Itt a Goodreads éves toplistája a közönségkedvenc könyvekről

A Goodreadsen idén is megszavazták az olvasók, hogy szerintük mik voltak az év legjobb könyvei. Az alábbi kategóriákban döntöttek: szépirodalom, történelmi fikció, thriller, romantikus irodalom, romantasy, fantasy, sci-fi, horror, első kötet, hangoskönyv, young adult fantasy, young adult irodalom, nonfiction, memoár, történelem/életrajz. 

Sally Rooney lecsúszott az első helyről

A szépirodalom kategória győztese a hazai közönség számára nem annyira ismerős, de Alison Espach amerikai szerzőnő The Wedding People című könyve az Egyesült Államokban valóságos szenzáció.

A New York Times bestseller könyv a fülszöveg szerint egy lendületes és szokatlanul okos regény egy váratlan esküvői vendégről, és azokról az emberekről, akik segítenek neki az újrakezdésben. Több mint 94 ezer olvasó gondolta úgy a Goodreadsen, hogy ez az év legjobb szépirodalmi könyve. 

A második legtöbb szavazatot (több mint 67 ezer) Sally Rooney új regénye, az Intermezzo kapta.

sally rooney
Intermezzo
Ford. Dudik Éva Annamária, 21. Század, 2024, 414 oldal

„Sally Rooney negyedjére is megcsinálta: az Intermezzo ismét kiváló érzékkel mutatja be az emberi kapcsolatok bonyolult dinamikáját, ezúttal két fiútestvér történetén keresztül. Megindító regény gyászról, családról, szerelemről és sikerről” írtuk korábban a könyvről, amiből itt egy részletet is elolvashatsz. 

A közönségkedvencek közé felkerült még Dolly Aldertontól a Jó alapanyag és Tommy Orange Tévelygő csillagok című kötete is kapott néhány ezer szavazatot (itt beleolvashatsz).

Tommy Orange
Tévelygő csillagok
Ford. Pék Zoltán, 21. Század, 2024, 335 oldal

Egy ápolónő és a vietnámi háború

A történelmi fikció kategóriában érdekesség, hogy az első helyezett nagyon elhúzott a többi jelölt előtt. Kristin Hannah The Women című könyve több mint 253 ezer szavazatot kapott, míg a második, Percival Everettől a Huckleberry Finn történetét átíró James csak alig több mint 62 ezret.

Kristin Hannah a New York Times bestseller listáján szereplő szerző, ügyvédből lett író, és bár néhány korábbi regénye már megjelent magyarul, az ideit egyelőre itthon nem vehetjük a kezünkbe.

A The Women az amerikai hadsereg fiatal ápolónőjének, Frances „Frankie” McGrath történetét mutatja be a vietnámi háború alatt. Elmélkedés bátorságról, jellemről, a háborúba induló nőkről, és arról a megosztottságról, ami egy háború után marad. 

Stephen Kingből sosem elég

A thriller könyvek között szoros volt a verseny, végül Liz Moore The God of the Woods kötete került ki győztesként. Tőle magyarul egyelőre a Hosszú, fényes folyó című könyvet olvashattuk, amit Barack Obama is 2020 egyik legjobb könyvének tartott.

A mostani krimiben családi drámák törnek felszínre, amikor 1975-ben egy tinilány ugyanúgy eltűnik a nyári táborból, mint a bátyja 16 évvel ezelőtt. 

A legjobb idei horror a Goodreads közönsége szerint Stephen King You Like It Darker című novellás kötete, amit sokan az eddigi legjobb szöveggyűjteményének tartanak. 

A young adult irodalomban az itthon is jól ismert Heartstopper ötödik része tarolt. Alice Oseman könyvéből adaptáció is készült a Netflixre, de a két meleg fiú szerelmi történetéről szóló könyvről itthon sokat hallottunk a fóliázások miatt. 

Alice Oseman
Heartstopper 5. - Szívdobbanás - Fülig beléd zúgtam 5. - képregény
Ford. Riesenberger Mónika, Könyvmolyképző Kiadó Kft., 2024, 336 oldal

A memoárok között Kelly Bishop, a Szívek szállodája színésznőjének memoárja lett a nyertes, de ott van a listán Salman Rushdietól a Kés, amivel mi is sokat foglalkoztunk a Könyvesen.

A teljes listát itt tudjátok böngészni

Nyitókép: Illusztráció: unsplash.com

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

10 könyv az elmúlt évtizedből, amit imádnak az olvasók Goodreadsen

Romantikus fantasyt, memoárt és pszichológiai thrillert is faltak a Goodreads olvasói. 

...

A Goodreads törli az antiszemita írásokat

Az Amazonhoz tartozó Goodreadsen pár nappal ezelőttig szabadon terjedtek a holokauszttagadó és antiszemita könyvek, illetve terroristákhoz köthető propagadaanyagok.

...

Sally Rooney könyvét választották az év legjobbjának a Goodreadsen

Hová lettél, szép világot választották az év legjobb könyvének az olvasók a Goodreadsen. Sally Rooney regénye a legismertebb külföldi könyvértékelő oldal szavazásán toronymagasan nyerte az irodalom kategóriát, csaknem hetvenezren szavaztak rá.

3 új könyv magyar szerzőktől az év elejére, ami feltárja a múltat

3 új könyv magyar szerzőktől az év elejére, ami feltárja a múltat

A múlt rengeteg rejtélyt tartogat, amiket talán már csak az irodalom tud felfejteni. 

Szerzőink

Bakó Sára
Bakó Sára

Mécs Anna: Zsákbamacska, kiből mit hoz ki az anyaság

chk
chk

Díjazott költő volt a családanya, akit egy szövetségi ügynök lelőtt Minneapolisban

SZÓRAKOZÁS
...

Cserihanna és Bongor zenéjével állítják színpadra a világhírű Semmit

A Janne Teller regényéből készült zenés-bábos pszichothrillert február 20-tól mutatja be a Budapest Bábszínház.

...

11 filmadaptáció, amiért 2026-ban megéri moziba menni

Csavaros thriller, Shakespeare és felesége gyásza, fülledt Üvöltő szelek-feldolgozás.

...

Hamarosan hozzánk is érkezik a hokisok szerelméről szóló Heated Rivalry!

Ha minden igaz, Rachel Reid hatkötetes queer szerelmes-sportos sorozatából készült adaptáció nemsokára magyarul is látható lesz.

A hét könyve
Kritika
A Mormota-nap dán verziója filozófiai mélységű kultregény – itt egy irodalmi szenzáció az év végére
Mécs Anna: Zsákbamacska, kiből mit hoz ki az anyaság

Mécs Anna: Zsákbamacska, kiből mit hoz ki az anyaság

Milyen változások zajlanak egy nő testében és főként a lelkében egy lombikprogram során? Interjú.

Kiemeltek
...

„Ez egy nekem való pali” – Tarr Béla és Krasznahorkai László örök párosa

Hogyan indult Tarr Béla és Krasznahorkai László barátsága, miként alakult a közös alkotói világuk? 

...

„Ma többet hallunk problémás családokról, de mindig rossz volt a helyzet” – interjú Lars Elling norvég íróval

A tóvidék hercegei egy vérbeli skandináv történet – interjú Lars Elling íróval.

...

Ez az oka, hogy sok magyar írót soha nem jelöltek irodalmi Nobel-díjra

Jelöltek már nem létező szerzőt nem létező művét is.