Mindig is érdekelt, hogy vajon mi a jó alvás titka? Esetleg szeretnéd megtudni, hogyan előzhetőek meg a krónikus betegségek, miként kezelhető a gyász, mitől tökéletes egy anya, vagy csak elmerülnél egy jó önéletrajzban Bill Gatesről? Akkor érdemes körülnézned a non-fiction listánkban, amiben májusi és júniusi friss megjelenéseket ajánlunk, hogy még a nyaralás előtt fel tudj készülni pár fun facttel a barátoknak. Lesz szó szülésről, ADHD-ról, irodalomterápiáról, rövidítésekről és az óceánokról is.
Ha pedig a friss magyar szépirodalmi megjelenésekre is kíváncsi vagy, akkor ezt a listát is nézd meg.
Merijn Van De Laar: Aludj, mint egy ősember - A pihentető alvás ősi titka
Az alvás az emberi élet egyik legfontosabb része, mégis talán azzal foglalkozunk a legkevesebbet.
Nagyjából egy emberi élet egyharmada szunyókálással telik, már amikor nem próbálunk meg pár órát lecsípni belőle egy sorozat vagy a munka kedvéért.
Merijn van de Laar holland alváskutató és -terapeuta szerint az éjszakai ébrenlét egyáltalán nem modern jelenség, már százezer évvel ezelőtt is ébren maradt az ember éjszaka, hogy védelmezze a törzsét a betolakodóktól. A kutató ebben a könyvben bemutatja, hogyan változott az évezredek alatt az alvás, milyen előnyei vannak a társas alvásnak, és milyen környezet kell ahhoz, hogy a legjobban aludjunk az éjszaka.
Dr. Robert Lufkin: Hazugságok, amiket az orvosi egyetemen tanítottam
Rengeteg krónikus betegség van, ami meghatározza a mindennapjainkat: ilyen a cukorbetegség, a magas vérnyomás és az elhízás is, viszont mintha az orvostudomány rossz helyen kereste volna eddig a megoldást.
Bizony a megkapó cím mögött egy igen fontos téma áll.
Robert Lufkin szerint ezeknek az oka az anyagcserezavar, ebben a könyvben eloszlatja a kétes orvosi javaslatokat és a kezünkbe adja a megoldást egy egészségesebb életért. Több módszert és gyakorlatot is ismertet, amivel megelőzhetőek és vissza is fordíthatóak ezek a betegségek.
Dr. Szuromi András: Szülés oxitocin nélkül
A modern szülészetben bevett szokás, hogy oxitocinnal felgyorsítják a gyerek világra jövetelét, viszont Dr. Szuromi András szerint ez nem mindig előnyös, sőt akár káros is lehet az anyára és gyerekére nézve. A természetes szülés iránt elkötelezett orvos több mint 30 éves tapasztalattal rendelkezik ezen a területen, könyvében beavatja olvasóját abba, hogy miért is lehet ennyire elterjedt a módszer és hogyan lehet egy biztonságosabb, anyának és gyereknek is kedvező szülési folyamatot létrehozni.
A kötet lépésről lépésre vezet végig a szülés folyamatán, az otthon található káros anyagoktól egészen a szülőszobából való kilépésig.
Russel J. Ramsay: Felnőttkori ADHD&szorongás gyakorlókönyv
Nehézséget okoznak a határidők, esetleg érezted már úgy, hogy nehezebben viselkedsz társaságban, vagy észrevetted a barátodon, hogy kellemetlenül érzi magát?
Az ADHD egyre gyakoribb jelenség manapság, és az azzal járó szorongást bizony nem egyszerű kezelni.
Russell Ramsay pszichológus és ADHD-szakértő egy átfogó megközelítést nyújt ahhoz, hogy ne csak értsük, hanem könnyen és gyakorlati módon kezelni is tudjuk az ezzel járó nehézségeket. Ramsay a kognitív viselkedésterápia eszközeivel mutatja meg, hogyan nyerheted vissza önmagadat, és élhetsz egy kiegyensúlyozottabb, teljesebb életet.
Megjelenés: június 6.
Bijal Shah: Gyógyító olvasás - Irodalomterápia mindenkinek
Az olvasás sokkal többet jelent kikapcsolódásnál és szórakozásnál, de ha ezt a listát olvasod, akkor ezt bizonyára már tudod. Azt viszont tudtad, hogy az olvasás akár a mélyebb öngondoskodás eszköze is lehet? A Gyógyító olvasás bemutatja, hogyan alakult ki az irodalomterápia, milyen eszközökkel képes akár a gyász, a betegség vagy a kapcsolatok különböző kérdéseire választ adni, illetve hogy korábban milyen nagy művek jelentettek vigaszt sok ember számára.
A könyv sajátos olvasmánylistát is tartalmaz egyes érzések és helyzetek feldolgozásához, így bárkinek segíthet, aki éppen szorongással küzd vagy általánosságban nehéz helyzetben van az életében.
Megjelenés: június 5.
Jancsics Dávid: A korrupció szociológiája
„A korrupció a magyar társadalom szövetében mélyebb hatásokat gyakorol, mint bárki gondolná - nap mint nap szembesülünk vele nemcsak a politika szintjén, hanem a mindennapi életben is” – olvashatjuk Jancsics Dávid amerikai kutató és a szakterület kiemelkedő kutatójának új könyvének fülszövegében.
Jancsics Magyarország legújabb kori történelmében vizsgálja a korrupció működésést, feltárva annak társadalmi, gazdasági, politikai vonatkozásait, a legegyszerűbb példáktól egészen a legösszetettebb korrupciós ügyekig. A szerző 15 évnyi kutatási eredményeit tárja most elénk, amivel betekintést nyújt a hatalom, a pénz és a közérdek végeláthatatlan útvesztőjébe.
Megjelenés: június 2.
Marcus du Sautoy: A rövidítés tudománya
Mi az egyszerűbb: megmászni egy hegyet vagy egy alagúton átszelni azt?
A kemény munka mindig meghozza gyümölcsét, viszont nem mindegy, hogy az a kemény munka javában szenvedéssel vagy tényleges munkavégzéssel jár-e. Marcus du Sautoy, az Oxfordi Egyetem matematikaprofesszora szerint sokkal egyszerűbb az élet, ha rövidítéseket használunk, akárcsak a matematikában. Ha ugyanis rövidítéseket iktatunk be a munkafolyamatokba, akkor időt és energiát spórolhatunk, amivel nő a hatékonyságunk és a munkabírásunk, ehhez pedig nem kell más, mint a problémamegoldó képesség fejlesztése és egy kis odafigyelés (na meg olvasás!).
Megjelenés: június 2.
Jakupcsek Gabriella: Jóanyád!
Anyának lenni nem egyszerű feladat, főleg egy olyan világban, ahol az állandó társadalmi nyomás mellett a közösségi média is nap mint nap bombázza az embert azzal, hogy másoknak mennyivel jobb.
Jakupcsek Gabriella A Csakazértis szerelem, az Alul semmi? és a Nagy levegő után egy újabb hétköznapi, de annál kevésbé tárgyalt témára fordítja a figyelmét. A Jóanyád! című kötetben most többek között a 40 feletti gyerekvállalás, a különböző családmodellek és a kiegyensúlyozott anya-gyerek kapcsolatról beszélget a televíziós műsorvezető megannyi nővel, anyával és apával.
Megjelenés: május 30.
David Kessler: Értelem a veszteségben
A gyász talán az emberi élet egyik legnehezebben feldolgozható érzése, akár évekig, évtizedekig is eltarthat, néha nem is veszi észre az ember, sokszor meg éppen megszabadulni nem tud tőle. És van, hogy az idő sem segít.
David Kessler szerint a gyász ismert 5 szakaszán túl (tagadás, harag, alkudozás, depresszió, elfogadás) van egy 6. stáció is, ami pedig az értelemképzés.
Ha képesek vagyunk értelmet találni a veszteségnek, akkor el tudunk indulni a gyógyulás útján, vallja a szerző. Az amerikai gyászszakértő szakmai meglátásokkal és személyes történetekkel vezet végig a gyász megértésén és helyes alkalmazásán.
David Attenborough – Colin Butfield: Óceán – Földünk utolsó vadonja
David Attenborough, a természetfilmek híres alakja május 8-án ünnepelte 99. születésnapját, aminek alkalmából a BBC videóval köszöntötte fel, egy film és egy könyv is megjelent a tiszteletére. Utóbbi pedig az Óceán – Földünk utolsó vadonja, amiben a szerzőtől megszokott stílusban ismerhetjük meg az eddig talán legkevésbé feltárt részeit a Földnek, közelről találkozhatunk levelesteknősökkel, bohóchalakkal, fura tengeri uborkákkal, sőt még azt is megtudhatjuk, milyen ellenálló és egyben öngyógyító világ is lakik a víz alatt.
A bolygón töltött csaknem 100 év után most már tudom, hogy a legfontosabb hely a Földön nem a szárazföldön, hanem a tengerben van”
– mondta Attenborough a kötettel kapcsolatban.
Bill Gates: Forráskód
1975-ben egy 20 éves egyetemista, aki éppen csak elhelyezkedett a Harvard matematika szakán, gondolt egyet és barátjával megalapították a Microsoftot. Ez az ember nem más volt, mint a napjaink egyik leggazdagabb és legsikeresebb embere, Bill Gates.
A techmilliomos most egy háromrészes önéletrajzban meséli el a történetet, hogyan lett egy egyszerű számítógépőrültből az a nem mindennapi cégvezető, akinek termékét majdnem mindenki ismeri és használja.
A Forráskód Gates gyerekkorára koncentrál, olvashatunk az iskolai beilleszkedés nehézségeiről, a sikeres és eltökélt szüleiről, illetve a programozás iránti érdeklődés kezdeti szakaszairól.