David Attenborough, a 21. század egyik legbefolyásosabb embere, a világ legismertebb és legnépszerűbb brit természetfilmese május 8-án lesz 99 éves. Ezen a napon kerül a boltokba legújabb könyve, az Óceán – Földünk utolsó vadonja, eredeti és magyar nyelven is, amit régi munkatársával, Colin Butfielddel jegyez (korábbi kötetébe olvass bele itt).
A könyvben az utolsó nagy vadonról, az óceánról mesélnek, amely formálja a szárazföldet, ahol élünk, szabályozza az éghajlatot, és oxigént állít elő. Megismerhetjük a levesteknősöket és a kék bálnákat, a bohóchalakat és a vérhasú fésűsmedúzákat, a vámpírtintahalakat és a bizarr tengeri uborkákat, ahogy a fejetlen csirkeszörny világát is.
A szerzőtől megszokott elragadó stílusban mutatja meg nekünk ezt a sérülékeny, de egyben ellenálló világot, ami öngyógyító képességgel is rendelkezik.
De ehhez tisztelettel kell bánnunk velük.
Ahogy a szerző fogalmaz: „Szerencsés vagyok, amiért már csaknem száz évet megélhettem. Ez idő alatt több mindent tudtunk meg az óceánokról, mint az emberiség történelme során bármikor. Az óceánkutatás olyan természeti csodákat tárt fel, amikről az 1930-as években egy kisfiú nem is álmodhatott. A technológia fejlődése lehetővé tette, hogy úgy vegyük filmre az állatok viselkedését, ahogy pályafutásom elején még elképzelni sem bírtam volna – és olyan mértékben változtattuk meg az óceánokat, hogy a következő száz évben a vízi életformák tömeges kihalásának vagy bámulatos újjáéledésének leszünk majd szemtanúi.”
„A legfontosabb üzenet, amit valaha elmondott”
A könyvvel egyidőben azonos címmel egy természetfilm is megjelenik, amit pályafutása egyik legfontosabb filmjének nevezett. Szerinte ez nagyban hozzájárulhat a biodiverzitás megmentéséhez és a klímaváltozás elleni harcban is segítséget nyújthat.
A bolygón töltött csaknem 100 év után most már tudom, hogy a legfontosabb hely a Földön nem a szárazföldön, hanem a tengerben van”
– fogalmazott a BBC szerint.
A film producere, Toby Nowlan azt mondta: a produkció nem egy tipikus Attenborough-film, hanem „a legfontosabb üzenet, amit valaha elmondott”.
David Attenborough 1926. május 8-án született. Az 1930-as években biciklijén járta gyerekkori lakhelye, Leicester környékét, és fosszíliákat gyűjtött. Akkor még nem gondolta, hogy egész életét a természet felfedezésének, majd védelmének fogja szentelni.
Gyűjtőszenvedélyének és az időközben megszerzett zoológusi diplomájának köszönhetően Attenborough az 1950-es években kivételesnek számító gyűjtőútra indulhatott. A BBC és a Londoni Állatkert közös vállalkozásában különböző fajok példányait gyűjtötték be az állatkertnek, miközben minderről filmet forgattak, sőt két könyv is született az időszakról: az Egy ifjú természettudós történetei és az Utazások a világ túlsó felére.
Az elmúlt 70 évben tanúja volt a természeti környezet és a biológiai sokféleség folyamatos zsugorodásának. Magyarul számos kötete olvasható.