Kormánykritikus újságírókat és üzletembert is megfigyeltek egy izraeli kémfegyverrel

Kormánykritikus újságírókat és üzletembert is megfigyeltek egy izraeli kémfegyverrel

Vasárnap jelent meg a Telexen a Direkt36 tényfeltáró riportja, amelyben megírták, hogy évek óta használják magyar célpontok ellen is az NSO izraeli kibercég kémprogramját, a Pegasust, amivel okostelefonokat lehet feltörni. A több mint 300 magyar célpont közül már sikerült azonosítani párat, közöttük tényfeltáró újságíró, médiacég-tulajdonos üzletember is van. Cikkünkben könyveket ajánlunk, ha jobban meg szeretnéd érteni a megfigyelési botrányok természetét.

sa | 2021. július 19. |

A Direkt36 cikke szerint közvetett bizonyítékok utalnak arra, hogy a megfigyelések mögött magyar állami szervek állnak. A cikk szerint a nemzetközi nyomozást 17 szerkesztőség, “köztük a Washington Post, a Guardian, a Süddeutsche Zeitung, a Die Zeit és a Le Monde részvételével a Forbidden Stories nevű tényfeltáró újságírói hálózat vezette, amely az Amnesty International (AI) jogvédő szervezettel közösen jutott hozzá egy, az NSO ügyfeleinek tevékenységével kapcsolatos adatbázishoz. Ebben több mint 50 ezer olyan telefonszám van, amelyeket a tényfeltáró projekt kutatásai szerint az NSO-ügyfelek megfigyelési célpontként választottak ki 2016-tól kezdve a világ több mint 50 országából.”

Edward Snowden, egykori CIA-s hírszerző és a 2013-as amerikai megfigyelési botrány kirobbantója szerint a magyar kormány válasza a legárulkodóbb a mostani ügyben: 

Magyarország a valaha látott legárulkodóbb választ adta a Pegasus-botrány kapcsán feltett kérdésekre. Én is mindig úgy vagyok vele, hogy ha »nincs tudomásom« arról, hogy tettem-e valamit, vagy sem, akkor rögtön azt akarom tudni, hogy külföldi kémek szóltak-e róla annak, aki engem kérdez a dologról.

Hétfőn a 444 szemlézte a The Washington Post cikkét, amiből kiderült, hogy Varga Judit a kérdés és a válasz törlését kérte egy interjúban, amiben a nyomozásban is résztvevő francia lap, a Le Monde arra volt kíváncsi, hogy adna-e engedélyt újságírók és ellenzékiek megfigyelésére.

A magyar kormány közleménye szerint „Magyarország egy demokratikus jogállam, ami mindig a törvénynek megfelelően jár el, bárkiről is legyen szó. Magyarországon a titkos eszközök használatára jogosult állami szerveket rendszeresen ellenőrzik a kormányzati és nem kormányzati szervek.” A világsajtót bejárt hírrel az MTI és a kormányközeli sajtó hétfő délelőtt 10 óráig még nem foglalkozott.

Ha korábbi megfigyelési ügyekről szeretnél olvasni, ezeket a könyveket ajánljuk:

Edward Snowden: Rendszerhiba

Edward Snowden
Rendszerhiba
Ford. Tomori Gábor, 21. Század, 2019, 399 oldal
-

A Rendszerhiba instant klasszikus lett, hiszen a fent is említett Edward Snowden írta. Snowden a Központi Hírszerző Ügynökségnél és a Nemzetbiztonsági Ügynökségnél dolgozott. Azaz kém volt, majd whistleblower (kiszivárogtató) lett, amiért menekülnie kellett. 2013-ban, 29 évesen ugyanis ő hozta nyilvánosságra, hogy az USA kormánya titokban azon dolgozik, hogy minden egyes telefonhívást, sms-t és e-mailt rögzítsen. Ilyen lehallgatási rendszerre azelőtt nem volt példa, hiszen képes arra, hogy a Föld minden lakójának magánéletébe behatoljon.

A Rendszerhibát Snowden hat évvel később jelentette meg, és feltárta benne, hogyan működött közre a rendszer kiépítésében és miért jutott el arra a pontra, hogy szerepét nyilvánosan is vállalja. 2019-ben az amerikai igazságügyi minisztérium beperelte Snowdent a könyve miatt. 2020-ban feleségével kettős, amerikai-orosz állampolgárságért folyamodtak Oroszországban, hogy ne lehessen elválasztani őket hamarosan világra jövő, első gyereküktől a világjárvány alatt. A könyvbe itt bele is tudsz olvasni.

Ronan Farrow: Hollywood csúcsragadozója - Hatalom és erőszak az Álomgyárban

Ronan Farrow
Hollywood csúcsragadozója - Hatalom és erőszak az Álomgyárban
Ford. Pritz Péter, Corvina, 2021, 480 oldal
-

Ronan Farrow a színésznő Mia Farrow fia, aki a maga jogán ismert és elismert oknyomozó újságíró: ő robbantotta a Weinstein-botrányt. A könyv Harvey Weinstein hollywoodi producer szexuális zaklatásairól és az ellene folyó nyomozásról szól. A producer valódi szexuális ragadozóként tevékenykedett évtizedeken keresztül, aki fenyegetésekkel, az áldozatok lejáratásával, titoktartási szerződésekkel érte el, hogy sokáig nem bukott le. Emellett befolyásos ügyvédek, újságírók és politikusok simították el zűrös ügyeit, mígnem 2017-ben Ronan Farrow oknyomozó újságcikkeivel lebuktatta.

Farrow hamarosan magyarul is megjelenő könyve azért kapcsolódik a témához, mert részletesen tárgyalja, hogyan hallgattak le és figyeltek meg újságírókat és megszólalókat, tanúkat többek között Weinstein megbízására. A könyvben Farrow ír az izraeli Pegasus kémprogramról és a kanadai Citizen Lab kutatócsoportról is, ami a mostani ügyben is előkerült, mert a kémprogram magyarországi használatának jeleire bukkant egy 2018-as nemzetközi elemzésben.

George Orwell: 1984

George Orwell
1984 - Helikon zsebkönyvek 84.
Ford. Szíjgyártó László, Helikon, 2021, 411 oldal
-

Örök klasszikus a megfigyelés témájában, aminek aktualitása a digitális korban is megkérdőjelezhetetlen. Nem is árt újra meg újra elővenni, ahogy tette ezt Ott Anna, aki Péterfy Gergellyel beszélgetett a Könyves Magazin podcastjában a könyvről.

Orwell könyve nem sokkal a II. világháború vége után született, Magyarországon a rendszerváltásig kizárólag szamizdat formában volt hozzáférhető. Legálisan először itthon 1989-ben adták ki. A 20. század totalitárius államai és a hidegháború paranoiája ihlette műből egy olyan jövőkép rajzolódik ki, melyben a mindenható Párt mindenkit folyamatosan megfigyel, folyamatosan újraírja a történelmet, és a nyelv lerombolásával az állampolgárok gondolkodását is korlátozza. 

+1: Bob Woodward és Carl Bernstein: The Final Days

Nem lenne teljes a lista a Watergate-botrány nélkül, ami Nixon elnök lemondásához vezetett. Az ügy kirobbantói Bob Woodward és Carl Bernstein tényfeltáró újságírók voltak, akik  közösen írtak leleplező riportokat a Watergate-ről, és ezzel közvetlenül hozzájárultak Nixon bukásához.

A témában az egyik alapműnek a The Final Days számít, ami sajnos nem jelent meg magyarul. A Watergate-botrány kirobbanása utáni napokról szól a Fehér Házban, amikor Nixon, a családja, a csapata és a kongresszus egyes tagjai kétségbeesetten próbálták elkerülni, hogy az elnöknek le kelljen mondania. 

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Nézd meg az egyetlen fennmaradt felvételt George Orwellről!

Azt hinnénk, a világhírű íróról maradt fenn legalább egy interjú vagy valamilyen más, hosszabb mozgóképes felvétel. De ahogy azzal a LitHub újságírója is szembesült, ez sajnos nincs így - ezért is olyan értékes az a kis anyag, amit sikerült megtalálnia.

...

Ali Smith nyerte a 2021-es Orwell-díjat

Politikai fikció kategóriában Ali Smith nyerte idén az Orwell-díjat Summer (Nyár) című regényével. Politikai tényirodalmi kategóriában Joshua Yaffa nyert a putyini Oroszországról szóló művével.

...

Snowden: Az amerikai kormány nem akarja, hogy az emberek elolvassák ezt a könyvet

SZÓRAKOZÁS
...

Channing Tatum egy egész jó verset írt Istenről

Az amerikai színész egy baráti felkérésre Istenről, szerelemről és bohócokról írt verset: nem sikerült rosszul. 

...

Filmmel ér véget a netflixes Heartstopper

Utolsó évad helyett filmmel kerekítik le a Heartstopper történetét. 

...

Ettől a hollywoodi színésznőtől azért váltak el, mert túl sokat olvasott

Mennyi pontosan a túl sok olvasás?

Hírek
...

„Ez az a pont” – megszűnik a Fehérvári Irodalmi Napok

...

Krimiben nyomoz a Vadnyugat leghíresebb szülésznője

...

Ha még tudod követni: a Max ismét nevet váltott

...

Rég olvastál ilyen dühös könyvet a nők elnyomásáról

...

Ki lesz a Hunyadi folytatásának főszereplője? – itt a producer válasza

...

Most már biztos: készül A sógun második évada

A hét könyve
Kritika
A gamer közösség mutat kiutat az elitiskola fojtogató valóságából
15 új könyv magyar íróktól, amivel várjuk a nyarat

15 új könyv magyar íróktól, amivel várjuk a nyarat

Rejtély a Svábhegyen és egy feltörekvő sakkozó – mutatjuk a legizgalmasabb magyar megjelenéseket, amiket érdemes beszerezni a nyárra.

Kiemeltek
...

A gamer közösség mutat kiutat az elitiskola fojtogató valóságából

Hogyan lehet kitörtni abből a fojtogató légkörből, amit egy elitiskola sznobsága és egy despotikus osztályfőnök teremt meg? A Valós idők a hét könyve. 

...

Árulás, feketelista, remegő hangú Erdély – írók is reagáltak arra, hogy magyarellenes elnöke lehet Romániának

Visky András, Tompa Andrea és Dragomán György is megszólalt.

...

Szerinted is rondák Elena Ferrante könyveinek borítói?

Állítólag nem véletlenül választottak ilyen giccses képeket Elena Ferrante Nápoly-tetralógiájához.

Karin Smirnoff: Be tudja valaki bizonyítani, hogy nem lehet beszélni a holtakkal?

Karin Smirnoff: Be tudja valaki bizonyítani, hogy nem lehet beszélni a holtakkal?

Karin Smirnoff svéd szerzővel többek között erőszakról, művészetről és nyelvről beszélgettünk.

Szerzőink

Szabolcsi Alexander
Szabolcsi Alexander

Horror történetek a világ minden tájáról: a politikai megtévesztéstől az emberi csontból készített hangszerekig

Bakó Sára
Bakó Sára

15 új könyv magyar íróktól, amivel várjuk a nyarat

...

Az erdő gyógyít és kisimít – ezért töltsünk minél több időt a természetben!

...

Mohácsi Balázs: A szakmánk szerint kényszerolvasók vagyunk (Podcast)

...

Litkai Gergely podcastjának könyvajánlója: 2 könyv a fák erejéről