„Többször megríkatott” – írta Tompa Andrea egy Facebook-posztban, amelyben arról számolt be, hogy milyen érzés volt megnéznie a Sokszor nem halunk című drámát. A nemrég bemutatott előadás az Örkény Színházban látható, a szerző azonos című, 2023-as regénye alapján készült. Tompa többek között arról is írt, hogy sokat jelent neki ez a színpadi mű, és még sokszor meg fogja nézni.
A bejegyzéshez több képet is csatolt, amin a színdarab különböző szereplői láthatóak, név szerint Pogány Judit, Szandtner Anna, Szaplonczay Mária, akik mind a történetben szereplő Tildát játszák. Tompa meg is jegyezte a posztban, hogy most minden Tilda élőben nézte az előadást, akik eddig csak videófelvételen láthatták a darabot.
A poszt szerint a szerzőt megérintette az előadás, egy alkalommal pedig fel is lelkesítette:
„Amikor »Titi« azt mondja (Friedenthál Zoltán), hogy »nekem egy ilyen koszos szekurista nem fogja többet megmondani, hogy hol legyek és hánykor«, hirtelen rám tör az a szabadságvágy, ami a szereplőre, amikor eldönti, hogy emigrál.”
– írta a szerző a posztban.
Egy nő sorsa a háború után
A Sokszor nem halunk meg három szakaszban meséli el egy lány, majd nő, Matild történetét, aki egész életében – gyerekként, iskolásként és színésznőként is – azokat a fogódzókat keresi, amelyek segítségével megtalálhatja önmagát. A háttérben pedig ott van a történelmi valóság, a második világháború utáni kiüresedés, a bezárkózás, az ellenőrzés és a cenzúra. A regény megjelenése után egy interjút is készítettünk a szerzővel.
Tompa Andrea korábban Mészöly Miklós- és Merítés-díjban is részesült, regénye kapcsán a 2023-as Margófeszten beszélgettünk is a szerzővel:
Az író eddigi életművét alaposan nyomon követtük, a Fejtől s lábtól, az Omerta, és a Haza című regényeiről is írtunk.
Fotó: Valuska Gábor