Hogy lehet terápia az olvasás? – Ezeket a könyveket olvasd, ha érdekel az irodalomterápia

Hogy lehet terápia az olvasás? – Ezeket a könyveket olvasd, ha érdekel az irodalomterápia

Az irodalom tükör, amiben az olvasó önmagát, a saját problémáit, kérdéseit látja meg. Ebből az alapvetésből indul ki a biblioterápia, ami a mire gondolt a szerző? kérdés helyett arra keresi a választ, hogy mit érez az olvasó? Felfedezi-e a saját életének bizonyos szituációit, szereplőit a könyvekben? Egy vers, novella vagy regény megyik sora szólítja meg? Vagy épp melyik idegesíti.  

Borbély Zsuzsa | 2025. április 20. |

Áprilisban megjelent Nicholas Mazza, az irodalomterápia egyik legjelentősebb alakjának könyve magyarul Béres Judit, a műfaj hazai szaktekintélyének fordításában. Ennek apropóján összegyűjtöttük, milyen könyveket érdemes beszerezni, ha érdekel az irodalmi szövegek önismereti használata. Bevezetők és gyakorlatok a témában!

Az irodalomterápia vagy biblioterápia a közismertebb meseterápiával rokon művészetterápia. Ennél a műfajnál főleg szépirodalmi szövegek, versek, novellák, regények, de akár dalszövegek vagy filmek segítségével néznek rá a résztvevők a saját életükre. Az irodalomterápia esetében az olvasott szövegnek a saját életünkre értelmezése és az egy általunk írt szöveg (napló, vers) hatása is lehet a vizsgálat tárgya. 

Nicholas Mazza: Irodalomterápia 

Nicholas Mazza
Irodalomterápia - Elmélet és gyakorlat
Multiverzum kiadó, 304 oldal, Fordította: Béres Judit

A műfaj egyik legnagyobb nemzetközi szaktekintélye a floridai egyetem professzora Nicholas Mazza kötete áprilisban jelent meg magyar fordításban. A kötet egy alapos és átfogó bevezetés az irodalomterápiába elméleti, történeti és gyakorlati oldalról is. Gyakorlati feladatok és azok levezetése, értelmezése is része a fejezeteknek, ahogy a végén a hozzájuk ajánlott szövegek, versek.

A szakma fortélyai iránt érdeklődők és a laikusok egyaránt találnak benne hasznos tippeket és gyakorlatokat. 

Ő elsősorban az írásos feladatokkal végzett irodalomterápiát képviseli. Mazza ízig vérig irodalomterapeuta, minden fejezet után keretes kérdések szerepelnek, amelyek az adott szövegrész feldolgozásást segítik – meglehetősen hasonlóan ahhoz, ahogy más szövegekkel dolgozik egy ilyen szakember. 

Mazza pszichológus, klinikai szociális munkás, család- és párterapeuta. Több mint 40 éve foglalkozik az irodalomterápia gyakorlatával, kutatásával és oktatásával. Az irodalomterápia mellett a krízisintervenció, a halál és a traumák, a családterápia, a csoportmunka, a klinikai elméletek és modellek, valamint a művészetek közösségi gyakorlatban való alkalmazásának területén is jelen volt mint gyakorló szakember és oktató, illetve ezekben a témákban is publikált. Emellett költőként is aktív. 

Béres Judit: Élet a sorok között

Béres Judit
Élet a sorok között - Irodalomterápiás gyakorlatok mindenkinek
Libri Könyvkiadó, 2022, 270 oldal

Béres Juditnak távolról sem ez az első kötete a témában, publikációi jelentős részét azonban szakmai közönségnek szánt munkái teszik ki. A Pécsi Tudományegyetem Irodalomterapeuta képzésének szakvezetője, a Magyar Irodalomterápiás Társaság elnöke ezúttal a széles közönségnek szánt, közérthető formában foglalja össze, mit kell tudni a biblioterápiáról, illetve bemutatja a gyakorlat hazai történetét is.

Esetleírásaival hozza közelebb a műfajt az olvasókhoz.

Megmutatja, mi is történik egy csoportban, hogy zajlik egy ülés és a születő szövegekből milyen következtetést vonhatnak le a résztvevők, hogyan használhatóak ezek önismereti célokra. Szintén gyakorlati eszközöket ad az otthoni kísérletezéshez a mellékletben található szövegekkel és a példafeladatokkal. Béres Judit nyitott csoportjain szintén a szövegalkotás van a fókuszban.

Jakobovits Kitti: Irodalomterápia - A könyvespolcod pszichológusszemmel

Jakobovits Kitti
Irodalomterápia - A könyvespolcod pszichológusszemmel
Kulcslyuk Kiadó, 2021, 272 oldal

Jakobovits Kitti pszichológus, irodalomterapeuta, akinek a témába vágó írásai lapunkban is megjelentek. Jakobovits szintén egy laikusoknak szánt, ismeretterjesztő igényű kötetben foglalta össze az irodalomterápia történetét, gyökereit. Végigveszi, mi mindenre használható az irodalomterápia és hogyan. Lehet-e terápia, ha otthon egyedül olvasunk és hogyan szemléljük a kedvenc könyvünket.

Kitér egyes műfajok, például a krimik vagy a slam poetry használhatóságára is. Foglalkozik magának az olvasásnak a hatásaival is.

Esetleírások és ajánlott szövegek az ő kötetében is szerepelnek. Jakobovits Kitti az utóbbi években az alkotók irodalomterápiája irányába mozdult el. 

Szöveglelő – Találd meg magad az irodalomban!

Bálint Lilla, Dr. habil. Béres Judit, Berta Beáta, Borbély Zsuzsa, Fekete Edina, Dr. Matuszka István, Novák Szilvia, Rudolf Panka, Szakács Emília, Dr. G. Tóth Anita
Szöveglelő 
Libertine Könyvkiadó, 2023, 519 oldal

A lexikonszerű kis céklakocka konkrét könyvek ajánl meghatározott kérdésekhez, témákhoz.

A válogatásnál ügyeltek rá, hogy klasszikus, kortárs, magyar és külföldi kötetek is szerepeljenek a száz témában ajánlott regények, novellák között. Így a munkahelyi konfliktusok témakörben az Édes Annát és a Bridget Jonest épp úgy megtaláljuk, mint az Eleanor Oliphant köszöni, jól van-t. A könyveket 10 gyakorló irodalomterapeuta, a Magyar Irodalomterápiás Társaság tagjai válogatták az abc-rendben sorakozó szócikkek pedig az alkoholizmustól a várandósságig, az abúzustól a függőségeken keresztül a válásig számos nehéz élethelyzetre kínálnak irodalmi kapaszkodót. Emellett azonban könnyedebb olvasmányokhoz is ad tippeket, ha csak kikapcsolódnánk.

Minden egyes szócikkekben három-négy kötet részletes bemutatása után a témához kapcsolódó további 5 regényt találunk listaszerűen felsorolva. Illetve egyfajta gyorssegélyként tízes listák is találhatóak a kötetben kiemelt témákhoz. 

Molnár Krisztina Rita: Ilyen kék virágok - Személyiségfejlesztő írásgyakorlatok

Molnár Krisztina Rita
Ilyen kék virágok - Személyiségfejlesztő írásgyakorlatok
Pagony Kiadó Kft., 2024, 142 oldal

Molnár Krisztina Rita költő, író, műfordító könyve gyakorlatorientált kézikönyv. A korábbiakkal ellentétben nem az irodalomterápia bemutatását tűzte ki célul, hanem gyakorlatokat gyűjt össze a már a művészetterápiával foglalkozóknak. A tágabb értelemben a művészet terápiás használatával foglalkozók találhatnak benne a munkájukat segítő ötleteket, akár a különféle műfajokat ötvözőket is. 

A könyv írásgyakorlatainak kiindulópontja többnyire egy érdekes műalkotás, néha egy-egy természeti jelenség.

Egy elgondolkodtató festmény vagy graffiti, egy szokatlan film, egy talán jól ismert vagy soha nem olvasott vers. Ilyen például a Van Gogh székeiről szóló írásos feladat. Aztán belőlük kiindulva, elmerülve egy hangulatban létrehozhatjuk a saját szövegeinket. A gyakorlatok megírásához nincs szükséges kiemelkedő íráskészségre vagy tehetségre, a cél az önismeret, nem a következő Grecsó Krisztián felfedezése. A feladatok azonbna hozzásegíthetnek, hogy megtaláljuk a szavakat az érzéseink, gondolataink megfogalmazásához. A könyvet haszonnal forgathatják a pedagógusok is az órai munka színesítésére, kiegészítésére.      

Ella Berthoud: A tudatos olvasás művészete

Ella Berthoud
A tudatos olvasás művészete
Central Könyvek, 2024, 152 oldal, Fordító: Jakobovits Kitti

Kiolvasni egy könyvet nem ugyanaz, mint elolvasni.

A tudatos olvasás művészete című könyvében Ella Berthoud bilioterapeuta elmagyarázza, hogyan hat az olvasás az agyunkra, a testi és lelki egészségünkre, ha odafigyelünk rá. Hogyan lehet tudatos olvasással fejlesztheteni az érzelmi intelligenciát és a személyiséget, miként találhatjuk meg magunkat egy könyvben, és hogyan nyithatjuk meg az elménket a fontos tanulságok előtt. A kötetet Jakobovits Kitti fordításában jelent meg magyarul. Itt bele is olvashatsz.

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

A pszichológus irodalomterápiája: Lora Gottlieb - Akarsz beszélni róla?

A kicsit közhelyes cím alapján első körben felmerült bennem, hogy mi lesz a könyv célja: komolyan gondolja, és így felsorakoztatja majd az összes hasonlót, ami a pszichológusokat övezi, vagy épp iróniával kérdezi, és felsorakoztatja őket, hogy aztán majd a helyükre tegye? Szerencsére hamar kiderül, hogy az utóbbi, de még az sem teljes mértékben. Nagyon valós, és nagyon emberi képet mutat a pszichológusokról, az ilyenekre pedig még ma, 2021-ben is szükségünk van. Pszichológusoknak is, laikusoknak is.

...

Három könyv, tizenkilenc történet a kamaszokról - Irodalomterápiás gyűjtemény

Olyan könyveket ajánlunk, amelyekben megjelennek a kamaszkor kérdései, nehézségei, szépségei. 

...

Már nem ott tartunk, hogy a férfi bénázik a gyereknevelésben: üdítő film a Véletlenül írtam egy könyvet

A könyv alapján készült alkotás humorral és játékosan mutat be egy nagyon mély témát: mit kezd egy család az anya elvesztése után? 

Listák&könyvek
...

Új, kutyás borítót kapott Sally Rooney regénye, az Intermezzo az angol nyelvű piacon

...

„A legtöbb gondra gyógyír a macska” – A könyv, ami után haza akarsz vinni egy cicát

...

Elena Ferrante, Roberto Bolano, Kazuo Ishiguro: íme, az elmúlt 30 év legjobb könyvei a Los Angeles Times szerint– 2. rész

Olvass!
...

Egy nőstény bálna szemében ősi igazságok rejlenek - Olvass bele Christoph Ransmayr lírai kötetébe!

Egy csapat elindul a tengeren, hogy meglessék az alvó bálnákat. Viszont egy játékos bálnaborjúra és bölcs anyjára bukkanak, akinek egyetlen pillantása is elég, hogy mindent megváltoztasson. 

...

Mosodában beszélgetni a túlvilágról – miért ne? Olvass bele Tess Gunty bestseller regényébe!

Az Isten hozott itthon a magány, a vágyakozás, az otthon- és szabadságkeresés regénye

...

„Képtelenség feloldódnom másutt, / csak az érintésben” – részlet Kustos Júlia verseskötetéből

Megjelent a Tehetetlen bálványok.

Kiemeltek
...

Az erdő gyógyít és kisimít – ezért töltsünk minél több időt a természetben!

Amekkora közhely, akkora igazság, hogy a természetnek gyógyító ereje van. Litkai Gergely Bükki Tamás erdőmeditáció oktatóval beszélgetett.

...

„A senki földjén szeretek a legjobban mozogni” – 20 éves az egyik leghíresebb disztópia, a Ne engedj el...

A szerző a több mint egy évtizedig készülő mű keletkezésének történetéről mesélt: a nagy elakadásokról, a “heuréka”-pillanatról és a címadásról árult el részleteket. 

...

Závada Péter: A kiabálást ki lehet nőni, de a lírát nem

Mindenki autofikciót akar írni, erre Závada Péter mit csinál? Új kötetében mindent ráfog az Éngépre, ami megírja a verseit.