Tudósok, ügynökök, fekete és fehér lemezek – Margózik a Könyves IV.

Tudósok, ügynökök, fekete és fehér lemezek – Margózik a Könyves IV.

A Kristály Színtérben rendezik a 2024-es Tavaszi Margó Irodalmi Fesztivált május 23. és 25. között. Ez szokás szerint azt is jelenti, hogy a szerkesztőségünk szinte kiköltözik a Margitszigetre. A következő napokban egyenként eláruljuk, kinek milyen programok keltették fel az érdeklődését. Negyedikként Vass Norbert válogatása következik.

vn | 2024. május 19. |

A tavalyi év a Margó-látogatásaim történetében cezúrát hozott. Bizalmat kaptam ugyanis, hogy színpadfelelősként a szervezők, vagyis, ahogy Horányi Kollegina fogalmazott, a „Hős Személyzet” soraiból követhessem a fesztiválokat.

Izgalmas élményt jelent egyetlen helyszín programjára fókuszálva követni a hosszú hétvége beszélgetéseit, ezúttal azonban végiggondoltam, hogy hol lennék, ha nem a Kristály Színpad fellépőit szólítanám pódiumra a Tavaszi Margó három napja alatt. Vallomásokban és táncdalokban bővelkedő programajánló következik.

Tematikus ajánlóinkat a Tavaszi Margóhoz itt találod: zeneiköltészeti, próza csütörtökön és pénteken, illetve szombatonnon-fiction programok és élő podcastfelvételek. Szerkesztőségünk ajánlói pedig itt: Sándor Anna, Kiss Imola, Kolozsi Orsolya.

Benedek Szabolcs: Nothing Is Real – 21 Beatles-dal

-

Stones-os vagyok. A Revolver az egyetlen Beatles-lemez, amit elejétől a legvégéig szívesen hallgatok és olykor a falra tudnék mászni John Lennon dolgaitól. Azt viszont tudom, mit jelent rajongani és imponál nekem, ahogy Benedek Szabolcs a Fab Fourért rajong.

Rokonszenves, hogy nem ritkán sárga tengeralattjárós nyakkendőt visel, hogy megírta a négy liverpooli szent kevésbé ismert ügyeit (Beatles-apokrif), hogy elmesélte a popkultúrát radikálisan más vágányra állító, St. Pauliban még bőrdzsekit viselő pasasok életének és pályájának minden fontosabb jelenetét (Beatles vágatlanul), most pedig, ha jól sejtem, a Nick Hornby után szabadon (31 dal),

szépirodalomba mártva mesél ifjú- és felnőttkora kedvenc számairól.

A Kádár hét napja a kedvenc Benedek Szabolcs-kötetem, úgyhogy kíváncsian várom, mi történik, ha a Yellow Submarine vörös felségterületű vizekbe merül alá. Aztán ki tudja, felbukkan talán még a láthatáron egy Ringo Starr-kötet! Addig is: Nothing is Real! Nem igaz?

Benedek Szabolcs Nothing is Real című kötetéről Darvasi Ferenc beszélget a szerzővel a Tavaszi Margón, május 23-én 17.15-től, a Kristály Színpadon. Közreműködik: Petruska András és Máthé Zsolt. További részletek ITT.

Tudósok

-

Amikor 2016 novemberében interjút készítettem Máriás Bélával, és arról érdeklődtem, kik azok az előadók, akik formálták a gyerekkorát, két falat gyros között kihúzta magát, és a lehető legtermészetesebben azt felelte: „Johnny Rotten volt ifjúkorom legkedvesebb énekese”. Mivel én sem sorolom magam a Halász Jutkás kölykök közé, megerősítve éreztem, amit sejtettem addig is:

ő az emberem.

A Tudósok persze Máriás Béla művészetének csak egy szelete, ám azt hiszem, ebben a lélekmentő káoszpunkban az alt szaxofonos-trombitás-énekes egész élettörténete benne van. Esszenciálisan. A Nem élhetek Milošević nélkülben Máriás azt írja, kezdettől azzal az ambícióval szólalt meg a zenekar, hogy ha csak pár percre is, megpróbálják lerugdosni az égből az isteneket, hogy aztán egy-egy szóló erejéig a helyükre üljenek.

Az említett kötetből kiderül, hogy a harsona szakról való eltanácsolását követően etnomuzikológiai tanulmányokba fogó Máriásnak svejki módon Ulysses-olvasással sikerült ugyan a sorkatonaság alatt legyőznie a Jugoszláv Néphadsereget,

de a háború démona azóta is a megállás nélkül a fülébe ugat.

Ezt az Negro-sötét, szuvasító-édes őrületet viszi színre koncertről koncertre a Tudósok zenekar, vagyis az „őrültek önképzőköre”. Aki ott lesz péntek este a Tudósokon, jobban teszi, ha otthon hagyja a zeneelméletet.

A Tudósok május 24-én, 20.30-tól lesz hallható a Tavaszi Margó Nagyszínpadán. Részletek ITT.

Cserna-Szabó András: Az utolsó magyarok

-

Legutóbbi találkozásunk alkalmával vettem egy nagy levegőt, és beismertem Cserna-Szabó Andrásnak, hogy végighallgattam a Metallica cím nélküli fekete lemezét, és engem is meglepett ugyan a tapasztalat, de a 62 perces játékidőt nem találtam hosszúnak. Bandi azóta nem keresett.

Úgy tett tehát, ahogy egy tisztességes thrash-rajongónak kell tennie.

Azonban a helyzet az, hogy Cserna-Szabó nem hibázott jó ideje. Amikor megláttam Az utolsó magyarok című novellagyűjteményének turult ölelő Lugosi Bélás borítóját, biztos voltam benne, hogy ezúttal se fog. Amikor pedig a nemrég a Könyvesen közzétett részletből kiderült, hogy a Helikon gondozásában érkező új kötetben Aczél-szív címmel nem írja meg (vagy megírja?) a nyolcvanas évek hazai metálszínterének fájó hiányát, megdobbant a szívem.

Remélem, a Metallica-malőr dacára Bandi egyszer szóba áll még velem. Addig is üzenem, hogy sose a dementor, csakis a Tormentor!

Cserna-Szabó András Az utolsó magyarok című kötetét május 25-én, 17:30-tól mutatják be a Tavaszi Margó Nagyszínpadán. A szerzővel Jánossy Lajos beszélget. Részletek ITT.

Takács Tibor: Ügynökök, informátorok, jelentések

-

Volt itt már szó tudományról meg háborúról, és valljuk be, a labdarúgás egyszerre háború és tudomány. Takács Tibor Szoros emberfogás – futball és állambiztonság a Kádár-korszakban című kötete amiatt fontos olvasmányélmény nekem, mert a hidegháborúnak arról a periódusáról beszél, amikor a Magyar Népköztársaság címerét viselő tizenegy adta a játék legnagyobb tudású tanárait.

Takács érzékletesen mutatja be a sztárságot élből visszautasító éra sztárjai által élvezett kiváltságokat, a sportágat övező csencselést, illetve a lelátói szokások változásait.

Továbbá felsejlik a szövegből a szerző Esterházy-rajongása is.

Azt mondanom sem kell, mennyire közel áll hozzám Takács Botrányt akarunk című CPg-kötete (Hogy miért? Ehhez ld. a Tudósokról szóló passzus Johnny Rottenre vonatkozó kitételét), most pedig, hogy nemrég végigértem a legfrissebb, Ügynökök, informátorok, jelentések című friss könyvének A besúgó című sikerszériát hűvös eleganciával élveboncoló nyitótraktátusán, alig várom, hogy befejezzem ezt az ajánlót, és tovább olvashassam az Esterházy-allúziókban ezúttal is gazdag, remek stílusú kötetet. Aminek most tulajdonképpen el is jött az ideje.

Takács Tibor Ügynökök, informátorok, jelentések című könyvét a Tavaszi Margó Könyves Magazin Színpadán mutatják be május 25-én 19:15-kor. A szerzővel Müller Rolf történész, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának munkatársa beszélget. Részletek ITT.

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Beleolvasó

Cserna-Szabó András egy átkozott grafomán – Olvass bele az új kötetébe!

Tisza-menti kézműves guillotine és Csaba királyfi meglelt kardja. Irodalmi túltermelés és nemalkotói támogatás. Cserna-Szabó András új novelláskötetében az utolsó magyarok csetlenek-botlanak a történelem színpadának véres és göcsörtös deszkáin.

...
Nagy

drMáriás: A drámai idiotizmus kellős közepén élünk

...
Beleolvasó

Hogyan zajlott az ügynökök beszervezése a Kádár-korszakban? Olvass bele Takács Tibor könyvébe!

Hogyan működött az állambiztonsági hálózat Rákosi és Kádár alatt? Most elolvashatsz egy részletet az Ügynökök, informátorok, jelentések című könyvből.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Daniel Kehlmann szerint itt az idő, hogy megijedjünk az AI-tól

Az író a Guardiannek írt véleménycikkben hívta fel a figyelmet az AI szélsebes fejlődésének következményeire.

...
Zöld

Sokkal jobban hatnak a konteók, ha a közösség hiedelmeihez illeszkednek – Olvass bele az Emberarcú tudományba!

A különböző tudományterületek képviselőinek tanulmányaiból szerkesztett kötetben az alternatív világértelmezések, áltudományos elméletek és tudománytagadó tanok sorát járják körül. Olvass bele!

...
Zöld

3 ok, amiért a home office pszichésen megterhelő + 3 könyv segítségül

Ugyan a home office nagyobb szabadságot és autonómiát biztosíthat, olyan hátulütői vannak, amikre elsőre nem feltétlenül gondolnánk. 

...
Nagy

A hetvenes évek olvasótáborai szabadpolcok voltak egy puhuló diktatúrában

Hallottál már az olvasótáborokról? Egy egykori táborvezető és az Arcanum segítségével utánajártunk a hetvenes években indult mozgalomnak, és egy egészen különleges, szabadságra nevelő kezdeményezést találtunk.

Szerzőink

...
ko

A kapcsolatok láthatatlan tetoválásokként hagynak örök nyomot Ia Genberg regényében

...
Könyves Magazin

Karrierista nők: divathóbort vagy gazdasági kényszer? [Budapesti nők]

...
hhz

Daniel Kehlmann szerint itt az idő, hogy megijedjünk az AI-tól

A hét könyve
Kritika
Sherlock Holmes, a holokauszt és egy papagáj is befért Michael Chabon nyári krimijébe
...
Kritika

A kapcsolatok láthatatlan tetoválásokként hagynak örök nyomot Ia Genberg regényében

A másik ember belénk ívódott nyomairól szól a svéd Ia Genberg Részletek című regénye, melynek elbeszélője az életében fontos emberek közül négyet emel ki, és mutatja be velük való múlhatatlan kapcsolatát.  

Természetesen olvasok
...
Zöld

Sokkal jobban hatnak a konteók, ha a közösség hiedelmeihez illeszkednek – Olvass bele az Emberarcú tudományba!

...
Zöld

3 ok, amiért a home office pszichésen megterhelő + 3 könyv segítségül

...
Zöld

Mit tehet egy nő, ha lebénul az arca és elveszti a mosolyát? Olvass bele Sarah Ruhl könyvébe!

...
Zöld

A narcisztikus személyiség kinőhető? + 2 könyv a témában

...
Zöld

A Stonehenge építőit is pestisjárvány törölhette el a föld színéről

...
Zöld

Ha gyerekként te gondoskodtál a szülődről, az kisiklatja az életed – Mi a parentifikáció?

...
Zöld

5 módszer + 1 könyv, melyekkel komolyan bocsánatot kérhetsz

...
Zöld

6 ok, amiért a kertészkedés jót tesz az egészségednek + 3 könyv kertekről

...
Zöld

Kannibál kapitalizmus: Mind megyünk a levesbe?