Ezért adnánk a Libri-díjat Selyem Zsuzsának Az első világvége, amit együtt töltöttünk novelláiért

Ezért adnánk a Libri-díjat Selyem Zsuzsának Az első világvége, amit együtt töltöttünk novelláiért

Egy díj mindig játék, és pont emiatt kell komolyan venni. Hamarosan újra átadják a Libri irodalmi díjat, aminek közönségszavazása május 2-án lezárul. A Könyves Magazin szerkesztősége vette a bátorságot, hogy elmondja, melyik könyvnek miért kellene nyernie. 10 jelölt 10 személyes kampánybeszéd következik.

sa | 2021. április 28. |

Hány perc van még hátra a végső pusztulásig? Selyem Zsuzsa novelláskötetének egyik elbeszélője azon mereng, mit tenne, ha percek, órák, hónapok, akár egy év is megadatna, míg eléri a vég. Az emberiségnek idén már csak 100 másodperce van hátra a végítélet órája szerint, amin 1947 óta állítják be amerikai atomtudósok a globális katasztrófától elválasztó becsült időt. Fajunk közben önfeledten vagy éppen kínlódva, de habzsol, szennyez, fegyverkezik, járványokat szabadít magára. Az első világvége, amit együtt töltöttünk pedig már a címével felveti a kérdést, ha ez az első, akkor lesz még több is? Mit tanulunk ebből az elsőből? Képesek vagyunk tanulni belőle?

Már csak azért is megérdemelné Selyem Zsuzsa legújabb novelláskötete az idei Libri irodalmi díjat, mert ennél fájdalmasan aktuálisabb darab nincs a mezőnyben.

És akkor az egymásnak felelgető novellák játékos abszurdjáról még nem is beszéltünk. 

A kötetben előbb csak a szólistákat halljuk, és fokozatosan derül ki, hogy ez bizony ugyanaz a műsor. Az elbeszélők térben és időben is távol egymástól szenvedik el egyéni tragédiáikat, amelyeket Selyem Zsuzsa jellegzetesen finom és érzékeny, de könyörtelen iróniával itat át. Ahogy haladunk előre, a kórus tagjai felelgetni kezdenek egymásnak, fókuszt váltva egymás szemszögéből is megismerjük őket. Hiába, a saját halálát mindenkinek egyedül kell végigcsinálnia, de a vég közös. Ráadásul ez egy olyan zárt rendszer, amiben osztozunk az állatokkal is, és Selyem Zsuzsa hangot ad a hangyáknak, nyulaknak vagy Balthazár szamárnak. Ezek az állatok nem öltenek emberi jegyeket, a monológjaikban megismert örök jelenlévőség a természet valódi mindfulnesse, amihez a létkrízisben vergődő ember nehezen vagy sehogy sem kapcsolódik. A vég így is együtt éri őket. 

Selyem Zsuzsa
Az első világvége, amit együtt töltöttünk
Jelenkor Kiadó, 2021, 154 oldal
-

A téma miatt könnyű lenne beleesni a csapdába, de a novellák mégsem didaktikusak, hanem meglepőek, helyenként viccesek, és/vagy felháborítóak, lehangolóak, a testi-lelki nyomorban ismerős keserű reményt hordozzák. Az események és sorsok ihletője épp úgy lehet az Ezeregyéjszaka meséi, egy Petri-vers vagy a mozis élmények. Aki érti az utalást, annak a szöveg több lesz, de aki nem, annak sem válik kevesebbé. A játéktér is végtelen, csak a vég közös.

Selyem Zsuzsa Moszkvában esik című kötetének angol fordítását tavaly a World Literature Today 75 legmeghatározóbb fordításban megjelent kötet közé sorolta. Selyem Zsuzsa kötetéről ITT írtunk kritikát és a hét könyvének is választottuk. Az Összekötve podcastsorozatunkban és a Margón is beszélgettünk vele személyes katasztrófáiról, zoomorfizált emberekről, izolációról, szexizmusról és humorról. 

A 10 Libri irodalmi díjra jelölt könyv:

Bereményi Géza: Magyar Copperfield

Grecsó Krisztián: Magamról többet

Halász Rita: Mély levegő

Háy János: A cégvezető

Jászberényi Sándor: A varjúkirály

Kiss Tibor Noé: Beláthatatlan táj

Nádasdy Ádám: A szakállas Neptun

Selyem Zsuzsa: Az első világvége, amit együtt töltöttünk

Szabó T. Anna: Szabadulógyakorlat

Tompa Andrea: Haza



Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Földényi F. László és Selyem Zsuzsa kötetei az év legmeghatározóbb könyvei közt

Az idei évben is összeszedte a legfontosabb megjelenéseket a World Literature Today. A 75 legmeghatározóbb fordításban megjelent kötet közt két magyar szerző nevét is megtaláljuk.

...
Egy kiállítás képe

Selyem Zsuzsa: Ne fázz! [Egy kiállítás képe]

Egy kép, egy befogadó, aki történetesen író. Nedko Szolakov és Szlava Nakovszka képe Selyem Zsuzsát ihlette meg

...
Podcast

PODCAST: Selyem Zsuzsa a Margón

Négy év után új kötettel jelentkezett Selyem Zsuzsa: Az első világvége, amit együtt töltöttünk című novelláskötet pedig nem is lehetne aktuálisabb. A kötetet a nyári Margón mutatták be, ahol a szerzőt Nagy Boglárka kérdezte. A beszélgetést most a Margó Spotify-csatornáján visszahallgathatod!

...
Nagy

Fantasztikus írókat adtak a világnak, a britek mégsem falják a könyveket

Az angolok olyan szerzőket adtak a világnak, mint William ShakespeareAgatha Christie, Jane AustenCharles DickensJ. R. R. Tolkien, J.K. Rowling. Ezek alapján joggal hihetnénk, hogy az angolok a világ legnagyobb könyvfogyasztói, de tényleg így van? 

Szerzőink

...
vl

Szabó Benedek: Az igazán jó műveknek nincs eleje és vége

...
Sándor Anna

Fakó lábujjak és parányi nők – Így szól a horror a nagyvilágban

...
Sándor Anna

A Last of Us előtt már begombásodott a (horror)irodalom

A hét könyve
Kritika
Fakó lábujjak és parányi nők – Így szól a horror a nagyvilágban
...
Podcast

Szabó Benedek: Az igazán jó műveknek nincs eleje és vége

A hallgatók társalkotói szerepéről, John Cheever prózájáról, hidegháborúról és melankóliáról beszélgettünk Szabó Benedekkel, aki az egyrészt-másrészt generációjához tartozik.

Még több olvasnivaló
...
Nagy

Gurubi Ágnes: Szauna nap

Gurubi Ágnes a Szív utca című kötetével 2021-ben a top3-ban végzett a legjobb első prózakötetesnek járó Margó-díjért folyó versenyben. Volt értelme megőrülni című tárcasorozata mostantól egy évig olvasható a Könyves Magazinon. Ez az első rész.

...
Panodyssey

Závada Péter: Az új formákról

"A színház az elmúlt kétezerötszáz év során jelentős fejlődésen ment keresztül, és ma már olyan technológiák állnak rendelkezésünkre, melyek még huszonöt évvel ezelőtt sem léteztek. Mégis ahhoz, hogy számomra egy színházi előadás igazán inspiráló legyen, valami újat, eredetit és felforgatót kell mondania néző és színész relációjáról, olyasvalamit, ami mindent más perspektívába helyez." Závada Péter esszésorozata negyedik részében az új színházi formákról értekezik. 

...
Nagy

Nádas és Hajnóczy is magukról, vagyis a világról írnak

Azonosíthatjuk Nádas Pétert a Párhuzamos történetek főszereplőjével? Hajnóczy Péter magáról mintázta volna A halál kilovagolt Perzsiából alkoholista főhősét? Ezeket a kérdéseket boncolgatja a PIM kiállítása, amelyen Barnás Ferenc mondott beszédet.

...
Kritika

Bevezetés a városi magány mesterségébe

Jhumpa Lahiri Amerre járok című kötete pillanatképeket villant fel a városi magány mindennapjairól: a folyamatosan pergő mentális film egy névtelen nagyváros kulisszái között játszódik, hőse és mesélője pedig egy negyvenes nő, egy klasszikus megfigyelő, aki állandó önreflexióban él – sőt, nemcsak egyszerűen létezik, hanem folyamatos mozgásban van, jön, megy, bolyong.

...
Nagy

Húsz éve csak a kedvenc könyveiket akarták kiadni, majd az Agave minta és mérce lett

Húszéves idén az Agave kiadó, most vezetőjével, Velkei Zoltánnal beszélgettünk a kezdetekről, trenddiktáló borítókról és trendkövető élfestésről, kudarcokról és dacról, Veres Attila sikeréről és Zsoldos-díjakról, valamint az új Magnóliáról. Interjú.

...
Nagy

Boldizsár Ildikó: A jó kérdés kapu a megoldás felé

Boldizsár Ildikó hatvanéves lett, ez alkalomból köszöntötték őt barátai, pályatársai és olvasói, valamint legújabb kötetét is bemutatták a Puskin moziban rendezett ünnepségen. 

Hírek
...
Hírek

Visky András és Tompa Andrea is ott lesz a zalai Margófeszten

...
Gyerekirodalom

Közülük kerülnek ki idén a HUBBY - Év Gyerekkönyve díjasok!

...
Alkotótárs

Harmadik alkalommal hirdetik meg a Mastercard® - Alkotótárs irodalmi ösztöndíjprogramot

...
Hírek

Akár félmillió eurót is fizethetnek egy XV. századi francia szakácskönyvért

...
Hírek

Csontváry- és Gulácsy-kiállítás nyílik, megmutatjuk a két festőt versekben

...
Hírek

Egy új tanulmányból kiderül, hogy a legtöbben csak nyaralás alatt olvasnak

...
Hírek

Szabó Borbála: Petőfi zseniális, humoros, izgága [Petőfi200]

...
Gyerekirodalom

Az önkifejezésben, filmkészítésben, tudatos médiahasználatban is segít a Bookline Kids márciusi kiemelt könyve

...
Nagy

Kutyarágta kézirat, egy váratlan Batman-inspiráció, és egy író, aki utálta a saját könyvét

Olvass!
...
Beleolvasó

Tom Felton: Harry Potter és Draco Malfoy egyazon érme két oldala

A Harry Potter-filmek forgatásáról, felnövésről, barátságokról, a hírnév előnyeiről és hátrányairól is mesél önéletrajzában Tom Felton színész, akit Draco Malfoyként ismert meg a világ. Olvass bele!

...
Beleolvasó

Szerhij Zsadan: Ezt a földet mától Ukrajnának nevezd!

Harkiv Hotel címmel jelent meg az ukrán Szerhij Zsadan kötete, melynek verseit Vonnák Diána válogatta és fordította magyarra. Olvass bele!

...
Beleolvasó

Az elitiskola tanárának manipulációja a szülők életét sem kíméli

A saját érdekedben az iskolai közösségek olykor viszontagságos működésébe enged betekintést, ahol sokszor csupán egy szikra kell, hogy lángra lobbanjanak a lappangó indulatok. Olvass bele!

Gyerekirodalom
...
Gyerekirodalom

Közülük kerülnek ki idén a HUBBY - Év Gyerekkönyve díjasok!

Idén is átadja a HUBBY – Magyar Gyerekkönyv Fórum a legjobb szerzőknek és illusztrátoroknak járó díjakat. Mutatjuk a rövidlistára került alkotókat!

...
Gyerekirodalom

Az önkifejezésben, filmkészítésben, tudatos médiahasználatban is segít a Bookline Kids márciusi kiemelt könyve

...
Gyerekirodalom

Mi köze van Petőfinek Sherlockhoz, és mit keres Szendrey Júlia a forradalom élén?

Petőfi sokszor egyfajta absztrakcióként jelenik meg a közbeszédben vagy épp az oktatásban. Inkább idol, mint hús-vér ember – szándéka szerint a Költővel nem járnék című antológia ezen is próbál árnyalni.