Áprilisban megjelent Nicholas Mazza, az irodalomterápia egyik legjelentősebb alakjának könyve magyarul Béres Judit, a műfaj hazai szaktekintélyének fordításában. Ennek apropóján összegyűjtöttük, milyen könyveket érdemes beszerezni, ha érdekel az irodalmi szövegek önismereti használata. Bevezetők és gyakorlatok a témában!
Az irodalomterápia vagy biblioterápia a közismertebb meseterápiával rokon művészetterápia. Ennél a műfajnál főleg szépirodalmi szövegek, versek, novellák, regények, de akár dalszövegek vagy filmek segítségével néznek rá a résztvevők a saját életükre. Az irodalomterápia esetében az olvasott szövegnek a saját életünkre értelmezése és az egy általunk írt szöveg (napló, vers) hatása is lehet a vizsgálat tárgya.
Nicholas Mazza: Irodalomterápia
A műfaj egyik legnagyobb nemzetközi szaktekintélye a floridai egyetem professzora Nicholas Mazza kötete áprilisban jelent meg magyar fordításban. A kötet egy alapos és átfogó bevezetés az irodalomterápiába elméleti, történeti és gyakorlati oldalról is. Gyakorlati feladatok és azok levezetése, értelmezése is része a fejezeteknek, ahogy a végén a hozzájuk ajánlott szövegek, versek.
A szakma fortélyai iránt érdeklődők és a laikusok egyaránt találnak benne hasznos tippeket és gyakorlatokat.
Ő elsősorban az írásos feladatokkal végzett irodalomterápiát képviseli. Mazza ízig vérig irodalomterapeuta, minden fejezet után keretes kérdések szerepelnek, amelyek az adott szövegrész feldolgozásást segítik – meglehetősen hasonlóan ahhoz, ahogy más szövegekkel dolgozik egy ilyen szakember.
Mazza pszichológus, klinikai szociális munkás, család- és párterapeuta. Több mint 40 éve foglalkozik az irodalomterápia gyakorlatával, kutatásával és oktatásával. Az irodalomterápia mellett a krízisintervenció, a halál és a traumák, a családterápia, a csoportmunka, a klinikai elméletek és modellek, valamint a művészetek közösségi gyakorlatban való alkalmazásának területén is jelen volt mint gyakorló szakember és oktató, illetve ezekben a témákban is publikált. Emellett költőként is aktív.
Béres Judit: Élet a sorok között
Béres Juditnak távolról sem ez az első kötete a témában, publikációi jelentős részét azonban szakmai közönségnek szánt munkái teszik ki. A Pécsi Tudományegyetem Irodalomterapeuta képzésének szakvezetője, a Magyar Irodalomterápiás Társaság elnöke ezúttal a széles közönségnek szánt, közérthető formában foglalja össze, mit kell tudni a biblioterápiáról, illetve bemutatja a gyakorlat hazai történetét is.
Esetleírásaival hozza közelebb a műfajt az olvasókhoz.
Megmutatja, mi is történik egy csoportban, hogy zajlik egy ülés és a születő szövegekből milyen következtetést vonhatnak le a résztvevők, hogyan használhatóak ezek önismereti célokra. Szintén gyakorlati eszközöket ad az otthoni kísérletezéshez a mellékletben található szövegekkel és a példafeladatokkal. Béres Judit nyitott csoportjain szintén a szövegalkotás van a fókuszban.
Jakobovits Kitti: Irodalomterápia - A könyvespolcod pszichológusszemmel
Jakobovits Kitti pszichológus, irodalomterapeuta, akinek a témába vágó írásai lapunkban is megjelentek. Jakobovits szintén egy laikusoknak szánt, ismeretterjesztő igényű kötetben foglalta össze az irodalomterápia történetét, gyökereit. Végigveszi, mi mindenre használható az irodalomterápia és hogyan. Lehet-e terápia, ha otthon egyedül olvasunk és hogyan szemléljük a kedvenc könyvünket.
Kitér egyes műfajok, például a krimik vagy a slam poetry használhatóságára is. Foglalkozik magának az olvasásnak a hatásaival is.
Esetleírások és ajánlott szövegek az ő kötetében is szerepelnek. Jakobovits Kitti az utóbbi években az alkotók irodalomterápiája irányába mozdult el.
Szöveglelő – Találd meg magad az irodalomban!
A lexikonszerű kis céklakocka konkrét könyvek ajánl meghatározott kérdésekhez, témákhoz.
A válogatásnál ügyeltek rá, hogy klasszikus, kortárs, magyar és külföldi kötetek is szerepeljenek a száz témában ajánlott regények, novellák között. Így a munkahelyi konfliktusok témakörben az Édes Annát és a Bridget Jonest épp úgy megtaláljuk, mint az Eleanor Oliphant köszöni, jól van-t. A könyveket 10 gyakorló irodalomterapeuta, a Magyar Irodalomterápiás Társaság tagjai válogatták az abc-rendben sorakozó szócikkek pedig az alkoholizmustól a várandósságig, az abúzustól a függőségeken keresztül a válásig számos nehéz élethelyzetre kínálnak irodalmi kapaszkodót. Emellett azonban könnyedebb olvasmányokhoz is ad tippeket, ha csak kikapcsolódnánk.
Minden egyes szócikkekben három-négy kötet részletes bemutatása után a témához kapcsolódó további 5 regényt találunk listaszerűen felsorolva. Illetve egyfajta gyorssegélyként tízes listák is találhatóak a kötetben kiemelt témákhoz.
Molnár Krisztina Rita: Ilyen kék virágok - Személyiségfejlesztő írásgyakorlatok
Molnár Krisztina Rita költő, író, műfordító könyve gyakorlatorientált kézikönyv. A korábbiakkal ellentétben nem az irodalomterápia bemutatását tűzte ki célul, hanem gyakorlatokat gyűjt össze a már a művészetterápiával foglalkozóknak. A tágabb értelemben a művészet terápiás használatával foglalkozók találhatnak benne a munkájukat segítő ötleteket, akár a különféle műfajokat ötvözőket is.
A könyv írásgyakorlatainak kiindulópontja többnyire egy érdekes műalkotás, néha egy-egy természeti jelenség.
Egy elgondolkodtató festmény vagy graffiti, egy szokatlan film, egy talán jól ismert vagy soha nem olvasott vers. Ilyen például a Van Gogh székeiről szóló írásos feladat. Aztán belőlük kiindulva, elmerülve egy hangulatban létrehozhatjuk a saját szövegeinket. A gyakorlatok megírásához nincs szükséges kiemelkedő íráskészségre vagy tehetségre, a cél az önismeret, nem a következő Grecsó Krisztián felfedezése. A feladatok azonbna hozzásegíthetnek, hogy megtaláljuk a szavakat az érzéseink, gondolataink megfogalmazásához. A könyvet haszonnal forgathatják a pedagógusok is az órai munka színesítésére, kiegészítésére.
Ella Berthoud: A tudatos olvasás művészete
Kiolvasni egy könyvet nem ugyanaz, mint elolvasni.
A tudatos olvasás művészete című könyvében Ella Berthoud bilioterapeuta elmagyarázza, hogyan hat az olvasás az agyunkra, a testi és lelki egészségünkre, ha odafigyelünk rá. Hogyan lehet tudatos olvasással fejlesztheteni az érzelmi intelligenciát és a személyiséget, miként találhatjuk meg magunkat egy könyvben, és hogyan nyithatjuk meg az elménket a fontos tanulságok előtt. A kötetet Jakobovits Kitti fordításában jelent meg magyarul. Itt bele is olvashatsz.