Ezért adnánk a Libri-díjat Krasznahorkai Lászlónak a Herscht 07769-ért

Május 10-ig bárki szavazhat a Libri irodalmi díj jelöltjeire, mi pedig - ahogy tavaly is - szubjektíven és szerkesztőségileg érvelünk az esélyesek mellett. 10 jelölt - 10 személyes kampánybeszéd következik. (Korábban Keresztury TiborVonnák DiánaTóth KrisztinaSzvoren Edina, Bartók Imre, Bödőcs TiborDanyi Zoltán és Gerlóczy Márton könyveit ajánlottuk.)

fk | 2022. május 05. |
KRASZNAHORKAI LÁSZLÓ
Herscht 07769
Magvető, 2021, 432 oldal
-

Az apokalipszis mi magunk vagyunk – írtuk Krasznahorkai László elbeszéléséről megjelenésekor, amivel egyben azt is állítottuk, hogy a Herscht 07769 valamit nagyon eltalált abból a világvége hangulatból, amely az utóbbi időben meghatározza sokak közérzetét (világvége témájú könyveket ITT ajánlottunk).

Krasznahorkai könyvének a megjelenésekor hátborzongató aktualitást adott a Capitolium ostroma, és az egész QSámán-ügy, ugyanis talán az volt az egyik első olyan, nagyobb horderejű támadás, amely kifejezetten a közösségi médiában terjedő álhírek és összeesküvés-elméletek miatt történhetett meg. A Herscht 07769-ben Krasznahorkai éppen ezt, a post-truth korszakában kiépült új világrendet villantotta fel, pontosabban azt, hogy ennek a mechanizmusa miként működik az egyes embernél. Főhőse, Florian Herscht esetében egy teljesen sajátos világértelmezés születik: leveleket kezd írni Angela Merkel kancellárasszonynak, hogy figyelmeztesse egy kvantumfizikai problémára, amit egy kisvárosi szabadegyetem fizikatanárától hallott, és amiből arra következtet, hogy a világ el fog pusztulni. És miközben egyre jobban elkezd fanatizálódni, események láncolata indul be.

Krasznahorkai regénye lett a legjobb az ORF-nél
Krasznahorkai regénye lett a legjobb az ORF-nél

Decemberben Krasznahorkai László Herscht 07769 című regényét választotta az osztrák közszolgálati ORF a legjobbnak.

Tovább olvasok

Krasznahorkai nagyszabású elbeszélése már-már fájdalmasan szórakoztató. Kritikánkban így írtunk róla: „Krasznahorkai világa kicsi és bejárható, mégis az apokalipszisre készülnek az itt lakók, mert egyre több az erőszak, félelmetesek a nácik, és egy ponton farkasok és egy sas is megjelennek, sőt a világjárvány is terjedni kezd. Az apokalipszis nem a farkasok megjelenésével indul el, hanem azzal, hogy egy közösség életéből eltűnik a remény, mert ez a fajta leszakadás és magára hagyottság a reménytelenséget jelenti.”

Olvass bele ITT vagy hallgass meg egy részletet belőle Máté Gábor előadásában.

Hírlevél feliratkozás
Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Krasznahorkai könyvében egy titokzatos türingiai falmosó levelet küld Merkelnek

Krasznahorkai László Herscht 07769 című elbeszélése is felkerült a Libri irodalmi díjak rövidlistájára. A szerzővel a többi jelölttel ellentétben nem készült interjú, viszont cserébe Florian Herscht történetébe bele lehet hallgatni, Máté Gábor olvas fel belőle egy részletet.

...
Hírek

Krasznahorkai László Seiobóval üzent az oroszoknak

Facebook-oldalán egy képet osztott meg, a következő üzenettel: "Orosz hadihajó, húzz a fszba! :: Seiobo”.

...
Hírek

Krasznahorkai regénye lett a legjobb az ORF-nél

Decemberben Krasznahorkai László Herscht 07769 című regényét választotta az osztrák közszolgálati ORF a legjobbnak.

Még több olvasnivaló
...
Nagy

Gurubi Ágnes: Szauna nap

Gurubi Ágnes a Szív utca című kötetével 2021-ben a top3-ban végzett a legjobb első prózakötetesnek járó Margó-díjért folyó versenyben. Volt értelme megőrülni című tárcasorozata mostantól egy évig olvasható a Könyves Magazinon. Ez az első rész.

...
Panodyssey

Závada Péter: Az új formákról

"A színház az elmúlt kétezerötszáz év során jelentős fejlődésen ment keresztül, és ma már olyan technológiák állnak rendelkezésünkre, melyek még huszonöt évvel ezelőtt sem léteztek. Mégis ahhoz, hogy számomra egy színházi előadás igazán inspiráló legyen, valami újat, eredetit és felforgatót kell mondania néző és színész relációjáról, olyasvalamit, ami mindent más perspektívába helyez." Závada Péter esszésorozata negyedik részében az új színházi formákról értekezik. 

...
Nagy

Nádas és Hajnóczy is magukról, vagyis a világról írnak

Azonosíthatjuk Nádas Pétert a Párhuzamos történetek főszereplőjével? Hajnóczy Péter magáról mintázta volna A halál kilovagolt Perzsiából alkoholista főhősét? Ezeket a kérdéseket boncolgatja a PIM kiállítása, amelyen Barnás Ferenc mondott beszédet.

...
Kritika

Bevezetés a városi magány mesterségébe

Jhumpa Lahiri Amerre járok című kötete pillanatképeket villant fel a városi magány mindennapjairól: a folyamatosan pergő mentális film egy névtelen nagyváros kulisszái között játszódik, hőse és mesélője pedig egy negyvenes nő, egy klasszikus megfigyelő, aki állandó önreflexióban él – sőt, nemcsak egyszerűen létezik, hanem folyamatos mozgásban van, jön, megy, bolyong.

...
Nagy

Húsz éve csak a kedvenc könyveiket akarták kiadni, majd az Agave minta és mérce lett

Húszéves idén az Agave kiadó, most vezetőjével, Velkei Zoltánnal beszélgettünk a kezdetekről, trenddiktáló borítókról és trendkövető élfestésről, kudarcokról és dacról, Veres Attila sikeréről és Zsoldos-díjakról, valamint az új Magnóliáról. Interjú.

...
Nagy

Boldizsár Ildikó: A jó kérdés kapu a megoldás felé

Boldizsár Ildikó hatvanéves lett, ez alkalomból köszöntötték őt barátai, pályatársai és olvasói, valamint legújabb kötetét is bemutatták a Puskin moziban rendezett ünnepségen. 

A hét könyve
Kritika
Fakó lábujjak és parányi nők – Így szól a horror a nagyvilágban
...
Podcast

Szabó Benedek: Az igazán jó műveknek nincs eleje és vége

A hallgatók társalkotói szerepéről, John Cheever prózájáról, hidegháborúról és melankóliáról beszélgettünk Szabó Benedekkel, aki az egyrészt-másrészt generációjához tartozik.

Olvass!
...
Beleolvasó

Tom Felton: Harry Potter és Draco Malfoy egyazon érme két oldala

A Harry Potter-filmek forgatásáról, felnövésről, barátságokról, a hírnév előnyeiről és hátrányairól is mesél önéletrajzában Tom Felton színész, akit Draco Malfoyként ismert meg a világ. Olvass bele!

...
Beleolvasó

Szerhij Zsadan: Ezt a földet mától Ukrajnának nevezd!

Harkiv Hotel címmel jelent meg az ukrán Szerhij Zsadan kötete, melynek verseit Vonnák Diána válogatta és fordította magyarra. Olvass bele!

...
Beleolvasó

Az elitiskola tanárának manipulációja a szülők életét sem kíméli

A saját érdekedben az iskolai közösségek olykor viszontagságos működésébe enged betekintést, ahol sokszor csupán egy szikra kell, hogy lángra lobbanjanak a lappangó indulatok. Olvass bele!

SZÓRAKOZÁS
...
Szórakozás

Müller Péter Sziámi: A dal tud valamit, amit szeretnék tudni én is

„Életem összes kalandja másodszándékból következett” ‒ mondja Müller Péter Sziámi, akinek napestig sorolhatnánk a titulusait és a kitüntetéseit, magára legszívesebben mégis költőként tekint. Elmesélte nekünk, hogy lelt rá élete legjobb játszótársára nemrégiben, és megtudtuk tőle, miért csendesednek el bennünk a dalok, mire felnövünk.

...
Szórakozás

Kíváncsiak az életre – HIÚZ: Ez ennyi volt

Az a.dal.szöveg rovatban ezúttal a HIÚZ zenekar Ez ennyi volt című dalával foglalkozunk. 

...
Szórakozás

Egyedi Péter: Kiadni magad ijesztő dolog és önterápia is

Versről és dalszövegről, Péterfy Borinak írt slágerről, a magyar és angol szövegek közti különbségekről is beszélgettünk az énekes-dalszerzővel. Az a.dal.szöveg podcastban Egyedi Péter volt a vendégünk.