Tarr Béla, Fekete István, ChatGPT-féle Godot és a Műanyag égbolt [PROGRAMAJÁNLÓ]

Tarr Béla, Fekete István, ChatGPT-féle Godot és a Műanyag égbolt [PROGRAMAJÁNLÓ]

E heti programajánlónkban találsz kerekasztal-beszélgetést a 21. századi roma kultúráról és művészetről, valamit a JAK sorsáról. Emellett ajánlunk izgalmas néznivalókat: friss bemutatót és retrospektív vetítést is.

sa | 2023. március 31. |

Eredics Benjamin: Végvárak, vitézek 

-

Nemzedékek közös élménye Fekete István 1937-ben megjelent kalandregénye, A koppányi aga testamentuma, illetve a harminc évvel későbbi, azonos című film. Ezek a művek ihlették Eredics Benjamin mozgalmas, fordulatos tánczenéjét, melyben a korszak jellegzetes, karakteres figurái, valamint a végvárak vadregényes környezete a tánc nyelvén elevenedik meg. A darab zenéjében hatásosan keveredik a 16. század végének zenei miliője a népzenével, a modern hangszeres effektusok a tánczene temperamentumával. E sok színben pompázó világot különböző stílusokban otthonos muzsikusok közvetítik, a szimfonikus hangzás izgalmasan ötvöződik a népi hangszerek tónusával. Eredics Benjamin alkotását a Müpa 2020-as Zeneműpályázatán díjazták, ennek teljes zenei anyagát a Bartók Tavasz közönsége hallhatja elsőként, míg a koreografált táncszínházi alkotás premierjére a Magyar Nemzeti Táncegyüttes előadásában ősszel, a Liszt Ünnepen kerül sor.

Mikor? április 4. 19:30 Hol? Zeneakadémia
További információ erre>>>

Műanyag égbolt

Bánóczki Tibor és Szabó Sarolta első mozifilmje egy ambiciózus sci-fi animáció, mely egy olyan jövőben játszódik, ahol a Föld növény- és állatvilágának teljes pusztulása után a tudósok egy hihetetlenül tápláló, ám emberi húsból táplálkozó növényt kísérleteznek ki.

Mikor? március 30-tól Hol? mozikban

Jerzy Grotowski: A szegény színház felé - könyvbemutató

-

Ha a színháztörténetnek saját Bibliája lenne, ez a kötet mindenképp az egyik biblosza vagyis könyve lenne. Sőt, még annál is több. Töréspont, váltás, a színházi new age kezdete. Az ősi prófétákhoz, Sztanyiszlavszkijhoz, Brechthez, Craig-hez, Artaud-hoz, Gurdjieffhez, Osterwához, Jouvet-hez képest Grotowski jelentette az Újszövetséget, a kvázi evangéliumot. Ami után már nem lesz újabb. Lehetnek értelmezői és elemzői, apostoli követői Brookban, Barbában, Schechnerben és másokban. Akárhogy is, ez a kötet kapocs, viszonyítási pont, szabály és axióma. Színházi értelemben véve: kinyilatkoztatás.

Mikor? március 31. 17:00 Hol? Károli Gáspár Református Egyetem Benda Kálmán Szakkollégiuma
Facebook-esemény erre>>>

Hová lett a JAK?

-

Retrospektív és nyomozati jellegű beszélgetés a JAK történetéről és mégszűnéséről. Kérdez: Karafiáth Orsolya és Svébis Bence. Válaszol: Szilágyi Ákos, Gaborják Ádám, Menyhért Anna, Balogh Endre.

Mikor? április 6. 19:00 Hol? Nyitott Műhely
Facebook-esemény erre>>>

Menekülés Godot elől V3 - ChatGPT változat

-

A híres Beckett dráma folytatását még 2019-es technológiával kezdték el AI-jal íratni. Akkor még furcsának tűntek ezzel, most már mindenki erről beszél. A ChatGPT miatt fel kellett újítaniuk a darabot, ha már láttad, ez most akkor is meglepő lesz. Ha még nem - most már érted, miért kell látnod! A világon az egyetlen színdarab amit Mesterséges Intelligencia írt és rendszeresen játsszák. 

Mikor? április 6. 19:30 Hol? RS9 Színház
Facebook-esemény erre>>>

A roma kultúra és művészet a XXI. században - Kerekasztal-beszélgetés

-

Hatásos eszköz-e a művészet a társadalmi előítéletek lebontásában és az identitás erősítésében? Előnyt, vagy hátrányt jelent-e a származás az egyén érvényesülésében? Kell-e etnicizálni a művészetet? Többek között erre is keresi a választ a RomNet és a Phiren Amenca, a Nemzetközi Romanap alkalmából az Eötvös10 Művelődési Ház együttműködésével szervezett, kerekasztal-beszélgetésén. „A roma-magyar kultúra és művészet a XXI. században címmel” szervezett beszélgetésre olyan ismert művészeket kértünk fel, akik az egyetemes kultúra, a tánc-, a színház- és film-, a zene- és előadóművészet, valamint az irodalom kimagasló képviselői, illetve mind személyük és munkásságuk alapján mértéktartónak számít véleményük, és évtizedes tapasztalatokkal rendelkeznek az alapfokú és művészeti oktatás területén. A beszélgetés részvevői: Snétberger Ferenc Kossuth-, és Liszt Ferenc-díjas gitárművész, az általa alapított Zenei Tehetség Központ művészeti igazgatója; Sárközi Gyula balettművész, koreográfus, rendező, a Madách Tánc- és Színművészeti Szakgimnázium és Alapfokú Művészeti Iskola alapítója; Nyári Oszkár Jászai Mari-díjas színművész, a Karaván Színház és Művészeti Alapítvány vezetője; Erdős Virág József Attila-díjas költő, író. A beszélgetést moderálja: Veiszer Alinda Prima Primissima-díjas újságíró.

Mikor? április 6. 17:00 Hol? Eötvös10 Művelődési Ház
Facebook-esemény erre>>>

Tarr Béla - Retrospektív

-

A Cirko-Gejzír újra retrospektív vetítést tart Tarr Béla filmjeiből. Látható lesz a rendező legelső, még a Budapesti iskola égisze alatt készült filmje, a Családi tűzfészek, ahogy az életmű lezárásának szándékával készült, legutolsó alkotása, a 2011-ben bemutatott A torinói ló is. Műsorra tűzzük a ritkán vetített, 1981-es Szabadgyalogot, az 1987-ben forgatott Kárhozatot - amely az első közös munkát jelentette későbbi állandó írótársával, Krasznahorkai Lászlóval -, valamint a Krasznahorkai regényéből készült Werckmeister harmóniákat is. A fesztivál zárónapján, hétfőn pedig a több mint 7 óra hosszú, monumentális mesterművel, a Sátántangóval lehet elmerülni Tarr Béla világában.

Mikor? április 8-10. Hol? Cirko-Gejzir
Facebook-esemény erre>>>

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Tarr Béla: Arra nem vetemednék, hogy Krasznahorkai jelenlétében írjak

Életútinterjút készített a Partizán Tarr Béla rendezővel, és beszélgettek többek között a Krasznahorkai Lászlóval közös munkáról és a Sátántangóról is. 

...
Hírek

Tarr Béla és Bartók Béla is bekerült a könyörtelenség irodalmáról szóló kurzusba

A Paris Review elkérte a kurzus olvasmánylistáját, és a Syllabi-sorozatuk első darabjaként meg is osztotta az olvasóival. 

...
Podcast

Tényleg elveszi a mesterséges intelligencia az írók munkáját?

A Könyves Magazin legújabb podcastjében a mesterséges intelligencia és a könyvpiac kapcsolódási pontjait kutatjuk, a beszélgetés legviccesebb részei viszont azok, amikor megismerhetjük a ChatGPT válaszait a legfontosabb magyar regényről vagy a legnépszerűbb magyar versről.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Ebben az EU-s országban engedélyezhetik legközelebb az eutanáziát

Újabb ország parlamentjében nyújtottak be olyan törvényjavaslatot, mely az eutanáziát lehetővé tévő gyógyszer engedélyezésére vonatkozik. Könyveket ajánlunk a hír mellé.

...
Zöld

4 könyv azoknak, aki hátat fordítanának a magánynak

Az Egyesült Államokban élő 45 és 65 év közötti emberek jóval magányosabbnak, elszigeteltebbnek érzik magukat egy friss tanulmány szerint, mint európai társaik. 4 könyvet ajánlunk a jobb társas kapcsolatokért.

...
Zöld

Zöld kiadók: Mik azok a környezetbarát betűtípusok?

A világ egyik legnagyobb kiadója, a HarperCollins több ezer fát mentett meg azzal, hogy az utóbbi pár évben apró, zöld szemléletű változtatásokat vezettek be a könyvtervezés terén.

Még több olvasnivaló
...
Nagy

Mit szeretnek az emberek a kihalt Balatonban? Ebből az albumból megtudod

Bartha Dorka kötete a Balaton-part eltűnőben lévő épített örökségét és múlhatatlanságát mutatja meg. A történész-újságíró szerzővel egy nyikorgós Csepel bringáról, fotózásról, történetek utáni kutatásról, illetve a déli part felfedezetlen értékeiről beszélgettünk.

...
Nagy

Milyen apa volt Hemingway?

A Nobel-díjas Ernest Hemingwaynek Papa volt a beceneve. De vajon hogy osztotta be az idejét, ha az írás és az apai teendők között kellett választania?

...
Nagy

Orsós Julianna: Mariella Mehr erőt kovácsolt a szenvedéséből [ROMA IRODALOM]

A Nemzetközi Roma Nap alkalmából írók és kutatók ajánlanak olvasmányokat a roma irodalomból, melyek reflektálnak a reprezentáció kérdéseire is. Orsós Julianna Mariella Mehr regényét választotta.

...
Kritika

„A rendszerek változnak, a cigánypolitikájuk nem” – Zsigó Jenő a Tények és tanúk sorozatban

Zsigó Jenő a magyarországi cigány mozgalom egyik legkiemelkedőbb alakjaként évtizedeken át dolgozott a hazai közéletben. Életinterjú-kötetén keresztül egy elkötelezett, soha meg nem alkuvó ember munkásságát ismerjük meg.

...
Nagy

Ayhan Gökhan: A fal című regényben a kívülállóság markánsan képviselteti magát [ROMA IRODALOM]

A Nemzetközi Roma Nap alkalmából írók és kutatók ajánlanak olvasmányokat a roma irodalomból, melyek reflektálnak a reprezentáció kérdéseire is. Ayhan Gökhan Marlen Haushofer egyik regényéről írt.

...
Nagy

Bánhidi Lilla: Még másfél nap

„Bemegy a próbafülkébe. Levetkőzik, belebújik a farmerruhába. Tetszik magának” ‒ Bánhidi Lilla A töltőm ott maradt címmel ír tárcasorozatot a Könyvesen. Ez a második rész.

A hét könyve
Kritika
A Kovács ikrek fergeteges családregénye sokkal többről szól, mint beszűkült parasztokról
...
Podcast

Ezt senki nem mondta – Szabó T. Anna és Dragomán György: Azt terveztük, hogy szabad gyerekeket fogunk nevelni

Az Ez senki nem mondta! a gyerekvállalás és az alkotás kapcsolatáról szól. A podcast legújabb epizódjában Ott Anna Szabó T. Annával és Dragomán Györggyel beszélgetett.

Természetesen olvasok
...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

...
Zöld

Karikó Katalin eldöntötte, mihez kezd a Nobel-díj mellé kapott pénzzel

...
Zöld

Megrendezik az első szépségversenyt az AI-modelleknek, vajon Bíró Ada indul?

...
Zöld

Diétázol? Ebben a 3 ételben rejtőzhet cukor, pedig nem is számítasz rá

...
Zöld

Hogyan segíthet a nőknek egy endometriózisról szóló képregény?

...
Zöld

A békák tudnak sikoltani – csak mi nem halljuk őket

...
Zöld

Bíró Ada a köztévé új bemondója, csak épp nem ember

...
Zöld

Tudod már, mit csinálsz 10 év múlva? Olvass bele a jövőkutató könyvébe, amiről Litkai Gergely beszélget!

...
Zöld

A szerzetes, aki megalkotta a középkori Google Earth-öt

Polc

A Kovács ikrek fergeteges családregénye sokkal többről szól, mint beszűkült parasztokról

...

Kemény Lili harcai: az önéletírás mint felszámolás és teremtés

...

Ujgur költőnek lenni önmagában politikai tett Kínában, és akkor még nem írtál memoárt

...

Jon Fosse a banalitáson át talál utat a természetfelettihez

...
SZÓRAKOZÁS
...
Szórakozás

7 Oscar-díjas adaptáció, amit most láthatsz a Netflixen

Tuti befutókat néznél az este? Összeszedtük, milyen Oscar-díjas adaptációkat találsz most a Netflixen: lesz közte hard boiled krimi, izgalmas animáció, szórakoztató kaland és egy kakukktojás dráma is.

...
Szórakozás

„Ivy a kedvencem” – A Csengetett, Mylord?-enciklopédia szerzőjével beszélgettünk

Mi lehet a Csengetett, Mylord? titka, amivel ennyire betalált a magyar nézőknél? A sorozatról készült enciklopédia szerzőjét, Boromisza Istvánt kérdeztük.

...
Szórakozás

5 dolog, amiről jó, ha tudsz, mielőtt nézni kezded A háromtest-problémát

Elindult a Netflixen az elmúlt évtized egyik legizgalmasabb sci-fi-jének feldolgozása. Liu Ce-hszin A háromtest-probléma című regénye, illetve a folytatásaival együtt trilógiája valódi tudományos-fantasztikus nyúlüreg, amire nem árt felkészülni.

...

Kemény Lili: Az életemet nem különösebben tartom érdekesnek

...

Ezt senki nem mondta – Dr. Benkovics Júlia: Mi történik a nőgyógyásszal, amikor terhes lesz?

...

Orvos-Tóth Noémi 16 országban kezdi nulláról, de hogyan?