A Reading Agency új jelentése szerint egyre kevesebben olvasnak kedvtelésből, aminek a legfőbb oka a koncentrációképesség rohamos csökkenése – írja az Independent. Az Egyesült Királyságban élő felnőttek csaknem fele (46%) nehezen fókuszál a könyvekre különféle zavaró tényezők miatt, azt pedig talán mondanunk sem kell, hogy alvás előtt a legtöbben inkább a telefont választják.
Korábban már mi is írtunk a férfiak, a gyerekek vagy éppen az egyetemi hallgatók (hanyatló) olvasási szokásairól, az aktuális kutatás résztvevői pedig a szabadidő hiányát, a mentális vagy fizikai egészségben bekövetkezett változásokat vagy a jelentősebb életeseményeket okolják, de természetesen nem mehetünk el a megnövekedett képernyőidő mellett sem.
Számít, hogy könyvet vagy telefont fogunk alvás előtt?
„Bármilyen képernyőhasználat azt jelenti késő este, hogy a test továbbra is éber marad, hiszen a fény visszaszorítja a belső óránk természetes időzítését, ami megnehezíti az elalvást” – magyarázza Dr. Katharina Lederle specialista.
De mi a helyzet az olvasással?
„Az olvasás gyengéd kognitív összpontosítást igényel, amely segíthet csökkenteni a stresszt” – mondja Dr. Rachel Molitor, a Coventry Egyetem oktatója. Fontos ugyanakkor megjegyezni, hogy a szépirodalom jóval pihentetőbb, mint a non-fiction. Elalvás előtt szerencsésebb olyan könyvet választani, amely nem aktiválja túlzott mértékben a kritikus gondolkodást vagy az érzelmi intenzitást.
Mivel a fény akadályozza az alváshoz elengedhetetlen melatonin termelődését, értelemszerűen a nyomtatott kötetek a legideálisabbak, bár a kékfényszűrővel vagy „éjszakai üzemmóddal” rendelkező e-olvasók is lényegesen jobbak a mobiloknál.
„Végső soron az alacsony stimuláció és az érzelmi biztonság a cél – olyan könyvek az ideálisak, amelyek nem váltanak ki stresszt, izgalmat vagy elemzést” – foglalta össze Dr. Lalitaa Suglani pszichológus.
Függőséget okoz
A szakértők sem tagadják ugyanakkor, hogy nem olyan egyszerű félretenni a készülékeinket. A görgetés a várakozás, a visszacsatolás és a jutalom érzésein keresztül a dopaminszintünkre is hatással van, így könnyen függőséget okozhat. „A közösségi média, a hírfolyamok vagy akár az elalvás előtti SMS-ek aktiválhatják az agy fenyegetőrendszerét vagy örömközpontjait, éber állapotban tartva a testet” – mondja Suglani.
A legjobb módszer, ha megpróbáljuk fizikailag is távol tartani magunktól a telefont a pihenés idejére.
Persze nem állítjuk, hogy ez könnyű, de a szokásaink megváltoztatása hosszú távon nagyon is kifizetődő.
Fotó: Pexels