Ezért adnánk a Libri-díjat Grecsó Krisztiánnak a Magamról többet című verseskötetért

Egy díj mindig játék, és pont emiatt kell komolyan venni. Hamarosan újra átadják a Libri irodalmi díjat, aminek közönségszavazása május 2-án lezárul. A Könyves Magazin szerkesztősége vette a bátorságot, hogy elmondja, melyik könyvnek miért kellene nyernie. 10 jelölt 10 személyes kampánybeszéd következik.

fk | 2021. április 30. |

Grecsó Krisztián több mint húsz év után, már befutott, népszerű prózaíróként tért vissza a versekhez, így a tavalyi évben valami nagyon újat, nagyon mást kaptunk tőle, mint amit megszoktunk. A Magamról többet versei sokkal személyesebbek és vallomásosabbak, mint a szerző bármelyik korábbi kötete, egészen szélsőséges élethelyzetek kíméletlenül őszinte lenyomatai, szó van bennük betegségről, gyógyulásról, apaságról és a „celluxos ifjúság” elmúlásáról is.

Grecsó Krisztián
Magamról többet
Magvető, 2020, 147 oldal
-

Grecsó Krisztián egyedül a költészeten keresztül tudta a betegsége traumáját kibeszélni, feldolgozni, a versek kapaszkodót, kapcsolódási pontokat adtak neki és hangot a némaságban. A Magamról többet versei bátrak, súlyosak és sokszor egészen megrendítőek, az alanyiságukon túl pedig erősen kapcsolódnak az irodalmi hagyományhoz, Kosztolányi, Pilinszky vagy Babits hatása például nagyon jelen van  bennük, ahogy az imádságok, a liturgia nyelvezete is. Sok erős vers van a kötetben, könyörgés, halálfélelem, szenvedés, fájdalom sugárzik át a szövegeken, amelyek próbálnak nyelvet találni egy olyan betegségnek, amelyről a társadalom még kérdéseket is fél feltenni. Aztán ott van a versekben mindennek az ellenpontja is, az öröm, a remény és a játék nyelve is – a kötet apaság-versekkel zárul, amelyek a magyar irodalomban teljesen új fejezetet nyitnak.

Grecsó Krisztiánnal a kötet megjelenésekor interjúztunk, akkor ezt mondta:

„A versek kíméletlenül őszinte alanyisága is az elmúlt két év hozadéka. Nem volt értelme mellébeszélni. Olyan szélsőséges élethelyzeteket éltem meg, melyekben az álságosságnak már nem volt tétje, ez hozta ezt a radikális alanyi megszólalást.”

Az író tavasszal az Összekötve vendége volt, az adást ITT lehet visszanézni.

 

A 10 Libri irodalmi díjra jelölt könyv:

Bereményi Géza: Magyar Copperfield

Grecsó Krisztián: Magamról többet

Halász Rita: Mély levegő

Háy János: A cégvezető

Jászberényi Sándor: A varjúkirály

Kiss Tibor Noé: Beláthatatlan táj

Nádasdy Ádám: A szakállas Neptun

Selyem Zsuzsa: Az első világvége, amit együtt töltöttünk

Szabó T. Anna: Szabadulógyakorlat

Tompa Andrea: Haza

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Grecsó Krisztián: Nem volt értelme nem gyilkosan lefúrni

Grecsó Krisztián új verseskötete, a Magamról többet sokkal személyesebb, vallomásosabb szövegeket tartalmaz, mint korábban bármelyik könyve. A szélsőséges élethelyzetek mélyére fúró versek kapcsán a betegség költői hagyományáról, a kimondhatóság határairól és az apaszerep átalakulásáról beszélgettünk vele.

...
Hírek

Kisfilmekben kelnek életre Grecsó Krisztián versei

Idén tavasszal a Grecsó-fivérek készültek egy különleges produkcióval, amelyet a Várkert Bazárban mutattak volna be. A koronavírus miatt a különleges irodalmi táncprodukció sajnos elmaradt, cserébe viszont csodaszép versfilmek készültek az eredeti koncepció alapján.

...
Hírek

Grecsó Krisztián: Mennyi apróra metélt gyereksors kell még?

A héten a Parlament megszavazta az Alaptörvény 9. módosítását. Grecsó Krisztián Facebook-posztban fakadt ki az örökbefogadás megnehezítése ellen. 

A hét könyve
Kritika
Fakó lábujjak és parányi nők – Így szól a horror a nagyvilágban
...
Nagy

Gurubi Ágnes: Szauna nap

Gurubi Ágnes a Szív utca című kötetével 2021-ben a top3-ban végzett a legjobb első prózakötetesnek járó Margó-díjért folyó versenyben. Volt értelme megőrülni című tárcasorozata mostantól egy évig olvasható a Könyves Magazinon. Ez az első rész.

...
Kritika

Fakó lábujjak és parányi nők – Így szól a horror a nagyvilágban

Magyarul is olvasható az amerikai Valancourt kiadó nemzetközi antológiája, amiben Veres Attilától is jelent meg novella. A kötet történetei úgy mesélnek az emberi félelmek és szorongások egyetemességéről, hogy közben sokféle szerző, sokféle stílusában, sokféle horrortradícióhoz kapcsolódnak eredetien. Ez a hét könyve.

Szerzőink

...
Sándor Anna

A Last of Us előtt már begombásodott a (horror)irodalom

...
Kolozsi Orsolya

Boldizsár Ildikó: A jó kérdés kapu a megoldás felé

...
Sándor Anna

Húsz éve csak a kedvenc könyveiket akarták kiadni, majd az Agave minta és mérce lett

Olvass!
...
Beleolvasó

Tom Felton: Harry Potter és Draco Malfoy egyazon érme két oldala

A Harry Potter-filmek forgatásáról, felnövésről, barátságokról, a hírnév előnyeiről és hátrányairól is mesél önéletrajzában Tom Felton színész, akit Draco Malfoyként ismert meg a világ. Olvass bele!

...
Beleolvasó

Szerhij Zsadan: Ezt a földet mától Ukrajnának nevezd!

Harkiv Hotel címmel jelent meg az ukrán Szerhij Zsadan kötete, melynek verseit Vonnák Diána válogatta és fordította magyarra. Olvass bele!

...
Beleolvasó

Az elitiskola tanárának manipulációja a szülők életét sem kíméli

A saját érdekedben az iskolai közösségek olykor viszontagságos működésébe enged betekintést, ahol sokszor csupán egy szikra kell, hogy lángra lobbanjanak a lappangó indulatok. Olvass bele!

...

A Last of Us előtt már begombásodott a (horror)irodalom

...

Komplett iparágak dolgoznak azért, hogy az anyák rettenetesen érezzék magukat

...

Hollywood legendagyártó gépezete Lugosi Bélát sem kímélte

...

Litkai Gergely: Mi történne a világgal, ha eltűnnének a méhek? / A méhek története