„Szabó T. Anna ebben a novelláskötetben megmutatja, hányféle is lehet egy női sors, és hányféle hiányt, sérülést, titkot és kimondatlan történetet hurcolhat magával egy nő” – írtuk kritikánkban a szerző harmadik novelláskötetéről, a Szabadulógyakorlatról. És valóban, a kötet kiszabadítja az ezerarcú nőiséget a társadalmi, kulturális, családi, párkapcsolati és egyéni elvárások, hiedelmek egyféle szabványba nyomorító börtönéből – és hangot ad neki. A hosszabb-rövidebb novellák nem táplálják az olcsó (ön)megváltás illúzióját, de rávilágítanak arra a szinte közhelyszámba menő pszichológiai tudásra, hogy micsoda ereje van annak, ha néven nevezzük a dolgokat, és ha elkezdünk beszélni azokról, amiket addig elfojtottunk, szégyelltünk, tűrtünk. És Szabó T. Anna kötetében beszédet jelent a csendes monológ, a múltba forduló tűnődés ugyanúgy, mint a zaklatott kiáltás, az ének vagy a ráolvasásként ismétlődő felszólítások sora.
És felszabadító a nyíltság is, ahogy Szabó T. Anna az akár megrázó, akár szívmelengető témákat, szituációkat kezeli. Szinte a létezés és a tapasztalás sokféleségének lírai katalógusa ez, amiben ugyan kimondatlanul, de ott lüktet az a megerősítés is: „A te történeted is valós; az érzéseidnek, a vágyaidnak, az idényeidnek, a szempontjaidnak igenis van létjogosultsága.” Ebben a minőségében a könyv a szó szoros értelmében szabadulógyakorlat, nemcsak a beszélőknek, hanem az olvasónak is.
És mindvégig, ahogy eddig is, Szabó T. Anna az utolsó mondattöredékéig érzéki író. Ez nemcsak abban az elemi áradásban testesül meg, ahogy most szenvedélyről, vágyról, sóvárgásról, megszállottságról, hiányokról ír, hanem abban is, ahogy a könyvét olvasva a szobánk mélyén is képes életre varázsolni a testi-lelki bezártságtól megfáradt érzékszerveinket.
Szabó T. Annával a kötet bemutatóján Orvos-Tóth Noémi beszélgetett. Mi az Összekötve podcast karácsonyi sorozatában beszélgettünk Szabó T. Annával a Szabadulógyakorlatról. Ha szeretnél beleolvasni a kötetbe, azt megteheted ITT.
A 10 Libri irodalmi díjra jelölt könyv:
Bereményi Géza: Magyar Copperfield
Grecsó Krisztián: Magamról többet
Jászberényi Sándor: A varjúkirály
Kiss Tibor Noé: Beláthatatlan táj
Nádasdy Ádám: A szakállas Neptun
Selyem Zsuzsa: Az első világvége, amit együtt töltöttünk
Szabó T. Anna: Szabadulógyakorlat