Minden egy 1935-ös fekete-fehér fényképpel kezdődött, amelyen Radnóti Miklós és Gyarmati Fanni egy havas sípályán mosolyogva néznek a kamerába. Nyáry az interneten böngészett, amikor véletlenül rábukkant a fotóra, majd megosztotta a Facebookon. Radnótiékat Kosztolányi követte, innentől kezdve pedig nem volt megállás, 2012-ben a barátai szórakoztatására elkezdte rendszeresen publikálni a magyar írók és költők szerelmi életéről szóló rövid bejegyzéseit, amivel megdöbbentő népszerűségre tett szert. Hirtelen tizenötezren kezdték figyelni, sőt igényelni a posztjait. A bejegyzések hamar könyvvé nőtték ki magukat, és az Így szerettek ők az elmúlt évek egyik legnagyobb könyvsikere lett.
De miért lett ilyen népszerű az írók és költők szerelmi élete? A válasz egészen egyszerű: nem lettek sem érdekesebbek, sem titokzatosabbak, mindössze Nyárynak sikerült egy olyan oldalukat megmutatnia, aminek köszönhetően többek lettek, mint egy fekete-fehér fénykép az irodalomkönyvből. Megelevenednek előttünk, hiszen ők is emberek voltak, akiknek ugyanúgy meg kellett küzdeniük a mindennapi élet kihívásaival, a szerelemmel, gyásszal vagy a hűtlenséggel. Nyáry Krisztián közbeszéddé tette azokat az írókat, akikkel az iskolapadban találkoztunk, és azokat is, akiket elfeledett az irodalomtörténet, miközben a közös téma mindvégig a szerelem. Az író arra törekedett, hogy a száraz adatok helyett, a szoborrá váló klasszikusokat hús-vér emberekké tegye, ami miatt anno azt a kritikát kapta, hogy a kötet “irodalmi bulvár” - amit Nyáry egyébként el is fogad -, mivel bártan ír róla, hogy a magyar irodalom nagyjai is hibáztak olykor. A kötetben szó esik hűtlenségről, viharos románcokról, de persze sírig tartó szerelemről is.
“Az írók nem szobrok, hanem emberek, és ugyanúgy szembesülnek krízishelyzetekkel akár a magánéletben, akár a pályájukon, ugyanúgy bizonytalanok, ugyanúgy gyarlók, mint mi, és szerintem nem baj, ha ezt tudjuk róluk”
- mondta Nyáry a vele készült interjúnkban.
Az Így szerettek ők első és második kötete 40-40 történetet mutat be, a szerelmes könyvekben olvashatunk Petőfi Sándor, Ady Endre, Szerb Antal, Radnóti Miklós, Karinthy Frigyes, Vas István, Déry Tibor múzsáiról, szeretőiről, nagy szerelmeiről. A kötetek sikere talán abban rejlik, hogy bármikor leemelhetjük őket a polcról, és a megsárgult fényképek, naplórészletek, levelek megidézik előttünk a múltat, a színes történeteket pedig Nyáry a saját gondolataival egészíti ki.
Tízéves lett a Margó, amit a hétvégén egy zenés-irodalmi esztrádműsorral ünnepeltek a szervezők és a fesztivállátogatók. Nyáry Krisztián is a fellépők között volt, beszédében pedig kitért a margós kapcsolat kezdetére éppúgy, mint a vízilabda és az irodalom összefüggéseire, de kiderült az is, mit köszönhet a maláj legfőbb szultánnak.
Nyáry az első két kötet megjelenése után egy időre felhagyott a szerelmi történetekkel, de a könyvek struktúráját megtartva 2014-ben megjelent az Igazi hősök - 33 magyar című könyve, amelyben arról ír, hogyan születnek a hősök. A történelmi vonatkozás továbbra is megmaradt, Nyáry olyan 19-20. századi magyar hősöket mutatott be, a
kik a fontos pillanatokban jól döntöttek, még ha ezzel a nehezebb utat is választották.
Bemutatta a világ első paralimpikonját és az első magyar diplomás nőt. Ezt követte a Merész magyarok - 30 emberi történet, majd a Festői szerelmek, amelyben a szerző visszatért a szerelem témájához, de ezúttal híres képzőművészek álltak a középpontban. A kötetből többek között az is kiderül, mi vagy éppen ki ihletett egy-egy nagy művet, kik a nagy festők modelljei, hogyan élt Munkácsy Mihály vagy Szinyei Merse Pál. Ezt követte az Írjál és szeressél - 125 szerelmes levél és történet, és az Életemnél is jobban - 115 újabb szerelmes levél és történet, amelyben a szerző a világ művészeinek szerelmes leveleit tárta elénk. Novemberben érkezik az Így szerettek ők 3, amelyhez Nádasdy Ádám írt ajánlót.
Ebben a cikkünkben összeszedtük a 10 kedvenc sztorinkat, ITT és ITT pedig a szerzővel készült interjúinkat olvashatod.