Hazatértek az első filmfelvételek, amik 125 éve Magyarországon készültek

Hazatértek az első filmfelvételek, amik 125 éve Magyarországon készültek

A francia Lumière testvérek megbízottjai 1896 májusában érkeztek Budapestre, és elkészítették az első filmfelvételeket a városról, alig öt hónappal a világ első nyilvános filmvetítése után, írja a 24.hu. Mindez azért aktuális, mert nemrég hazatértek ezeknek az első felvételeknek a kameranegatívjai. 

sa | 2021. július 23. |

Az, hogy egyáltalán megvannak, léteznek még a negatívok, önmagában is nagy dolog, mert ezek a filmnyersanyagok még olyan technikával készültek, ami nagyon könnyen meggyulladt és elégett. Ráadásul a nitrátfilmes tekercseket megfelelő körülmények között kellett volna tárolni, hogy ne menjenek maguktól is tönkre, erre pedig évtizedekig nem figyeltek. A két világháború sújtotta Európában és az Egyesült Államokban is ezért veszett el örökre nagyon sok film az első időszakból.

Ahogy a lap írja, “a Charles Moisson és az ismeretlen keresztnevű Dupont által felvett rövid jelenetek legtöbb kockáját már korábban is ismerték a magyar filmtörténészek, hiszen 1963-ban néhány erősen elhasználódott nitro forgalmi kópia került elő egy egykori vándormozis hagyatékából, a Nemzeti Filmintézet – Filmarchívum igazgatóság több éves munkájának köszönhetően a lyoni Lumière Intézetből érkezett három tekercs azonban nem egyszerűen csak más minőséget képviselnek, de egy eddig nem ismert jelenet is látható rajtuk: a Lánchídra hajtó, oldalán az Odol fogtisztító reklámját hordozó omnibusz, illetve krinolinba öltözve sétáló elegáns nők képe.”

A filmet hamarosan láthatjuk is, mert ez lesz a Ludwig Múzeumban július 28-tól november közepéig tartó Nagylátószög – 120 éves a magyar film című kiállítás egyik főszereplője.

Addig is három könyvet ajánlunk, ha a Lánchídról vagy a régi Pest-Budáról olvasnál.

Gyimesi Emese: Gyermekszemmel Szendrey Júlia családjában

GYIMESI EMESE
Gyermekszemmel Szendrey Júlia családjában
Magánkiadás, 2019, 320 oldal
-

Gyimesi Emese, akinek a Szendrey Júlia összes verse című kötetet köszönhetjük (kritikánk ITT olvasható), olyan izgalmas forrásokat is kiadott, amelyekből közelebbről megismerhetjük Szendrey Júliát és családi életét. A Gyermekszemmel Szendrey Júlia családjában című kötetben elolvashatjuk azokat a leveleket, amiket Júlia a szüleinek küldött haza gyerekként a leánynevelő intézetből, de megismerhetjük saját gyermekeinek levelezését, verseit, valamint az általuk szerkesztett játékújságot, a Tarka Műveket is. Ezeknek a forrásoknak pedig visszatérő szereplője a korabeli Pest-Buda, első kézből, ahogy a gyerekek látták a mindennapokat, vagy éppen azt, hogy készül a város a császári pár fogadására. Nagyon izgalmas olvasmány, interjúnkat a kutatóval itt olvashatod.

Harag Anita: Évszakhoz képest hűvösebb

HARAG ANITA
Évszakhoz képest hűvösebb
Magvető, 2019, 132 oldal
-

Ha inkább a mai Budapesten csodálnád meg a Lánchidat, ajánljuk a Margó- és  Aegon-díjas Harag Anita novelláskötetét, és azon belül A Lánchíd északi oldala című szöveget. Kritikánkban ezt írtuk a kötetről: “A novelláskötet tizenhárom elbeszélést tartalmaz, narrátorai (hol egyes szám első, hol harmadik személyben) minden esetben fiatal nők. A könyv nem a kilométerekben mérhető, hanem a belső távolságokról beszél, arról, hogy egymás mellett ülve is milyen messze lehetünk - szülőktől, nagyszülőktől, szerelmektől, saját vágyainktól. A címben szereplő hűvösség jelenik meg az emberi kapcsolatokban; és láthatóvá válnak azok a terek, melyek nem összekötnek, hanem elválasztanak. ”

Dan Brown: Eredet

Dan Brown
Eredet
Ford. Turcsányi Jakab, Gabo, 2018, 576 oldal
-

Ha valami könnyedebb, nyári tartalomra vágysz, és örülsz, ha közben rákacsinthatsz a Lánchídra is, az Eredet lesz a te könyved. Amikor Tom Hanks és csapata Budapestre utazott, hogy 2015-ben itt forgassák a legújabb Robert Langdon-sztorit, a kulcsjelenetek felvételére maga Dan Brown is ellátogatott (az akkor készült interjúnkat ITT, beszámolónkat pedig ITT olvashatod). Úgy tűnik, megtetszett neki Magyarország, mert az Eredetben szentelt egy fontos történetszálat a fővárosunknak: részletes leírást ad például a Lánchídról, a Dohány utcai zsinagógáról és a bulinegyedről, a Szimpla pedig egy üldözési jelenet helyszíneként tűnik fel. Kritikánkban azt írtuk a könyvről: “Úgy tűnik Dan Brown ezúttal keveset kockáztatott, maradt a megszokott sémáknál: történetének középpontjában ismét a vallás és a tudomány háborúja áll, és Langdon ismét egy elérhetetlen, ám vonzó és intelligens női kísérővel veti bele magát a titkok feltárásába.”

(Címlapi kép: Fortepan / Kiss László)

Hírlevél feliratkozás

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Kifutott a Loki első évada, ezekkel a könyvekkel csillapíthatod a hiányát

Akkor is ajánljuk ezeket a könyveket, ha nem jött be a sorozat, és valami rendes tartalomra vágysz.

...

Négy könyv, amelyben túlélők meséltek Auschwitzról

Az irodalom nagyon fontos szerepet játszik a holokauszt emlékének megőrzésében. A túlélők beszámolói, visszaemlékezései lehetővé teszik, hogy az utókor is tisztában legyen az elkövetett bűnök és kegyetlenségek mértékével. 

...

Kormánykritikus újságírókat és üzletembert is megfigyeltek egy izraeli kémfegyverrel

Évek óta használják magyar célpontok ellen is az NSO izraeli kibercég kémprogramját, a Pegasust, amivel okostelefonokat lehet feltörni. Cikkünkben könyveket ajánlunk, ha jobban meg szeretnéd érteni a megfigyelési botrányok természetét.

Hírek
...

Most már az Amazonon múlik, mikor várható az új James Bond

...

Stephen King visszatért a X-re, csak hogy beszóljon Trumpnak

...

Jókai 200: Olvasd el az író eddig kiadatlan verseit

...

Ez a kutatás nagyban megváltoztatja, amit a halakról gondoltunk + 3 könyv

...

Szex a könyvekben: Sally Rooney felfedi a titkait

...

Kevin Spacey A brutalista sztárját is zaklatta?

SZÓRAKOZÁS
...

Jövőre érkezik a Dűne 3?

Nyáron forgatják a Dűne-sorozat befejező részét. Mutatjuk, mit lehet tudni.

...

Mit olvasnak A Fehér Lótuszban?

Megérkezett a harmadik évad, itt az ideje, hogy felidézzük, miket olvastak az előző évadok szereplői! 

...

Voldemorttól Almássy grófig: 8 adaptáció, amiben a Konklávé színészét láthatod

Ralph Fiennes az 1990-es évek hősszerelmesétől a főgonoszig számos szerepet eljátszott már. Mutatjuk!

Olvass!
...

Hogyan változik meg az életed, ha kávéházat nyitsz a háború utáni Bécsben?

Az osztrák író és színész regénye az 1966-as évek Bécsébe kalauzolja az olvasót.

...

„Harmincnégy évesen még mindig az anyja elismerésére és áldására várt” – ilyen a mérgező anya-lánya kapcsolat

Hogyan lehet felépülni abból, ha az anyánk nem jól szeretett? 

...

A gleccser sem áll a szerelem útjába a finn író-biológus könyvében – Olvass bele!

Inkeri Markkula író-biológus hőse az éghajlatváltozás következményeit tanulmányozza egy gyorsan olvadó gleccseren, amikor egy titokzatos férfival találkozik.

Kiemeltek
...

Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?

A gyerekkorról nemcsak nosztalgikusan, hanem őszintén is lehet beszélni. Lana Bastašić Tejfogak című novelláskötete a hét könyve. 

...

„A halál nem fájhat ennyire” – Totth Benedek írása egy még el nem készült regényből

Olvasd el a részletet, ami a Könyves magazin nyomtatott különszámában jelent meg először.

...

Petőfi és Szendrey Júlia szerelme: miért választja egy finom úri kisasszony a szegény költőt?

Bizonyára sokan azt gondolják, hogy már mindent megírtak Petőfi Sándorról és Szendrey Júliáról, pedig Gyimesi Emese kötete teljesen más fényben mutatja meg ezt a kapcsolatot.

A hét könyve
Kritika
Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?
...

Jókai Mór 200: 6 érdekesség az íróról

Jókai Mór regényeit iskoláskorunk óta olvassuk, könyvei ott vannak minden családi könyvespolcon. Bár 200 éve született, írói hagyatékával ma is foglalkozunk.

...

A feminista író, akit a fasiszták el akartak törölni, Elena Ferrante pedig újra felfedezte

Alba de Céspedes a 20. századi olasz irodalom egyik kiemelkedő alakja: küzdött a fasizmus ellen, baloldali és feminista nézeteit írásaiban sem titkolta. Börtönbe zárták, bestseller könyvét betiltották, ma pedig talán népszerűbb, mint valaha – ez pedig részben Elena Ferrante érdeme.

Szerzőink

...
Szabolcsi Alexander

A 18. századi „olvasási járvány”, ami öngyilkosságokhoz vezetett

...
bs

A spiritualitás fogja megoldani az ökológiai válságot? – Zöld könyv podcast Litkai Gergellyel

...
Borbély Zsuzsa

Egy Jókai-regényben független nő nem lehet boldog