A Kapitólium hava mindent beborít Panem hógömbjében

A Kapitólium hava mindent beborít Panem hógömbjében

Suzanne Collins Az éhezők viadala előzményében, az Énekesmadarak és kígyók balladájában a trilógia zsarnokára, Coriolanus Snow elnökre fókuszál. Nem is lehetne meglepőbb választás: ha valakire, hát a rózsáival pepecselő főgonosz karakterére számítottunk volna a legkevésbé egy újabb viadalban. Ki és miért hozta létre az éhezők viadalát, és hogyan fonódik az össze szorosan Snow sorsával? Miből táplálkozik az elnök Katniss iránti mély ellenszenve? Collins újabb viadalt rendez, hogy mindezt leleplezze. (Cikkünk nyomokban spoilereket tartalmazhat.)

Bányász Attila | 2020. szeptember 03. |
Suzanne collins
Énekesmadarak és kígyók balladája
Ford.: Farkas Veronika, Agave, 2020, 448 oldal

64 évvel járunk Az éhezők viadala-trilógia eseményei előtt. Ez a Kapitólium azonban még messze nem az, amelyet majd megismerhetünk, bár kibontakozóban az ideológiája: tíz évvel a háború után még mindig a törmeléket kerülgetik az utcákon, de lakosai már most a látszat megszállottjai. Mind közül a leghiúbb talán maga Coriolanus Snow, a jó családból származó, de még tapasztalatlan ifjú: ugyan enniük sincs mit, és az egyetemi tandíjra sem futja, de mindennél fontosabb a „kirakat”, a külcsín, mert az mozgatja a kapitóliumi világot. Itt is a túlélés a tét, mint bárhol máshol, de mások a játékszabályok: az alkalmazkodás és a kitűnni vágyás komplikált tánca ez, a helyezkedés és a hátba szúrás művészete. Coriolanus pedig igazán tehetséges benne, amit a családi mottó is igazol: „A hó mindig felül landol”.

Szokás mondani, hogy teher alatt nő a pálma, az ifjú Snow-ra pedig ez hatványozottan igaz. Collins regényének báját – és a főhősével való azonosulás kulcsát – az egyre kellemetlenebb helyzetekbe sodródó fiatalember ügyes lavírozása adja. Igaz, a saját érdekében fel- és kihasznál mindent: barátságot, családot és szerelmet.

A regény mérlegre teszi az embert: mennyire befolyásol bennünket a világ, amelybe beleszületünk? Kik vagyunk: a körülmények áldozatai vagy a tetteink urai?

Könnyű rávágni az utóbbit, bár nem hiszem, hogy teljesen őszinték lennénk magunkhoz. Inkább intervallum ez, melynek végpontjai között mozog az ember egy életen át.

A túlélési ösztönnel pedig nem egyszer birokra kelnek az érzelmek. Köztudomású, hogy a Tizenkettedik Körzet fecsegőposzáta- és románc-övezet. Nem csoda, hogy Coriolanus idővel majd torkig lesz velük. A szerelem egy dalospacsirta személyében az ifjú Snow-ra is rámosolyog, amivel a leendő elnök a könyv nagyobbik részében nem tud mit kezdeni: hiszi, hogy megéli, de valahogy nem igazán tudja átérezni.

Exkluzív: Olvass bele Az éhezők viadala előzményregényébe! - Könyves magazin

Új regényének megjelenése alkalmából különleges interjút adott ki a Scholastic Suzanne Collinsszal, Az éhezők viadala-sorozat világhírű szerzőjével. Az előzménytörténet világszerte a napokban jelenik meg, magyarul az Énekesmadarak és kígyók balladája címmel, az Agave Kiadónál. Collins beszélt arról, hogy mióta tervezte a visszatérést Panembe, hogy miként zajlott a város talpraállása, és hogyan alkotta meg a fiatal Coriolanus Snow alakját. Olvassatok bele az új könyvbe most!

Snow tragédiája, hogy a Kapitólium nem pusztán belemélyeszti a karmait, de bele is rágja magát egész valójába. Ideális alapanyag dr. Gaul számára, aki nem más, mint H.G. Wells dr. Moreau-jának kapitóliumi megfelelője. Dr. Gaul, a mutáns szörnyek anyja nemcsak az éhezők viadalát formálja a saját képére. Mesterműve maga Snow lesz, aki a következő 65 évben felvirágoztatja a Kapitóliumot a többi kárára, és autokráciájával demoralizálja a körzeteket.

Coriolanus örök háborújában a viadal a mementó, hogy az emberiség bármire képes, akár önmaga elpusztítására is. És egyben a kontroll is, hogy ezt ne tehesse meg.

Snow az Énekesmadarak és kígyók balladájában hiába szembesül – nem egyszer a saját kárán – a Kapitólium kegyetlenségeivel, ő sem tud alkalmasabb eszközt Panem megóvására a vaskéz politikájánál. „Mert az, hogy kik vagyunk, meghatározza, hogy milyen kormányzásra van szükségünk.” Innen már tényleg csak egy lépés, hogy az a vaskéz az övé legyen.

Bár látszólag minden ellene szól, Coriolanus a gyengeségből erényt, az akadályozó tényezőkből lehetőséget kovácsol – elvégre minden csak nézőpont kérdése. Így válik a 10. éhezők viadalának ünnepelt mentorává, kreatív ötletemberévé, önfeláldozó szeretővé és legjobb baráttá – kár, hogy mindez csupán a felszín, önzésre és félelemre épült vár az ingovány fölött.

Snow annyi csontvázat halmoz föl a kötet végére, hogy nincs az a narniai ruhásszekrény, ami elnyelné.

A szerelem Lucy Gray Baird személyében talál rá, aki a viadal egyik versenyzőjeként és Snow mentoráltjaként lép színre. A lány talpraesettségével és énekhangjával lopja be magát Coriolanus és a közönség szívébe. Eszményi párt alkotnak: Lucy, a viadal ünnepelt pacsirtája és Coriolanus, a népszerű menedzsere. Ám a kulisszák mögött jóval gyengédebb szálak kötik össze őket, melyeket az Arénában folyó küzdelem húz még feszesebbre. Az énekes Lucy Gray szimpatikusabb és kiegyensúlyozottabb karakter, mint Katniss vadásza, bár jóval felszínesebb a karakterábrázolása. Számos dal olvasható a regényben, melyek egy része az író saját szerzeménye, van köztük máshonnan átvett, valamint a korábbi könyvekből/filmekből ismerős.

Könyvben és filmen is folytatódik Az éhezők viadala

Egészen pontosan egy előzményregény jelenik meg májusban, a Lionsgate pedig már le is csapott a filmjogokra.

Az éhezők viadalát ezúttal kívülről, Snow szemszögéből követhetjük nyomon. Ez a viadal azonban még nem olyan kiforrott, mint azok, amelyeket Katniss próbált újra és újra túlélni. Inkább a rómaiak rendezte gladiátorharchoz hasonlít, melyet a Colosseumhoz hasonló romokon vívnak. Ráadásul folyamatosan változik, fejlődik. Nem maradunk mindvégig a partvonalon: Snow hamarosan az Arénában találja magát. Sorsa, hogy megismerje a Kapitóliumon kívüli életet, ami kiterjed a Kiválasztottakéra is .

Mindenképpen szót kell ejtenünk még Sejanusról, a történet erkölcsileg legerősebb karakteréről is, akinek a Kapitólium élő lelkiismereteként a sorsa nem lehet más, csak a bukás.

Nem csoda, hogy a mindig a helyes úton járó Sejanus idegesítő nyűg Snow számára, ugyanakkor megbízható erkölcsi iránytű a Kapitólium zűrzavarában.

Naiv idealizmusa egyszerre bátor, fennkölt, bosszantó és szívet tépő.

Collinsnál nem az a lényeg, hogy hogyan ír, hanem hogy mit. Ügyesen csűri-csavarja a történetet, nagyobbrészt kiszámíthatatlanul, a fejezetek cliffhangerei pedig megállás nélkül sodorják magával az olvasót. Az Énekesmadarak és kígyók balladája nem felesleges rókabőr: kitágítja Az éhezők viadalának univerzumát, dimenziót és motivációt ad Snow karakterének, valamint helyére kerül néhány további darab az eredeti trilógia szövevényes kirakósában. Snow (vak)hite szerint megmenti Panem lakóit az önpusztítástól, valójában ő az egyetlen megpörkölődött szárnyú molylepke a lángok közt, aki soha többé nem tud újra szárnyra kapni.

Kapcsolódó cikkek
...
Beleolvasó

Exkluzív: olvass bele Az éhezők viadala előzményregényébe!

Megjelent Az éhezők viadala előzményregénye, az Énekesmadarak és kígyók balladája. A trilógia világhírű szerzője,Suzanne Collins interjúban mesélt az új könyvről, amelybe most ti is beleolvashattok!

...
Hírek

Könyvben és filmen is folytatódik Az éhezők viadala

Májusban jelenik meg az előzményregény, a Lionsgate pedig már le is csapott a filmjogokra.

...
Hírek

Hallgass meg 11 percet Az éhezők viadala előzményregényéből!

Még meg sem jelent, de már most hatalmas az érdeklődés Suzanne Collins új regénye iránt, amely 64 évvel az eredeti trilógia előtt játszódik.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket. 

A hét könyve
Kritika
Ujgur költőnek lenni önmagában politikai tett Kínában, és akkor még nem írtál memoárt
...
Podcast

Ezt senki nem mondta – Oltai Kata: Úristen, örökre itt lesz

Új podcastunk címe Ezt senki nem mondta!, a meghívott írókkal Ott Anna beszélget a gyereknevelés és az alkotás kapcsolatáról. A negyedik rész vendége Oltai Kata.

Hírek
...
Beleolvasó

Karin Smirnoff noirjában egy temetéssel válnak csak igazán sötétté a dolgok – Olvass bele!

...
Szórakozás

5 dolog, amiről jó, ha tudsz, mielőtt nézni kezded A háromtest-problémát

...
Hírek

Káprázatos lett az Álom luxuskivitelben gyémántokkal kirakott példánya

...
Hírek

Philip K. Dick egyik korai sci-fije új fordításban jelenik meg

...
Szórakozás

Nick Cave-dalok, Varró Dani-versek és Háy János-illusztrációk [PROGRAMAJÁNLÓ]

...
Szórakozás

Az éhezők viadala sztárja memoárban emlékszik vissza hat évtizedes pályafutására

...
Hírek

Megtalálták Kosztolányi Dezső első Byron-fordításának teljes kéziratát

...
Hírek

Vitézy Dávid: Esterházy Péter otthona helyén ne legyen társasház

...
Zöld

Mit kíván Jane Goodall a 90. születésnapjára?

Olvass!
...
Beleolvasó

Karin Smirnoff noirjában egy temetéssel válnak csak igazán sötétté a dolgok – Olvass bele!

Titkok, erőszak és szektákhoz hasonló légkör: Karin Smirnoff könyvében egy gyászoló testvérpár küzd a szeretetért és az elfogadásért. Most elolvashatsz belőle egy részletet.

...
Beleolvasó

A Petri-díjas Rékai Anett kötete egy párkapcsolat függő játszmáit mutatja be

A kamaszkor lezárásáról és az önálló élet indulásának fázisairól szólnak a Petri-díjas Rékai Anett első kötetének szövegei. Olvass bele!

...
Beleolvasó

Otthonosság és idegenség Görcsi Péter debütáló regényében – Olvass bele!

Görcsi Péter első regénye Magyarországon, Angliában és Norvégiában játszódó autofikciós fejlődésregény, tele generációs tapasztalatokkal, közéleti és személyes sorsfordulókkal. Olvass bele a regénybe!