Hazatértek az első filmfelvételek, amik 125 éve Magyarországon készültek

Hazatértek az első filmfelvételek, amik 125 éve Magyarországon készültek

A francia Lumière testvérek megbízottjai 1896 májusában érkeztek Budapestre, és elkészítették az első filmfelvételeket a városról, alig öt hónappal a világ első nyilvános filmvetítése után, írja a 24.hu. Mindez azért aktuális, mert nemrég hazatértek ezeknek az első felvételeknek a kameranegatívjai. 

sa | 2021. július 23. |

Az, hogy egyáltalán megvannak, léteznek még a negatívok, önmagában is nagy dolog, mert ezek a filmnyersanyagok még olyan technikával készültek, ami nagyon könnyen meggyulladt és elégett. Ráadásul a nitrátfilmes tekercseket megfelelő körülmények között kellett volna tárolni, hogy ne menjenek maguktól is tönkre, erre pedig évtizedekig nem figyeltek. A két világháború sújtotta Európában és az Egyesült Államokban is ezért veszett el örökre nagyon sok film az első időszakból.

Ahogy a lap írja, “a Charles Moisson és az ismeretlen keresztnevű Dupont által felvett rövid jelenetek legtöbb kockáját már korábban is ismerték a magyar filmtörténészek, hiszen 1963-ban néhány erősen elhasználódott nitro forgalmi kópia került elő egy egykori vándormozis hagyatékából, a Nemzeti Filmintézet – Filmarchívum igazgatóság több éves munkájának köszönhetően a lyoni Lumière Intézetből érkezett három tekercs azonban nem egyszerűen csak más minőséget képviselnek, de egy eddig nem ismert jelenet is látható rajtuk: a Lánchídra hajtó, oldalán az Odol fogtisztító reklámját hordozó omnibusz, illetve krinolinba öltözve sétáló elegáns nők képe.”

A filmet hamarosan láthatjuk is, mert ez lesz a Ludwig Múzeumban július 28-tól november közepéig tartó Nagylátószög – 120 éves a magyar film című kiállítás egyik főszereplője.

Addig is három könyvet ajánlunk, ha a Lánchídról vagy a régi Pest-Budáról olvasnál.

Gyimesi Emese: Gyermekszemmel Szendrey Júlia családjában

GYIMESI EMESE
Gyermekszemmel Szendrey Júlia családjában
Magánkiadás, 2019, 320 oldal
-

Gyimesi Emese, akinek a Szendrey Júlia összes verse című kötetet köszönhetjük (kritikánk ITT olvasható), olyan izgalmas forrásokat is kiadott, amelyekből közelebbről megismerhetjük Szendrey Júliát és családi életét. A Gyermekszemmel Szendrey Júlia családjában című kötetben elolvashatjuk azokat a leveleket, amiket Júlia a szüleinek küldött haza gyerekként a leánynevelő intézetből, de megismerhetjük saját gyermekeinek levelezését, verseit, valamint az általuk szerkesztett játékújságot, a Tarka Műveket is. Ezeknek a forrásoknak pedig visszatérő szereplője a korabeli Pest-Buda, első kézből, ahogy a gyerekek látták a mindennapokat, vagy éppen azt, hogy készül a város a császári pár fogadására. Nagyon izgalmas olvasmány, interjúnkat a kutatóval itt olvashatod.

Harag Anita: Évszakhoz képest hűvösebb

HARAG ANITA
Évszakhoz képest hűvösebb
Magvető, 2019, 132 oldal
-

Ha inkább a mai Budapesten csodálnád meg a Lánchidat, ajánljuk a Margó- és  Aegon-díjas Harag Anita novelláskötetét, és azon belül A Lánchíd északi oldala című szöveget. Kritikánkban ezt írtuk a kötetről: “A novelláskötet tizenhárom elbeszélést tartalmaz, narrátorai (hol egyes szám első, hol harmadik személyben) minden esetben fiatal nők. A könyv nem a kilométerekben mérhető, hanem a belső távolságokról beszél, arról, hogy egymás mellett ülve is milyen messze lehetünk - szülőktől, nagyszülőktől, szerelmektől, saját vágyainktól. A címben szereplő hűvösség jelenik meg az emberi kapcsolatokban; és láthatóvá válnak azok a terek, melyek nem összekötnek, hanem elválasztanak. ”

Dan Brown: Eredet

Dan Brown
Eredet
Ford. Turcsányi Jakab, Gabo, 2018, 576 oldal
-

Ha valami könnyedebb, nyári tartalomra vágysz, és örülsz, ha közben rákacsinthatsz a Lánchídra is, az Eredet lesz a te könyved. Amikor Tom Hanks és csapata Budapestre utazott, hogy 2015-ben itt forgassák a legújabb Robert Langdon-sztorit, a kulcsjelenetek felvételére maga Dan Brown is ellátogatott (az akkor készült interjúnkat ITT, beszámolónkat pedig ITT olvashatod). Úgy tűnik, megtetszett neki Magyarország, mert az Eredetben szentelt egy fontos történetszálat a fővárosunknak: részletes leírást ad például a Lánchídról, a Dohány utcai zsinagógáról és a bulinegyedről, a Szimpla pedig egy üldözési jelenet helyszíneként tűnik fel. Kritikánkban azt írtuk a könyvről: “Úgy tűnik Dan Brown ezúttal keveset kockáztatott, maradt a megszokott sémáknál: történetének középpontjában ismét a vallás és a tudomány háborúja áll, és Langdon ismét egy elérhetetlen, ám vonzó és intelligens női kísérővel veti bele magát a titkok feltárásába.”

(Címlapi kép: Fortepan / Kiss László)

Hírlevél feliratkozás

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Kifutott a Loki első évada, ezekkel a könyvekkel csillapíthatod a hiányát

Akkor is ajánljuk ezeket a könyveket, ha nem jött be a sorozat, és valami rendes tartalomra vágysz.

...
Nagy

Négy könyv, amelyben túlélők meséltek Auschwitzról

Az irodalom nagyon fontos szerepet játszik a holokauszt emlékének megőrzésében. A túlélők beszámolói, visszaemlékezései lehetővé teszik, hogy az utókor is tisztában legyen az elkövetett bűnök és kegyetlenségek mértékével. 

...
Nagy

Kormánykritikus újságírókat és üzletembert is megfigyeltek egy izraeli kémfegyverrel

Évek óta használják magyar célpontok ellen is az NSO izraeli kibercég kémprogramját, a Pegasust, amivel okostelefonokat lehet feltörni. Cikkünkben könyveket ajánlunk, ha jobban meg szeretnéd érteni a megfigyelési botrányok természetét.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

A gyereknevelésnek nem szükségszerű velejárója a kiabálás – így előzd meg

Olvass bele Hal Edward Runkel családterapeuta könyvébe, aki ahhoz mutat új módszert, hogy a gyereknevelés feszült pillanataiban is megőrizhesd az önuralmad.

...
Zöld

Az AI-nak már most gazdagabb a szókincse a magasan képzett emberekénél

Magyar kutatók két népszerű AI-szoftver verbális intelligenciáját hasonlították össze 9000 emberével.

...
Zöld

Vajon megváltoztatja-e az embert, ha napi kapcsolatban van a halállal?

Vajon nem veszítünk el valami létfontosságút azáltal, hogy az életünkben rejtve hagyjuk a halált? Hayley Campbell olyan emberekkel készített éleslátó és őszinte interjúkat, akiknek az elmúlás a mestersége. Olvass bele!

Hírek
...
Szórakozás

Az Ilyen apróságok trailerében Cillian Murphy szeme szomorúbb, mint valaha

...
Szórakozás

30 megzenésített verssel érkezik a Kaláka együttesről szóló doku

...
Zöld

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

...
Hírek

Punk klubokról, depresszióról és rákjáról is ír könyvében a Blink-182 énekese

...
Szórakozás

Hobo dalszövegéből kapott magyar címet a Bob Dylan-film

...
Hírek

Sally Rooney: Az erotika erős motorja minden történetemnek

SZÓRAKOZÁS
...
Szórakozás

A sógun rekordot döntött az Emmy-díjátadón

A 17. századi Japánban játszódó sorozat, A sógun nemcsak a nézőszám szempontjából volt nagy siker, de a televíziós díjátadón is elsöprő győzelmet aratott.

...
Szórakozás

Stephen King vámpírregényének adaptációja kíséreties lesz – itt az előzetes

Októberben kerül a Maxra a Borzalmak városa, melyet Stephen King azonos című horrorjából forgattak.

...
Nagy

Az Utolsó befutók írója ugyanolyan lúzer volt, mint a kémek a könyveiben

Mick Herron, a népszerű tévésorozat alapját képező Utolsó befutók-regények írója elég sokat várt arra egy lélekölő állásban, hogy befussanak a könyvei. De pont a negatív tapasztalataitól olyan jók a regényei.

Olvass!
...
Beleolvasó

Lehet-e diktatúrát demokratikus eszközökkel leváltani? Részlet Sándor Iván esszékötetéből

Palackposta című új kötetének egyik írásában Sándor Iván arról elmélkedik, hova nyúlik vissza a 2022-es országgyűlési választás tétje, és milyen következtetéseket lehet belőle levonni a jövőre nézve. Most elolvashatod az esszét.

...
Beleolvasó

A fölöslegesség érzése nem korfüggő – Olvass bele egy új izlandi regénybe!

Első pillantásra úgy tűnhet, nincs sok közös egy duci tinilányban és egy munkanélküli, veterán újságíróban. De ez csak a látszat. Mutatunk egy részletet az izlandi író, Sigríður Hagalín Björnsdóttir új kötetéből!

...
Beleolvasó

A családon belüli egyedüllétet vizsgálja Rakovszky Zsuzsa új novelláskötete

A tizenegy elbeszélést tartalmazó Vattacukor történeteinek zöme a különböző életszemléletek összeütközéseivel és a családi viszonyokkal foglalkozik. Olvass bele!

Kiemeltek
...
Hírek

Nehéz újrakezdések és nőtörténetek a Booker rövidlistáján

A 2024-es Booker-díj zsűrije bejelentette az idei rövidlistát. Mutatjuk, melyik hat könyv maradt versenyben abból a 156, 2023 októbere és 2024 szeptembere között megjelent kötetből, amely versenybe szállt az egyik legfontosabb irodalmi elismerésért.

...
Kritika

A hallgatás a fegyverek kegyetlenségével szedi szét a családod

A szlovén Goran Vojnović lírai szépségű, érzékeny regényében egy balkáni család küzd a némaság kényszerével, a történetek és a magyarázatok hiányával. A fügefa a hét könyve.

...
Hírek

Nádas Péter: Európában ma nincs nem populista kormány

Nádas Péter a zürichi Literaturhaus felkérésére írt esszét. A szöveg az intézmény által ősszel indított Zürichi beszédek részeként hangzott el. A sorozat keretében a felkért szerzők korunk politikai, társadalmi, szociális változásaira reflektálnak.

A hét könyve
Kritika
A hallgatás a fegyverek kegyetlenségével szedi szét a családod
...
Nagy

Tükrök, trükkök és nőtörténetek – még 7 kötet a világirodalomból, amit már várunk

Női Hemingway, az amerikai minimalista próza mestere, Nobel-díjas szerző és orosz világsztár. Avagy, ha ősz, akkor világirodalom.

...
Beleolvasó

Jo Nesbø új könyvében a bűn útján nincs megállás – Olvass bele!

A Vérségi kötelékkel Jo Nesbø egy korábbi kötetét folytatja, főszereplője pedig egy gátlástalan testvérpár. Mutatunk egy részletet az új thrillerből!

Szerzőink

...
Kiss Imola

A hallgatás a fegyverek kegyetlenségével szedi szét a családod

...
vn

Tükrök, trükkök és nőtörténetek – még 7 kötet a világirodalomból, amit már várunk

...
sa

5 idézet a hét könyvéből: Naomi Alderman és A jövő