Kifutott a Loki első évada, ezekkel a könyvekkel csillapíthatod a hiányát

Akkor is ajánljuk ezeket a könyveket, ha nem jött be a sorozat, és valami rendes tartalomra vágysz.

sa | 2021. július 21. |

Loki vitathatatlanul a Marvel filmes univerzumának egyik, ha nem a legnépszerűbb karaktere lett. Az őt alakító Tom Hiddlestont a világhírig repítette, Lokiról már akkor is az ő trickster vigyora fog eszünkbe jutni, ha az északi mitológia történeteit olvasgatjuk. (Magyarra a trickstert talán csínytevőnek lehet fordítani, bár a tricksterből hiányzik az a bájos felhang, ami a magyar csínytevőben már megvan, főleg, hogy manapság a szót magyarul inkább gyerekekre értjük, úgyhogy itt most maradunk a tricksternél.)

Loki mostani népszerűsége talán annak is köszönhető, hogy a tricksterek elhelyezhetetlenek a Jó és a Rossz fekete-fehér morális ellentétében. Gátlástalanul átlépik a fizikai, spirituális és biológiai határokat (Loki például többször is nemet vált), fittyet hánynak az adott közösség rendjére, szabályaira, megkérdőjelezik és gúnyolják az autoritást. Ők a káosz és a változás képviselői, akik hol segítik, hol hátráltatják az embereket, isteneket. 

Az élet kiszámíthatatlanságát is tükrözik: megbízhatatlanságuk miatt veszélyes, ravaszságuk miatt viszont kifejezetten hasznos szövetségesek, a legtöbb történet róluk arról szól, kit hogyan vernek át.

A trickster istenek és hősök rengeteg kultúrában ismertek szerte a világon, ilyen Kojot vagy Holló az észak-amerikai őslakosoknál, a nyugat-afrikai Anansi, Hermész a görögöknél, Robin Hood az angoloknál vagy Till Eulenspiegel a német nyelvterületen. Az irodalomban is bőven találunk belőlük, trickster Shakespeare Puckja, Mark Twain Tom Sawyere vagy Roald Dahl Matildája is.

Szóval szórakoztatóak és imádnivalóak - tisztes távolból. Ha belemerülnél kicsit a tricksterek világába és szeretnél még többet Lokiból, ezeket a könyveket ajánljuk.

Neil Gaiman: Amerikai istenek

Neil Gaiman
Amerikai istenek
Ford. Juhász Viktor, Agave, 2015, 648 oldal
-

Gaiman egyik legnépszerűbb könyve egy egyszerű, de nagyszerű ötletre épül. Mi van, ha a kultúrák nagy olvasztótégelyévé vált Amerikába a bevándorlók az ősi hitükkel és babonáikkal együtt az isteneiket is magukkal vitték? És hogyan férnek meg ezek az ősi istenek a modern világ új isteneivel, mint a Média vagy a Technika? A könyv főszereplője Árnyék, aki három év után szabadul a börtönből. Ám mielőtt végre újra találkozhatna szeretett feleségével, a nő balesetben meghal. A sors ekkor hozza össze egy különös idegennel, akit Szerdának hívnak és különös módon sokkal többet tud Árnyékról, mint a férfi saját magáról. A könyv igazi posztmodern látomás korunk Amerikájáról, Gaiman önfeledt gátlástalansággal száguldozik a különböző kulturális örökségek és mitológiai hagyományok között. Szórakoztató, helyenként elgondolkodtató regény, és nyilván szerepe benne Loki is.

Bernáth István: Skandináv mitológia

Bernáth István
Skandináv mitológia
Corvina, 2021, 344 oldal
-

Bernáth könyvét emeltem ki, mert ez az, amit a skandinavisztika szakos ismerősök is ajánlanak, ha komoly és megbízható ízelítőre vágyik valaki az északi mítoszokból. De ehhez a ponthoz tartozik G. Beke Margit Északi istenek című, jóval karcsúbb, de tartalmas kötetecskéje is. És emlékezzünk meg a kilencvenes évek elejéről a fantasztikus Mítoszok és legendák sorozatról is, amit a Lilliput kiadó adott ki, és a Vikingek című kötete sokaknak (nekem is) gyerekkori belépőt jelentett az északi történetek harcias és lenyűgöző világába. Ez az örökség Neil Gaimant is elragadta, aki önálló kötetben adta ki a saját átiratát Északi mitológia címmel.

Hírlevél feliratkozás

M.A. Marr, K.L. Armstrong: Loki farkasai - Blackwelli Históriák I.

M.A. Marr, K.L. Armstrong
Loki farkasai - Blackwelli Históriák I.
Bihari György, Ciceró, 2014, 298 oldal
-

Egy ilyen ajánlóból nem maradhat ki egy jó kis ifjúsági könyv sem. Mi történik, ha a régi istenek már nincsenek közöttünk, de a leszármazottaik igen? Természetesen az, hogy kamaszokon múlik majd a világ sorsa. A dél-dakotai Blackwell városában a legtöbb ember egyenes ági leszármazottja Thornak vagy Lokinak. Hősünk a tizenhárom éves Matt Thorsen lesz (finom utalás a vezetéknévben), aki bár nagyon alaposan ismeri az északi mítoszokat és isteneket, de már nem hisz ezekben. A meglepetés akkor éri, mikor kiderül, hogy tényleg jön a világvégével fenyegető Ragnarök, és a végső harcban neki kell majd képviselnie az isteneket. 

Al Ewing: Loki - Asgard ügynöke 1. Bízz bennem, Loki vagyok!

Al Ewing
Loki: Asgard ügynöke 1. Bízz bennem, Loki vagyok!
Ford. Lunczer Gábor, Fumax, 2021, 120 oldal
-

Azoknak, akik a Marvel Lokijára kíváncsiak, már csak néhány napot kell várnia, és érkezik a Fumax kiadásában a Loki: Agent of Asgard sorozat 1-5. száma egy kötetben, magyarul. Az ismertető szerint a csínytevés istene erősebb, okosabb és galádabb, mint valaha. “Asgard egyszemélyes titkosszolgálataként készen áll átcsalni, átlopni, áthazudni és átsmárolni magát bármilyen zűrzavaros és veszélyes küldetésen, amire csak elküldi a Mindenek Anyja. Ha kell, még a Bosszúállók tornyába is betör! És ez még csak a kezdet! Loki előbb az ármánykodó varázslónővel Lorelei-jal akaszkodik össze egy monte carloi kaszinóban, majd visszatér Asgard hőskorába, hogy szövetkezzen a legendák legnagyobb hőseivel és együtt kutassanak fel egy mágikus kardot. Asgardia legmélyebb várbörtönébe kell érte betörniük, ám a csapat toborzása közben olyan akadályba ütközik, amivel talán még maga Loki is nehezen tud megbirkózni. Mialatt Asgardért (és nyilván önmagáért is) harcol, szembesülnie kell vele, hogy nem csupán ő tud titkot tartani…”






Kapcsolódó cikkek
...
Gyerekirodalom

Kalózos gyerekkönyvet írt Neil Gaiman

A kalandregény ötletét tíz éve egy papírfecnire írta le Neil Gaiman, most végre könyv lett belőle. Októberben jelenik meg Amerikában.

...
Hírek

Ingyenessé teszi a Marvel a fekete alkotói által készített képregényeket

Júniusban ingyenesen elérhetővé teszi a Marvel a fekete alkotói által készített képregényeket. Az akció egy hónapig tart, és a Marvel Unlimited felületén lehet majd elérni a választékot.

...
Nagy

Pierce Brown: Nekünk, amerikaiaknak nincs saját mitológiánk

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Esther Perel: A modern magány felfalja az életünket

Mi az a mesterséges intimitás, és milyen hatással van az életünkre? Esther Perel belga-amerikai pszichoterapeuta tartotta az idei Brain Bar záró előadását.

...
Zöld

Ez a könyv minden kérdésre válaszol, amit feltettél sörivás előtt, közben vagy után

Mark Dredge Sör mesterkurzusa az erjesztett ital karakterjegyeinek felismerése terén segít magabiztosságot szerezni, és abban is a segítségünkre siet, hogy megértsük, hogy kerültek oda.

...
Zöld

Csányi Vilmos: Biológiailag meg lehetne hosszabbítani az életet, de nem biztos, hogy érdemes

Csányi Vilmos és Barát József Jövőpánik Beszélgetések a lehetséges határairól című kötetében a jövő bizonytalanságairól beszélget tudományos igénnyel, így szóba kerül robotosítás, a közösségek átalakulása, szülőség és szerelem, de a biológiai határaink is.

SZÓRAKOZÁS
...
Szórakozás

Lídiák és megtöltésre váró üres kötetek – A Véletlenül írtam egy könyvet forgatásán jártunk

Magyarok készítenek filmet a holland sikerkönyvből, amely egyszerre szól az írás csodájáról és a gyász intenzív feldolgozásáról. A Véletlenül írtam egy könyvet budapesti forgatásán jártunk, ahol kiderült, mire vágyott egész életében Zsurzs Kati, és mit tanult az írásról a rendező Lakos Nóra.

...
Szórakozás

A kamaszkor-bestseller, ami inspirálta a Barbie-mozit, és a Kenergia legfontosabb kötete

Egy lovakról szóló album, egy eladási listákat vezető nonfiction és egy cameokötet. Utánajártunk a Margot Robbie és Ryan Gosling főszereplésével készült Greta Gerwig-opusz könyves vonatkozásainak.

...
Nagy

Oppenheimernek két szerelme volt, az atombombával megváltoztatta a történelem menetét

Christopher Nolan egy közel három évtizeden át íródó, hétszáz oldalnál is hosszabb életrajzi kötet felhasználásával készítette el Oppenheimer című háromórás, friss moziját. A film világpremierjének napján bemutatjuk a forgatókönyvhez felhasznált biográfiát.

Olvass!
...
Beleolvasó

Roderik Six hátborzongató történetet írt az emberi alkalmazkodókészségről

A Helikon Margó Könyvek sorozatában megjelent Özönvíz egy ökológiai katasztrófa küszöbén játszódik és a kíméletlen túlélési kényszerről mesél. Olvass bele!

...
Beleolvasó

Ughy Szabina novelláiból kiderül, hogy milyen áron válhat láthatóvá egy nő

Milyen árat kell fizetni egy nőnek, hogy szépnek, egészségesnek tűnjön? Ughy Szabina elbeszéléseiben a nők számára az önmagukra ismerés, testük és szellemük újrafelfedezése alapélmény. Olvass bele!

...
Beleolvasó

Ali Smith-nél két testvér próbálja túlélni a legrosszabb időket

Az Évszak-kvartett befejező részében a skót író ismét jelenünk legégetőbb kérdéseit vizsgálja, miközben a világ lassan karanténba zárul. Olvass bele a Nyárba!

Hírek
...
Beleolvasó

Szöllősi Mátyás szerint Roderik Six világa lágy, nedves, szürke purgatórium

...
Nagy

John Scalzi alázatával és a jövőbe mutató hüvelykujjal nyitott az idei Könyvfesztivál

...
Gyerekirodalom

Hétlábú paripák és jó boszorkányok bújnak elő Zalka Csenge Virág mesekönyvéből

...
Hírek

Margó Könyvek néven indít könyvsorozatot a Margó Irodalmi Fesztivál és a Helikon Kiadó

...
Hírek

Meghalt Szirtes András

...
Hírek

Egy vesszőhiba miatt ugorhat a Líra 12 milliós büntetése

...
Hírek

Murakami idén is az irodalmi Nobel legnagyobb esélyese a fogadóirodáknál

...
Gyerekirodalom

Mesés böngészők, varázslatos népmesék, kalandos történetek - Tíz gyerekkönyv a Könyvfesztivál kínálatából

...
Hírek

Elhunyt a Dumbledore professzort alakító Sir Michael Gambon

...
Nagy

John Scalzi: Miért akarna bármi az emberhez hasonlóvá válni?

Miért vesz valaki templomot magának? Segít-e az alkotói válságban a zenélés? Hogyan reagálnának az emberek, ha tényleg megjelenne az igazi mesterséges intelligencia? John Scalzival, a Könyvdesztivál díszvendégével beszélgettünk. Interjú.

Szerzőink

...
Litkai Gergely

Ürge-Vorsatz Diána: Tévút, ahogy a nagy cégek áttolják a felelősséget a fogyasztókra / Mi van, ha megmentjük a világot?

...
Valuska László

Benedek Ágota felboncolt teste és az irodalmi striciskedés

...
Sándor Anna

Esther Perel: A modern magány felfalja az életünket

Még több olvasnivaló
...
Nagy

John Scalzi alázatával és a jövőbe mutató hüvelykujjal nyitott az idei Könyvfesztivál

Mi köze lehet a hüvelykujjunknak a sci-fihez és a fiatal generációhoz, milyen a rém kellemetlen laudáció, és mit jelent spekulatív irodalmi nagykövetnek lenni? A Könyvfesztivál megnyitóján jártunk.

...
Kritika

Miért gyilkolnak a gazdagok, ha a pénz és a hatalom már nem elég motiváció?

Jeneva Rose thrillerjében a város leggazdagabb feleségei olyan döntésre szánják el magukat, ami örökre összeköti őket.

...
Nagy

Bognár Péter: Az unokatestvérek bosszúja

„…egy pillanatra az őz jutott szembe, mert hiszen mégiscsak az őz okozta a galibát, az őz, amely az autó reflektorának fénycsóvájában hirtelenjében torzszülöttnek és vámpírnak látszott lenni, és amely hosszan nézett rám, egészen addig, míg félre nem kaptam a kormányt...” Bognár Péter Minél kevesebb karácsonyt címmel ír tárcasorozatot a Könyvesen. Ez a kilencedik rész.

...
Nagy

Ludmán Katalin: „A ködlovag alakja egyszerre megfoghatatlan és jelenvaló”

Kik, mikor, kikre és miért mondták azt, hogy ködlovag? Ludmán Katalinnal, „A rejtelem volt az írósága…” szerkesztőjével beszélgettünk. Szóba kerültek Schöpflin, Márai vagy Mészöly Miklós „ködlovagozásai”, Hazai Attila prózája és Hajnóczy szöveguniverzuma, továbbá kiderült, hogy hungarikum-e a ködlovagság.

...
Kritika

„A világ egy hidegvizes medence” – Felnőtté válás gyásszal, öngyilkossággal, szerelemmel

Elena Ferrante Nápolyi regényeit idéző atmoszféra és történetvezetés jellemzi A tó vize sohasem édes című könyvet, bár ezúttal egy Róma környéki kisváros a helyszín, ahol a fiatal főhős-elbeszélő története zajlik. Az olasz író harmadik, díjnyertes regényét több mint húsz nyelvre fordították le. 

...
Nagy

Ma már világirodalmi klasszikusok, de ki sem akarták adni őket

A kilencedik alkalommal meghirdetett Margó-díj támogatója, az Erste idén először különdíjjal jutalmazza azt a rövidlistás szerzőt, aki saját történetével vagy prózájával példaként szolgál a #higgymagadban faktorra. Cikkünkben négy híres, mára klasszikussá vált szerzőt mutatunk be, akik hittek magukban annyira, hogy ne futamodjanak meg a visszautasítások miatt.

Polc

Nem a nagy háború, hanem a barátod halála avat felnőtté

...

Az árulást a legnehezebben saját magának bocsátja meg az ember

...

Ménes Attila regényében egy ír úr meséli el a romlásnak indult magyarság történetét

...

McCarthy sötét világában a szerelem és a zsenialitás sem képes világot gyújtani

...