Ezért adnánk a Libri-díjat Bödőcs Tibornak a Mulat a manézsért

Ezért adnánk a Libri-díjat Bödőcs Tibornak a Mulat a manézsért

Május 10-ig bárki szavazhat a Libri irodalmi díj jelöltjeire, mi pedig - ahogy tavaly is - szubjektíven és szerkesztőségileg érvelünk az esélyesek mellett. 10 jelölt - 10 személyes kampánybeszéd következik. (Korábban Keresztury Tibor, Vonnák Diána, Tóth Krisztina, Szvoren Edina és Bartók Imre könyveit ajánlottuk.)

ro | 2022. május 03. |
Bödőcs Tibor
Mulat a Manézs
Helikon, 2021, 212 oldal
-

Bödőcs Tibor 2018-ban egyszer már elnyerte a Libri közönségdíját (az Addig se iszik című kötettel), de ettől még 2022-ben simán duplázhat a Mulat a Manézzsal (olvass bele), amely a tavalyi ötvenes listánkon is helyet kapott. Bödőcs szatirikus világából ismerős kontúrok sejlenek fel, pedig egy képzeletbeli helyen járunk, egy cirkuszbirodalomban, amelynek központi alakja és mozgatója a teljhatalmú Luigi, az az autoriter figura, aki mindennek tetejébe még küldetéstudattal is rendelkezik. A hatalom origója ő, akinek persze szembe kell néznie az elkerülhetetlennel is, ám ez a könyv nemcsak róla szól, hanem mindazokról, akik őt éltetik. A gyémántlóan szónokló vezért alattvalói ugyanakkor másnak sem látják, mint szigorúnak, de igazságosnak, szerénynek és puritánnak, és Luigi szerint ez így van jól, fáradságos kormányzásáért pedig kijár neki az ünneplés („Cirkuszhaza harmincéves évfordulóját, legeslegújabb Újjászületését, Luigi King újabb és újabb eljöveteleit fogja ma ünnepelni pazarlón.”).

Interjúnkban Bödőcs elmesélte, hogy igazi kihívás volt számára a regényben a túltolás, nem túltolás kérdése: „Ez egy szatírának készült, viszont ha reagálok a világban tapasztalható populista tendenciára és parodizálom vagy kielemelem annak jellemzőit, akkor azt el kell túlozni, ahogy Luigi mondhatná: egy pöttyet. Csakhogy már egy eleve nagyon torz és giccses, furcsa jelenségről van szó – ha még jobban elemelem, előfordulhat, hogy nagyon túl lesz spilázva. De talán nem lett. Vagy ha igen, legalább jól áll neki”.

Bödőcs Tibor: A családi viszonyokból levezethető a politikai működésünk
Bödőcs Tibor: A családi viszonyokból levezethető a politikai működésünk

Bödőcs Tibor harmadik könyve, a Mulat a Manézs, a populista rendszerek szatírikus látlelete, ami nem csupán a hatalommal soha betelni nem tudó uralkodó osztály, de az őt éltető nép elé is tükröt tart. A könyv kapcsán többek között a család és politika viszonyáról, hatalmi mámorról, nemzeti nincs-élményről beszélgettünk a szerzővel.

Tovább olvasok

A regényt az őszi Margón mutatták be, ahol Bödőcs elmesélte, hogy itt számára a giccs volt fontos, a politikában ugyanis szerinte a populizmus jelenti a giccset. Arra is rájött, hogy a giccs igazából mindig egy tőről fakad, a hazugság az alapja, és akár az idill, akár a rémisztgetés irányába megy el, a lényeg, hogy nem valós problémákkal foglalkozik. A „felsorolásmámornak”, a halmozásnak azért is volt szerepe a könyvben, mert a giccs a túlzásról is szól, illetve belőle is következik, így tudta ábrázolni, amit akart. „Szerzőként barokkosabb, manieristább vagyok.”

Bödőcs Tibor: Szerzőként barokkosabb, manieristább vagyok
Bödőcs Tibor: Szerzőként barokkosabb, manieristább vagyok

A populizmusról, a giccsről és a felsorolás mámoráról is szó esett tegnap a Margón, Bödőcs Tibor új könyvének bemutatóján. A szatirikus regényről Nagygéci Kovács József kérdezte a szerzőt.

Tovább olvasok

A jelenleg alkotói szabadságát töltő Bödőcs szatírává írta a valóságot, kicsavarta hétköznapi furcsaságait, feszegette határait, majd végeredményben az olvasóra bízta, hogy a Mulat a Manézs közben sírjon vagy inkább nevessen rajta.

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Bödőcs Tibor: Parodistaként kezdtem az irodalomban is

Bödőcs Tibor Mulat a Manézs című könyve is felkerült a Libri irodalmi díjak rövidlistájára. Az író egy videóban mesélt arról, hogy a könyveinek befogadástörténetére milyen hatással van, hogy ő stand-upos is, és hogy miért a cirkusz felől közelített az új regényében. 

...

Bödőcs Tibor egy kis türelmet kér

A NER működését már bemutatta, az ellenzéket unja.

...

Mit gondol az író az olvasók országában? Aki válaszol: Bödőcs Tibor

Érdekel minket, hogy a hazai szerzők hogyan látják irodalom és közélet kapcsolatát, de nem aktuál- és pártpolitikai törésvonalak mentén, hanem eggyel általánosabb nézőpontból, ezért összeállítottunk és elküldtünk nekik egy kérdéssort.

...

Puskás Panni: Az első novellámat remegve küldtem el az Élet és Irodalomnak

...

Ismernünk kell a Földet, hogy változtatni tudjunk – a Zöld könyv podcast könyvajánlója

...

Ezeket te is megteheted a Föld védelméért – Zöld könyv podcast Litkai Gergellyel

Kiemeltek
...

Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?

A gyerekkorról nemcsak nosztalgikusan, hanem őszintén is lehet beszélni. Lana Bastašić Tejfogak című novelláskötete a hét könyve. 

...

„A halál nem fájhat ennyire” – Totth Benedek írása egy még el nem készült regényből

Olvasd el a részletet, ami a Könyves magazin nyomtatott különszámában jelent meg először.

...

Petőfi és Szendrey Júlia szerelme: miért választja egy finom úri kisasszony a szegény költőt?

Bizonyára sokan azt gondolják, hogy már mindent megírtak Petőfi Sándorról és Szendrey Júliáról, pedig Gyimesi Emese kötete teljesen más fényben mutatja meg ezt a kapcsolatot.

Olvass!
...

Hogyan változik meg az életed, ha kávéházat nyitsz a háború utáni Bécsben?

Az osztrák író és színész regénye az 1966-as évek Bécsébe kalauzolja az olvasót.

...

„Harmincnégy évesen még mindig az anyja elismerésére és áldására várt” – ilyen a mérgező anya-lánya kapcsolat

Hogyan lehet felépülni abból, ha az anyánk nem jól szeretett? 

...

A gleccser sem áll a szerelem útjába a finn író-biológus könyvében – Olvass bele!

Inkeri Markkula író-biológus hőse az éghajlatváltozás következményeit tanulmányozza egy gyorsan olvadó gleccseren, amikor egy titokzatos férfival találkozik.