Spielbergé a legjobb filmdráma, ő lett a legjobb rendező is a Golden Globe-on
Szórakozás golden_globe díj sorozat film

Spielbergé a legjobb filmdráma, ő lett a legjobb rendező is a Golden Globe-on

ro | 2023. január 11. |

Nyolcvanadik alkalommal rendezték meg Los Angelesben a Golden Globe-díjátadót, az eseményen videóüzenetben Vlodimir Zelenszkij ukrán elnök is beszédet mondott.

A legjobb drámai film díját Steven Spielberg kapta A Fabelman család című önéletrajzi filmjéért, emellett ő vihette haza a legjobb rendezőnek járó elismerést is. A legjobb vígjáték vagy musical kategóriában Martin McDonagh A sziget szellemei című filmje nyert. Ez a film még két másik díjat is kapott, hiszen McDonagh-nak ítélték oda a legjobb forgatókönyvért járó elismerést, és vígjáték kategóriában a legjobb férfi színész Colin Farrell lett A sziget szellemeiben nyújtott alakításáért. Szintén vígjáték kategóriában a legjobb színésznő díjának Michelle Yeoh örülhetett (Minden, mindenhol, mindenkor).

A legjobb drámai színésznek járó díjat Austin Butler vehette át az Elvis című filmben nyújtott alakításáért, a legjobb drámai színésznő díját Cate Blanchett kapta meg (Tár). Az idei díjazott produkciók között viszonylag kevés volt az adaptáció: ezek közé tartozik a Pinokkió (legjobb animációs film) és a Fekete Párduc 2. - Angela Bassett lett a legjobb női mellékszereplő.

Televízós kategóriában egyebek között A Fehér Lótusz, az Abbott Elementary és a Sárkányok háza nyert díjat.

Forrás: BBC

Kapcsolódó cikkek
...
Szórakozás

Bret Easton Ellis duplázott a stílusos filmek listáján, amely hemzseg az irodalmi adaptációktól

A filmeket (akárcsak a könyveket) sokféleképpen lehet osztályozni, egy brit magazin szerkesztői pedig most arra vállalkoztak, hogy ötvenes listába szedjék a legstílusosabb filmeket, ami ez esetben nemcsak a megjelenést vagy a ruhákat jelenti, hanem a világépítést is. A lista tele van irodalmi feldolgozásokkal.

...
Szórakozás

Grincs New Yorkban: Robert De Nirótól akart karácsonyi ajándékot lopni egy tolvaj

A rendőrség közleménye szerint a sorozatos betöréseket elkövető tettesre akkor csaptak le, amikor hajnali három óra előtt besurrant A keresztapa és a Nagymenők sztárjának manhattani lakásába. Könyvek hírek mellé.

...
Szórakozás

Karen Blixen és szerelme viharos kapcsolatáról a levelek is árulkodnak

Az írónő közel két évtizedet élt Kenyában kávétermesztőként Nairobi külvárosában, amelyet ma Karennek hívnak.

Még több olvasnivaló
...
Nagy

A Dreherek sikertörténetét csak az államosítás tudta megakasztani

A Dreher bejáratott márkanév Magyarországon, a mögötte meghúzódó család- és cégtörténet pedig legalább annyira színes, szerteágazó és fordulatokkal teli, mint az elmúlt durván kétszáz év magyar történelme. Iglódi Csaba első regénye, a Dreher-szimfónia négy tételben meséli el az egymást követő generációk felemelkedését.

...
Nagy

Gurubi Ágnes: Kőr Dáma

Gurubi Ágnes a Szív utca című regényével 2021-ben a top3-ban végzett a legjobb első prózakötetesnek járó Margó-díjért folyó versenyben. Volt értelme megőrülni című tárcasorozatának ez a harmadik része.

...
Kritika

Levélfolyamból bontakozik ki a Kner család megrázó és felemelő története

A magyar történelem egyik legtragikusabb korszaka elevenedik meg a Magvetőnél megjelent könyv lapjain, és a családregényszerű szövetet kirajzoló epizódok arról győznek meg, hogy kivételes szellemi és érzelmi kohézió fogta össze a Kner család egymást követő nemzedékeit.

...
Nagy

Pléh Csaba életútja a soha el nem fogyó kíváncsiság története

 A pszichológus-nyelvész a Magvető Kiadó Tények és tanúk sorozatában most megjelent Árnyak lapjain saját élettörténetét, tudományos pályafutását, és ezen keresztül a korszak pszichológiai és a nyelvészeti tudományos világát is bemutatja, miközben annak kiemelkedő alakjairól (munkatársairól, barátairól) is portrékat rajzol.

...
Nagy

Pam Jenoff a Covid alatt értette meg, hogyan változhat meg radikálisan az élet egy másodperc alatt

Pam Jenoff a kilencvenes évek közepén Krakkóban kezdett el dolgozni diplomataként, ahol többek között a holokauszttal kapcsolatos ügyeken, a zsidó tulajdon visszaállításán dolgozott. Szoros kapcsolat alakult ki közte és az idős túlélők között, történelmi fikciós regényeit a tőlük hallott történetek inspirálják. Interjú.

...
Nagy

Behrouz Boochani: Kurd vagyok. Az ellenállás az identitásom része

Behrouz Boochani iráni kurd újságíróként dolgozott, mikor menekülni kényszerült, majd illegális bevándorlóként éveket töltött embertelen körülmények között egy ausztrál börtöntáborban. A Margó előtt beszélgettünk a kurd ellenállásról, az iráni tüntetésekről, a börtöntábor rendszeréről, kontrollról és migrációról is. Interjú.

...
Panodyssey

Kiss Tibor Noé: A rovarirtón és a Technokol Rapidon túl (Hogyan gyűjt információkat a prózaíró?)

"Elbeszélőnk áprilisban magokat vet a kertben, de milyen zöldségeket lehet elvetni áprilisban? Például mángoldot, azt mindig vadászni kellett a vásárcsarnokban. Lássuk a mángold típusait: a Lucullus fehér szárú, a Rhubarb Chard piros. Grüner Schnitt, ez nagyon jól hangzik, valamire egyszer még jó lesz." Kiss Tibor Noé esszésorozatának második részében a regényírás egyik legalapvetőbb feladatát mutatja be: az információgyűjtéssel és a kutatómunkával kapcsolatos tapasztalatairól mesél.

Szerzőink

...
Sándor Anna

A Tél Szokcsóban nem a beteljesülés regénye, hanem az áthidalhatatlan távolságoké

...
Ruff Orsolya

A Dreherek sikertörténetét csak az államosítás tudta megakasztani

...
Kolozsi Orsolya

Az izlandi Dan Brownt keresték, ezért megírta első krimijét Lilja Sigurðardóttir

A hét könyve
Kritika
A Tél Szokcsóban nem a beteljesülés regénye, hanem az áthidalhatatlan távolságoké
...
Panodyssey

Borda Réka: Hová lettek a tárgyak az irodalomból? [Tárgydilemmák]

"A szépirodalom persze az ember, nem a környezet nagy kérdéseit taglalja – mindazonáltal környezetünk nemcsak hogy nem elhanyagolható, hanem sok esetben minket meghatározó dolgok összessége, amelyek funkcióval való megtöltése képes színesíteni, mélységgel megtölteni az irodalmi alkotásokat. Elvégre tárgyaink és tereink mi magunk vagyunk: nincs civilizáció, ha mi, emberek nem alakítjuk környezetünket." Borda Réka Tárgydilemmák című esszésorozatának következő részében azt vizsgálja, hogyan és miért hiányzik a materialitás irodalmunkból.