Az utóbbi időszak egyik legelkeserítőbb jelensége könyves szempontból, hogy egyre több könyv és író válik a politika céltáblájává. Amerikában az elmúlt hónapokban komoly könyvbetiltási hullám zajlott, amiről mi is rendszeresen beszámoltunk (például ITT és ITT). Bár az amerikai írók, kiadók és könyvtárosok komoly erőfeszítéseket tettek, hogy ellensúlyozzák a folyamatokat, több államban a diákok már nem, vagy csak nehezen tudnak hozzáférni bizonyos könyvekhez. (Ami többek közt azért is nonszensz, mert teljesen életszerűtlen, hogy az internet korában az iskolai könyvtárak állományát próbálják korlátozni.) Májusban Idaho egyik iskolakerületében tiltottak be 24 könyvet, köztük A Szolgálólány meséjét és Toni Morrison Nagyonkékjét. Korábban Tennessee állam egyik megyéjében is megszavazták, hogy a diákok ne juthassanak olyan kötetekhez, amelyek a holokausztot dolgozzák fel, így lekerült az iskolai könyvtár polcairól például Art Spiegelman Maus című, Pulitzer-díjas képregénykötete is. A texasi iskolákban pedig tiltólistás könyv lett például Anne Frank naplója és a Biblia is.
Limitált példányszámban tűzálló kiadást készített a Penguin Random House A Szolgálólány meséjéből. Az elégethetetlen példányokat a cenzúra és a könyvégetések elleni küzdelem szimbólumának szánják és aukcióra fogják bocsájtani.
Tovább olvasokA PEN America most kiadott egy új jelentést, amelyben összefoglalták, hogy pontosan mi is zajlott az elmúlt iskolai tanévben az Egyesült Államokban, és arra jutottak, hogy jelentősen megszaporodtak az olyan törekvések, amelyek limitálnák a diákok olvasási lehetőségeit. A 2021. július 1-től 2022. június 30-ig tartó időszakot vizsgálták. Ezalatt több mint 2500 könyvbetiltás történt az USA 32 államának 138 tankerületében. Ezek az intézkedések pedig összesen négymillió diák életét érintették. A könyvbetiltások terén Texas vezet (801 könyvet tiltottak be), amit Florida követ a második helyen (566 könyvvel). A PEN America kutatásában minden olyan intézkedés könyvbetiltásnak számított, amikor egy könyvet a tartalma alapján, szülői, közösségi vagy egyéb hivatali, politikai intézkedés hatására kevésbé elérhetővé tettek a diákok számára.
Egy Tennessee állambeli iskolai tanács tiltólistára tette Art Spiegelman holokauszt témájú képregényét. Egy egyetmi professzor válaszul ingyenes kurzust indít az érintett diákoknak.
Tovább olvasokAzt is megvizsgálták, hogy mely könyveket találtak az amerikai tankerületek a legveszélyesebbnek az elmúlt tanévben. Beszédes, hogy a betiltott könyvek 40%-a LMBTQ témájú és 40%-ban vannak színesbőrű főszereplők. A tiltólistás köteteknek egyébként a 75%-a szépirodalom, 49%-a pedig fiatal felnőtteknek íródott.
Forrás: Lithub