Az idei Libri-díjért versenybe szállt egy elsőkönyves is, aki ráadásul rögtön a domesztikált pokol legmélyére száll, és ott ragadja torkon olvasóját. Halász Rita Mély levegőjében a háborút hétköznapi piszkoskodások és odasziszegett szavak kereszttüzében vívják: középpontjában egy család áll, pontosabban egy pár, akiknek látszólag kerek az életük, a zárt ajtók mögött viszont az abúzus üli torát, míg végül a Vera nevű főhős úgy nem dönt, hogy két gyerekét kézen fogva elköltözik a férjétől.
De milyen stációi vannak az odavezető útnak? Vannak-e figyelmeztető jelek? Volt-e olyan pont, amikor a dolgok más irányt vehettek volna? Szúrós, kényelmetlen kérdések sorát veti fel Halász Rita könyve, ezek a kérdések pedig a családi erőszakról szóló mindennapi híradásokat tekintve több mint relevánsak - ahogy a szerző az Összekötvében is fogalmazott: könyvében a természetességre törekedett, nem akarta, hogy egyedi történetnek tűnjön, mert ezek a dolgok sajnos pont ilyen természetesen vannak jelen: "Egy teljesen átlagos családban is megtörténhetnek". A kérdések megválaszolása már csak azért is fontos, hogy a rossz mintát ne adjuk tovább, hogy semmiképp ne örökítsük tovább a ránk erőltetett beidegződéseinket: "Ha megtanítottatok volna, hogyan álljak ki magamért, hogyan vitatkozzak, hogyan mondjak nemet, talán Péter sem, megakadok, nem tudom, hogyan mondjam tovább, Péter sem bántott volna. De egyedül azt tanultam meg, hogyan kell kussolni, mert akkor voltam jó, ha kussoltam".
Zsigerbe vágó, fullasztó könyv a Mély levegő, amely a végpontról fejti vissza a történetét, lezárás helyett viszont rögtön a sűrűjébe ás. A könyv szerepelt az év végi listánkon is, ITT meghallgathatjátok a margós bemutatót, ITT visszanézhetitek az Összekötvét, ITT pedig elolvashatjátok Ott Anna cikkét a kötetről. Bónusz: Tizenegyes.
A 10 Libri irodalmi díjra jelölt könyv:
Bereményi Géza: Magyar Copperfield
Grecsó Krisztián: Magamról többet
Halász Rita: Mély levegő
Jászberényi Sándor: A varjúkirály
Kiss Tibor Noé: Beláthatatlan táj
Nádasdy Ádám: A szakállas Neptun
Selyem Zsuzsa: Az első világvége, amit együtt töltöttünk
Szabó T. Anna: Szabadulógyakorlat