Van az a bizonyos beszélgetés, amiben egy szokatlan, de annál izgalmasabbnak tűnő karrierlehetőséget vázolnak a feltörekvő tehetségnek a váratlanul felbukkanó, öltönyös ügynökök - a filmekből ismerős jelenet Richard Osmannal megtörtént. Az ifjú Osman még a Cambridge-i Egyetem diákja volt, amikor a brit hírszerzés, azaz az MI6 megkereste.
A világsikert arató krimik, A csütörtöki nyomozóklub (itt írtunk róla), A férfi, aki kétszer halt meg, Az eltévedt golyó szerzője a Guardiannek adott interjúban mesélt az esetről, és elárulta azt is, hogy az ügynökség próbák sorának vetette alá. A tesztek ugyan nem sikerültek elég jól ahhoz, hogy továbbléphessen, de Osman elismerte, hogy így is jó móka volt.
A 201 cm magas író és egykori televíziós műsorvezető azt is elmondta, hogy valószínűleg nem lett volna túl sikeres az MI6-nél. “Őszintén szólva szörnyű lettem volna.
Túl magas vagyok, nem elég okos, és mindenkinek elmondom a titkaimat.
Ennél rosszabb kémet nem is találhatnál. Nem tudok hazudni.”
Azt mindenesetre érdemes hozzátenni, hogy az MI6 nem keresgélt rossz helyen, hiszen nem elég, hogy Osman mára a krimi sztárja lett, de egy családfakutató műsorban kiderítették, hogy az egyik őse csempész és amatőr nyomozó is volt. Interjúnkban pedig a rendőr nagypapájáról mesélt nekünk:
Ritka az olyan könyves siker, mint Richard Osmané. A Nagy-Britanniában televíziós műsorvezetőként ismert Osman régi vágya volt, hogy regényt írjon, a tévés munkái miatt viszont egyre csak halogatta a dolgot. A szikra akkor pattant ki a fejéből, amikor egy angliai nyugdíjas otthonban meglátogatta az anyját: így született meg A csütörtöki nyomozóklub ötlete (kritikánk róla ITT), amelyben négy hetven fölötti nyugdíjas ered egy bűntény nyomába és próbálja szétsimítani egy rejtélyes gyilkosság szálait. A könyv óriási siker lett, Nagy-Britanniában már több mint egymillió példányt adtak el belőle, a folytatásért pedig állítólag hétszámjegyű összeget fizetett a Penguin Random House. Richard Osmant zoomon értük el: a jó krimikről, az idős emberek láthatatlanságáról és rendőr nagypapájáról is beszélgettünk vele. Közben kiderült, vérbeli csapatjátékosként hogyan élte meg az írással járó egyedüllétet, vajon unja-e, hogy örökké a filmjogokat megvásárló Steven Spielbergről kérdezik, és persze mesélt egy kicsit a második részről is. Interjú.
Osman ugyanakkor nem az első brit szerző, aki mostanában elárulta, hogy megkeresték, de aztán alkalmatlannak találták a hírszerzői karrierre. Igaz, Osmanhoz hasonlóan végül Mick Herron sem került távol a nyomozás témájától: a kémek világában játszódó thrillereket ír.
Persze van egy brit, akiről biztosan tudjuk, hogy mielőtt írni kezdett, az ügynökségnél szolgált. Ő John le Carré, a kémirodalom egyik, ha nem a legnagyobb szerzője.
(Kirkus)