Hírek 2008

Műemlék lett Oriana Fallaci írógépe

.:wendy:. | 2008. július 21. |

A 20. század egyik leghíresebb és legvitatottabb publicistájának munkaeszközét a Corriere Fiorentino című lap szerkesztőségében állították ki, a "firenzeiek termében", egy hatalmas, 2x1 méteres olasz alkotmány mellett, amely már szerepelt áprilisban a charta 60. évfordulójára rendezett ünnepségen is. A reneszánsz városközpont díszében, a Palazzo Vecchióban tartott ceremónián Giorgio Napolitano államfő is részt vett.



Az írógépet Toszkána tartomány tanácsának elnöke ajándékozta a lapnak néhány dokumentummal egyetemben. Ezek között volt az Interamerikai Sajtószövetség etikai kódexe és a Nemzetközi Újságíró Szövetségnek a jogokról és a kötelességekről szóló deklarációja.

Oriana Fallaci a második világháborúban olasz partizánként vett részt, majd újságíróként olyan világsikerű, fontos riportkönyvekkel lett ismert, mint A haszontalan nem – utazás a nő körül, amely nők helyzetét mutatja be szerte a világban a hatvanas években, feminista nézőpontból, a könyv egyike volt azon kiadványoknak, amelyben az európaiak először olvashattak többi nőkkel szembeni visszaélésről.

Fallaci fiatal újságíróként interjút készített számos államfővel, politikussal és hírességgel, köztük volt Henry Kissinger, az iráni sah, Khomeini ajatollah, Lech Wałęsa, Willy Brandt, Zulfikar Ali Bhutto, Omar Khadafi, Teng-Hsziao Ping, Jasszer Arafat, Indira Gandhi, és Golda Meir.

Visszavonulása után több könyvnek és cikknek a szerzője volt, amelyek vitát gerjesztettek elsősorban iszlám és arab körökben.

2006 szeptember 15-én, 77 évesen hunyt el Firenzében.

(MTI)

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Tavaszi Margó Irodalmi Fesztivál
...

Németh Gábor: Van egy ösztönös együttműködés, ha kínozni kell

Zsidó vagy? nagy siker volt a magyar kortárs irodalomban két évtizeddel ezelőtt, és azóta sem vesztett szinte semmit a relevanciájából. Németh Gábor a Margón. 

...

Esterházy Péter megmutatja, hogyan ad interjút egy kiegyensúlyozott magyar úr

Esterházy Péter idén lenne 75 éves. A Magvető ez alkalomból különleges interjúkötettel jelentkezett, amit a Margón mutattak be.

...

Nádas Péter: A Párhuzamos történetek nem tud véget érni

Nádas Péter a Tavaszi Margón sok kételyt eloszlatott a regénnyel kapcsolatban: megtudtuk, milyen volt megírni Kristóf és Gyöngyvér maratoni szexjelenetét, milyen volt a szerkesztés, sőt azt is, miért gondolta az egykori gépírója, hogy az író megőrült.

...

Milyen ma magyarnak lenni külföldön? – Nádasdy Ádám a Margón

Anglia szemmagasságból és Magyarország a szigetországból nézve Nádasdy Ádám új kötetében, a Londoni levelekben.

...

Szaniszló Judit: Annyira jelentéktelenek vagyunk, mégis mindannyiunk története roppant izgalmas

A másik ember egy bérház lakóinak életét mutatja be a covid alatt, miközben árnyaltan beszél magányról, egyedüllétről és társadalmi kérdésekről. Kötetbemutató a Margón. 

...

Spiró György: A Fogság megírása maratonfutás volt, nem ajánlanám mindenkinek

Az idén 20 éves Fogságról Valuska László kérdezte Spiró Györgyöt a Tavaszi Margó Fesztiválon.