A BBC-nek van egy családfakutató műsora (Who Do You Think You Are ~ Mit gondolsz, ki vagy?), amely a hírességeket szembesíti a családi múlttal. A június 9-i adásban Richard Osman szerepel majd, akit Nagy-Britanniában műsorvezetőként ismertek meg az emberek, az elmúlt években pedig nevéhez kötődik az egyik legnagyobb könyvsiker, A csütörtöki nyomozóklub (ITT írtunk róla, a folytatásról pedig ITT).
Az epizódból előzetesen kikerült egy rövid részlet, amelyben egy 1852-es újságot mutatnak neki: ebből kiderül, hogy az író egyik felmenőjét, Gabriel Gillam halászt (aki 1789-ben született Brightonban) egyszer azon kapták, hogy öt másik társával titokban dohányt csempészett. Osmant nem rázta meg különösebben a dolog, és azt mondta, mielőtt belevágtak volna a műsorba, egy kalóz ősben reménykedett, de a csempész is teljesen megfelel neki.
A műsor történész szakértője elmesélte, hogy a csempészek annak idején egyetlen éjszaka leforgása alatt egy havi bérnek megfelelő összeget kereshettek; Osman felmenőjét és társait a cikk szerint pénzbírsággal sújtották.
Ennél is érdekesebb volt, amikor kiderült, hogy ugyanez az őse egy nyomozócsapatot állított össze, hogy felgöngyölítsenek egy gyilkosságot – több száz évvel azelőtt, hogy Osman megírta volna A csütörtöki nyomozóklubot, aminek szintén nagyon hasonló a sztorija. A műsor szerint Richard Osman felmenője egyszer egy holttestre bukkant, és másokkal összeállva kezdett nyomozásba. „Hihetetlen volt megtudni, hogy Gabriel Gillam amatőr nyomozókból álló csapatot alakított” – mondta az író, akinek könyvében szintén amatőrök, egészen pontosan egy idősotthon lakói kezdenek nyomozni rejtélyes vagy megoldatlan bűnesetek után.
A műsorban kutatott ősök mind Osman anyai ágához tartoznak, mivel már korábban kijelentette, hogy az apai ág nem érdekli. Mindössze kilencéves volt, amikor az apja elhagyta a családot, és az édesanyja egyedül nevelte őt meg a testvérét, Matet, aki később zenész lett. Osman szerint a legrosszabb dolog az életében az volt, hogy az apja elhagyta őket. Amikor húsz évvel később találkoztak, már nem alakult ki szoros kötelék közöttük, ezért nem is akarta, hogy a műsorban felgöngyölítsék az apai ág történetét.
Richard Osmannel épp egy éve interjúztunk, a beszélgetés közben az édesanyjáról és rendőr nagypapájáról is mesélt, aki nagy hatással volt rá. Az interjút itt találjátok:
Az elmúlt évek egyik legnagyobb könyves bestsellere fűződik Richard Osman nevéhez: a tévés műsorvezetőnek egy nyugdíjas otthonban járva jutott eszébe, milyen remek helyszín lehetne egy krimihez. A csütörtöki nyomozóklubból csak Nagy-Britanniában elkelt egymillió példány, a filmjogokra pedig már lecsapott Steven Spielberg. A szerzővel interjúztunk.
Tovább olvasokForrás: Time to Times