A Fabelman család
Sammy Fabelman mindene a filmkészítés, művészi lelkű édesanyja, Mitzi pedig büszkén támogatja és bátorítja érdeklődésében. A tudományokat többre tartó, munkájában sikeres apja, Burt se nézi rossz szemmel Sammy munkáit, ám inkább tekinti komolytalan hobbinak. Az évek folyamán Sammy mintegy dokumentálja családja kalandjait és egyre kidolgozottabb amatőrfilmeket készít húgai és barátai főszereplésével. 16 éves korában, amikor az Államok nyugati felére költöznek, Sammy felfedez egy szívszaggató titkot anyjáról, ami átértékeli kapcsolatukat és megváltoztatja mindannyiuk életét.
Steven Spielberg A Fabelman családdal rendkívül személyes portrét álmodott a vászonra egy a 20. századi Amerikában felnövő fiúról, akinek történetében mozgóképes emléket állít azoknak az dolgoknak és annak a családnak, amik és akik hatással voltak életére és pályájára. A film az idei, 80. Golden Globe-on elnyerte a legjobb drámának és a legjobb rendezőnek járó díjat:
Nyolcvanadik alkalommal rendezték meg Los Angelesben a Golden Globe-díjátadót, az eseményen videóüzenetben Vlodimir Zelenszkij ukrán elnök is beszédet mondott.
Mikor? január 19-től Hol? mozik
A könyv anatómiája feat. Telep | Alkotói workshop
Ha visszakívánkozol Gutenberg galaxisába és szívesen használnád a könyvet mint formátumot grafikai hordozóként, vagy gyűjtenéd a rajzaid, a vázlataid, a írásaid saját készítésű könyvecskékben, itt a helyed! A foglalkozás során 4 lépésben, 4 tárgyon keresztül jutunk el a zine-től az instant könyvön át, az origami könyvet is érintve a long-stitch ragasztás nélküli kötéséig, rávilágítva az artbook, silentbook és egyéb, a könyvet művészeti hordozóként értelmező alkotások formai hátterére. Instruktor: Somogyi Márk könyvkötő, könyvrestaurátor.
Mikor? január 21. 14:00-17:00 Hol? Telep.
Facebook-esemény erre>>>
Bereményi kalapja
A Bereményi kalapja című kreatív portréfilm televíziós premierjének apropója a magyar kultúra napja, illetve, hogy Cseh Tamás ekkor lenne 80 éves, Bereményi Géza pedig január 26-án tölti be a 77-et. A Bereményi kalapja a legendás dalszövegíró, filmrendező és szépíró Bereményi Gézát mutatja be interjúk, új Cseh Tamás-klipek, filmrészletek és archív felvételek segítségével. A Bereményi kalapja a Magyar Mozgókép Fesztiválon debütált, ahol három kategóriában – Legjobb egészestés dokumentumfilm, Legjobb rendező, Legjobb vágó – is Magyar Mozgókép Díjra jelölték. A kreatív portréfilm december óta elérhető a Filmión.
Bereményi Géza egyedülálló, kultikus alakja a magyar kultúrának. Először Cseh Tamásnak írt dalszövegeivel lett országosan ismert, aztán novelláival, forgatókönyveivel, színdarabjaival, filmrendezéseivel, az utóbbi években pedig regényíróként is a legnagyobbak közé emelkedett. A portréfilmben Bereményi Gézát Tóth Barnabás filmrendező kíséri végig élete fontos helyszínein. Bereményi mint fiatal rendező kollégát és mint egykori gyerekszínészét – aki tízévesen az Eldorádó című filmjében épp a gyerek Gézát alakította – avatja be élete titkaiba.
Cikkünket a filmről itt találod:
A Bereményi kalapja nemcsak egy alkotó ember, hanem egy korszak és egy kreatív életpálya krónikája is, amelyben a személyesből kiindulva merülünk el a kollektívban. A Papp Gábor Zsigmond által rendezett filmből kiderül, hogy számít-e egyáltalán a név, mire jó „a valósághűség látszata”, hogyan lehet csajozni egy sanzonnal, miközben végigkövetjük azt is, hogyan születik meg a szemünk láttára egy dal a konyhaasztal mellett.
Tovább olvasokMikor? január 22. 21:19 Hol? m2 csatorna
Családi programok a magyar kultúra napján a MOM-ban
Annak érdekében, hogy a fiatal generáció számára is közelebb hozzák ezt a hagyományt, a Cinema MOM-ban speciális gyermekprogramokkal, népmesevetítéssel és kiállítással, kézműves foglalkozással és élőzenés bábelőadással várják a közönséget. A program keretében a Kecskeméti Animációs Filmstúdió 2002-ben készült Magyar népmesék sorozatának Cerceruska című epizódját láthatják a gyerekek a mozi emeleti folyosójának kivetítőjén, s hozzá kapcsolódva egy kiállítás is megtekinthető a rajzfilm képeiből, melynek kurátora az epizód rendezője, Horváth Mária. 9:45-10:45-ig kézműves foglalkozásra invitálják a gyerekeket és a szülőket, nagyszülőket: Szandavári Emese akvarellfestő és művészetpedagógus, az Art'Em Stúdió vezetője tart interaktív alkotóműhelyt, a Cerceruska gazdag motívumkincséhez kapcsolódva. A kézműves programot követően – egy rövid kakaó- és kalácsszünet után – 11:00 órától a Marcipán cica (és az oroszlánság) című élőzenés bábmesés koncerttel zárul a programsorozat. A mesejáték az egyik legnépszerűbb hazai bábszínházi produkció, generációk nőttek fel szórakoztató történetén. A látványos, interaktív előadásban a főszereplő énekes-zenész-színész házaspár: Zsámár Katalin és Gay Tamás mesélnek, énekelnek, gitároznak, szaxofonoznak, miközben megelevenítik Marcipán cica történetét.
Mikor? január 22. Hol? MOM Park
További információk erre>>>
A VERS - Himnusz200 / Várkert irodalom
Az irodalmi, zenés esten Juhász Anna vendégei: Becze Szilvia kiemelt szerkesztő-műsorvezető, zenész, aki a vers és a hozzá kapcsolódó zeneművek keletkezéséről, Erkel Ferencről és a kapcsolódó zenei pályázatról és további érdekességekről mesél. Az esthez kamarakoncerten kapcsolódik számos zeneművel a Budapesti Filharmóniai Társaság. Vendég lesz Nagy Tímea kétszeres olimpiai bajnok párbajtőrvívó - hisz a Himnusz a sportolók életében különös jelentősséggel bír. És hogy egy színésznek mit jelent ez a vers? A szilveszter éjszakán, mikor együtt énekeljük a Himnuszt, sokszor színpadon köszönti az előadókat az ünnep és a vers - személyes kapcsolódásról mesél és felolvasószínházban működik közre Szervét Tibor színművész. Az esten a beszélgetés, koncert mellett felolvasószínház is várható Kölcsey Ferenc életéről és a mű születéséről.
Mikor? január 22. 15:00 Hol? Várkert Bazár
Facebook-esemény erre>>>
BIDF 2023 - 9. Budapesti Nemzetközi Dokumentumfilm Fesztivál
Közel 60 filmmel és 200 vetítéssel érkezik a 9. Budapest Nemzetközi Dokumentumfilm Fesztivál. 2023-ban nemcsak Budapesten, a Cinema City Mammut mozitermeiben, hanem országszerte, 10 nagyvárosban láthatóak a filmek. A 9. #BIDF díjairól most is olyan rangos, nemzetközi-, és hazai szaktekintélyből és alkotókból álló zsűri dönt majd, mint Gryllus Vilmos, Spiró György, Jordán Tamás, Máté Gábor. Az idei fesztivál szlogenje: Tiszteld az Életet! „Ne ölj!” Minden vetítés után beszélgetés a filmek alkotóival, vagy meghívott szakértőkkel! A filmket eredeti nyelven, angol és magyar felirattal vetítik.
Mikor? Január 21-29. Hol? Mammut 2 Cinema City és vidéki mozik
Versenyprogram és további információk erre>>>