A Libri irodalmi díjat áltatlában nem költők nyerik, eddig készer volt erre példa: első alkalommal, 2016-ban a zsűri Rakovszky Zsuzsa Fortepan című verseskötetét díjazta, a közönség pedig 2021-ben Grecsó Krisztián Magamról többet című könyvét. Az eddig kiosztott tizenkét díjból mindössze kétszer nyert tehát verseskötet, ezért meglepő és jó húzás lenne, ha Závada Péter Gondoskodás című kötete nyerne. Az első kötetével tíz éve jelentkező költő komoly utat járt be ez idő alatt: ha úgy tekintünk az Ahol megszakad (2012), a Mész (2015), Roncs szélárnyékban (2017) és a Gondoskodás (2021) című művekre, mint egy alkotói pálya mérfölköveire, akkor látható, Závada folyamatos kérdésfeltételben van, a vers nem műfaj vagy forma számára, hanem a világunk, kapcsolatainak egyik útja.
Závada Péter Gondoskodás című kötete is felkerült a Libri irodalmi díj rövidlistájára. A költő egy videóban mesélt arról, hogyan inspirálják a színházelméleti szövegek, és miért van szerinte egyfajta eredetiségfétis a kortárs költészetben.
A Gondoskodás a Könyves Magazin év végi ötvenes listáján is szerepelt, akkor így foglaltuk össze: “Beszél a hatalom működéséről, kastélyról, beporzásról és pixelesedésről, Grönlandról, kánonban hallgató férfiakról, a fényképező kattogása mögötti szégyenről, de a kötet záró verse mintha már egy új, művészetelméleti, esszéisztikus költészet irányába tartana. ”
A Libri irodalmi díj tízes listáján a Gondoskodás a legcsendesebb kötet, megfigyelései nem leírják, hanem újrateremtik a világot, ami talán hidegebb, pasztelesebb és melankolikusabb, mint a sajátunk, de mindkettőt digitális eszközeink képernyői világítanak be.
Mutatunk egy versrészletet a Literáról:
"A pusztában áll egy kőkapu.
Körüllengi a hatalom emléke.
Ha belépnék rajta, egy büszke,
de eltékozolt múltban találnám magam.
Következmények nélküli romkapu.
Az előbb kihajítottak rajta egy követ.
Megkerülöm, de senki sincs mögötte.
Átlátszó, korszakokat összekötő hiány."
(Az allegória természetéről, részlet)