyvéről mesélt

Keanu Reeves és China Miéville a furcsa és véres közös könyvéről mesélt

A szerzőpáros a Guardiannek adott interjúban beszélt közös alkotásról, halandóságról és a 80 ezer éves, karokat letépő főszereplőről, aki meglepően hasonlít Keanu Reevesre.

hhz | 2024. július 22. |

Egy hollywoodi sztár és egy ünnepelt spekulatív szerző találkoznak Berlinben… és bár ez nem vicc, csattanója azért van: mégpedig egy halhatatlan harcosról szóló regény. Keanu Reeves, a Mátrix-filmből ismert színész és China Miéville, a legendás író közös projektje, a The Book of Elsewhere (A máshol könyve) a napokban jelent meg angolul – és a New York Times kritikusa szerint a „furcsa” jelző meg sem közelíti a könyv „műfaji határokat feszegető, ezerarcú különösségét”.

Az álompár

Noha Reeves és Miéville mindketten a pályájuk csúcsán állnak, meglehetősen különböző világokból érkeztek. A Mátrix- és John Wick-filmek sztárja korábban két könyvet írt partnerével, Alexandra Granttel, 2021-ben pedig a képregények területén is kipróbálta magát; így született meg a Matt Kindttel közösen írt bestseller, a BRZRKR.

Ami China Miéville-t illeti,

ő az egyetlen szerző, aki háromszor elnyerte az év legjobb brit sci-fi regényének járó Arthur C. Clark-díjat.

(A szerzővel készült interjúnkat itt találjátok.) Művei között találhatunk regényeket – melyek közül több magyarul is megjelent (a Konzulvárosba és a Krakenbe bele is tudtok olvasni) –, kisregényeket, novellákat, képregényeket, gyerekkönyveket, szerepjátékokat és – a nemzetközi kapcsolatokban szerzett doktorijának köszönhetően – egy marxista értekezést a nemzetközi jogról.

(A Guardian kérdésére, hogy Reevest megpróbálta-e megtéríteni, Miéville annyit felel, hogy meglehetősen otromba viselkedés lett volna a részéről, ha nekiáll Marxról szónokloni.)

„Mikor a BRZRKR kiadója felvetette, hogy írhatnék egy regényt, és

megkérdezték, hogy ki lenne az álompartnerem, rávágtam, hogy Chine Miéville

– meséli Reeves a Guardiannel készült interjúban, majd gyorsan leszögezi: – Nem akartam megírni a könyvet, azt akartam, hogy egy másik alkotó járja be ezt az utat. Úgyhogy valójában Chinaé a könyv. Én egy sort sem írtam.”

Halál és halandóság

De akkor mi volt Reeves hozzájárulása a regényhez?

 Elsősorban a főszereplő Unute – vagy más néven B –, a 80 ezer éves harcos,

akit a világ a BRZRKR-sorozat főszereplőjeként ismert meg.

Unute – aki első pillantásra meglehetősen hasonlít, nos, Keanu Reevesre – világító kék szemű halhatatlan lény. Azon ritka esetekben, mikor valaki sikeresen megöli, egy videojáték karakteréhez hasonlóan újjáéled.

A képregényben Unute az Egyesült Államok titkos bevetésein dolgozik; az együttműködés alapja, hogy amennyiben az őt tanulmányozó tudósok rájönnek, hogyan lehetne őt halandóvá tenni, az információt vele is megosztják.

Ugyanis Unute rettenetesen vágyik a halandóságra.

Nem a halálra, a halandóságra – hangsúlyozza Reeves, majd hozzáteszi, hogy semmiképpen sem akart egyfajta vámpírtörténetet írni, a halhatatlanságba belefáradt főszereplővel.

B születése

Az eredeti ötlet születéséről Reeves a következőt mesélte:

„Először csak egy karaktert láttam magam előtt, aki képes átütni egy mellkason és letépni egy kart. Valami hipererőszakos akcióra vágytam. Innen kiindulva kezdtem el gondolkozni, hogy mégis ki lenne képes erre? És aztán szépen lassan kibontakozott a képzeletemben Unute alakja.”

Reeves a mesterségéhez méltó módon mélyedt el a karakterében:

„Kicsoda ez az Unute? Mi az eredettörténete? Lehet, hogy megtámadták a törzsét? Lehet, hogy mindez 80 ezer évvel ezelőtt történt?

És erőszakra van kárhoztatva, és nem tehet ellene semmit…” – töprengett.

„Félig isten, félig ember, félig földönkívüli… De mire vágyik? Honnan jött? Hogyan szeret egy ilyen karakter és hogyan él?”

Egy agancsos szarvasdisznó és Freud találkozása

Bár a főszereplőt megtartották, a könyv megírásakor Miéville ragaszkodott ahhoz, hogy elrugaszkodjanak a képregényben szereplő történettől. Reeves pedig, akit lenyűgöztek a szerző ötletei, mindent megtett, hogy elég művészi szabadsága legyen.

„Nem láttam értelmét annak, hogy újra elmondjuk a képregény történetét – magyarázza Miéville. – Keanu projektjeinek központi eleme, hogy különböző műfajokban dolgozó emberekkel áll össze. Úgyhogy a legfontosabb kérdés az volt, hogy van-e olyan ötletem, ami érdekli őt és tiszteletben tartja a képregények anyagát, de közben mégis van benne valami kifejezetten irodalmi, valami tagadhatatlanul regényszerű.”

Így született meg egy filozofikus, töprengő regény, amely ugyanakkor nem riad vissza az izgalmas, véres, végletesen erőszakos jelenetektől sem.

A Guardian szerint a könyv sikeresen ötvözi a John Wick üdítő erőszakosságát és a Mátrix egzisztenciális paranoiáját: van benne dühödt, agancsos, óriási szarvasdisznó, ami időn és téren át üldözi a főszereplőt, és Sigmund Freud is, aki az eredeti képregény egy kockájában találkozott Unutével, a könyvben pedig meghatározó szerepet kapott.

A maga részéről Keanu Reeves nem is lehetne izgatottabb: „A kezemben tarthatok egy BRZRKR-regényt China Miéville-től! – lelkendezik. – Csak olvasom, és igen! Hogy tessék? Hogy mi történik? Aztán egyszer csak azon kapom magamat, hogy sírok! És miért érzek ilyen sokat? Aztán megint, hogy mi történt!? És hogy mégis milyen szót használt már megint? Oh, oké. Nagyszerű.”

 

Nyitókép: flickr

(Guardian)

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Keanu Reeves és China Miéville közös regényt írt

A történet Reeves korább képregényének világában játszódik, és egy halhatatlan harcosról szól, aki szabadulna ettől a különleges tulajdonságától.

...

Sorozat készült China Miéville díjnyertes regényéből

...

5 könyv, amit minden Mátrix-rajongónak ismernie kell

Milyen mély valójában a nyúl ürege? Meddig terjednek a Mátrix irodalmi és filozófiai előzményei? Összegyűjtöttük azokat a köteteket, amik inspirálták Neo, Trinity és Morpheus történetét vagy éppen magyarázzák a szövevényes sci-fi egyes jeleneteit.

Hírek
...

Elfogatóparancsot adtak ki a tavalyi Goncourt-díjas francia író ellen

...

Hogyan lehetünk jó anyák 40 felett? Jakupcsek Gabriella új könyvéből kiderül

...

Channing Tatum egy egész jó verset írt Istenről

...

Margó-díj 2025: Gyakran ismételt kérdések

...

Isten is visszatér a Földre A háromtest-probléma szerzőjének új kötetében

...

Filmmel ér véget a netflixes Heartstopper

SZÓRAKOZÁS
...

Ettől a hollywoodi színésznőtől azért váltak el, mert túl sokat olvasott

Mennyi pontosan a túl sok olvasás?

...

Ősszel jön a Stephen King-regény, amit eddig soha nem filmesítettek meg

A könyvnek és a megfilmesítésének a története is legalább olyan fordulatos, mint a regény. 

...

Idén is lesz magyar film a Cannes-i fesztiválon: felújították A napfény ízét

Ezúttal Szabó István A napfény íze című filmjét nézheti meg a nagyközönség.

A hét könyve
Kritika
„Meghalni is csak állva lehet” – Vérfagyasztó látlelet Hitler Németországáról
Egy mélyen eltemetett, megrázó emlék éled fel egy anya-lánya kapcsolat útvesztőjében

Egy mélyen eltemetett, megrázó emlék éled fel egy anya-lánya kapcsolat útvesztőjében

Donatella Di Pietrantoni Törékeny kor című regényében az anya nézőpontjából látunk és értelmezünk minden helyzetet. Kritika.