Csak az elmúlt tanévben 2500 könyvet tiltottak be Amerikában

A betiltott kötetek 75%-a szépirodalom volt.

Könyves Magazin | 2022. szeptember 20. |

Az utóbbi időszak egyik legelkeserítőbb jelensége könyves szempontból, hogy egyre több könyv és író válik a politika céltáblájává. Amerikában az elmúlt hónapokban komoly könyvbetiltási hullám zajlott, amiről mi is rendszeresen beszámoltunk (például ITT és ITT). Bár az amerikai írók, kiadók és könyvtárosok komoly erőfeszítéseket tettek, hogy ellensúlyozzák a folyamatokat, több államban a diákok már nem, vagy csak nehezen tudnak hozzáférni bizonyos könyvekhez. (Ami többek közt azért is nonszensz, mert teljesen életszerűtlen, hogy az internet korában az iskolai könyvtárak állományát próbálják korlátozni.) Májusban Idaho egyik iskolakerületében tiltottak be 24 könyvet, köztük A Szolgálólány meséjét és Toni Morrison Nagyonkékjét. Korábban Tennessee állam egyik megyéjében is megszavazták, hogy a diákok ne juthassanak olyan kötetekhez, amelyek a holokausztot dolgozzák fel, így lekerült az iskolai könyvtár polcairól például Art Spiegelman Maus című, Pulitzer-díjas képregénykötete is. A texasi iskolákban pedig tiltólistás könyv lett például Anne Frank naplója és a Biblia is. 

Elégethetetlen kiadás készült A Szolgálólány meséjéből

Limitált példányszámban tűzálló kiadást készített a Penguin Random House A Szolgálólány meséjéből. Az elégethetetlen példányokat a cenzúra és a könyvégetések elleni küzdelem szimbólumának szánják és aukcióra fogják bocsájtani.

Tovább olvasok

A PEN America most kiadott egy új jelentést, amelyben összefoglalták, hogy pontosan mi is zajlott az elmúlt iskolai tanévben az Egyesült Államokban, és arra jutottak, hogy jelentősen megszaporodtak az olyan törekvések, amelyek limitálnák a diákok olvasási lehetőségeit. A 2021. július 1-től 2022. június 30-ig tartó időszakot vizsgálták. Ezalatt több mint 2500 könyvbetiltás történt az USA 32 államának 138 tankerületében. Ezek az intézkedések pedig összesen négymillió diák életét érintették. A könyvbetiltások terén Texas vezet (801 könyvet tiltottak be), amit Florida követ a második helyen (566 könyvvel). A PEN America kutatásában minden olyan intézkedés könyvbetiltásnak számított, amikor egy könyvet a tartalma alapján, szülői, közösségi vagy egyéb hivatali, politikai intézkedés hatására kevésbé elérhetővé tettek a diákok számára.

Egy professzor ingyenes kurzust tart azoknak, akiknek az iskolájában betiltották a Maust
Tovább olvasok

Azt is megvizsgálták, hogy mely könyveket találtak az amerikai tankerületek a legveszélyesebbnek az elmúlt tanévben. Beszédes, hogy a betiltott könyvek 40%-a LMBTQ témájú és 40%-ban vannak színesbőrű főszereplők. A tiltólistás köteteknek egyébként a 75%-a szépirodalom, 49%-a pedig fiatal felnőtteknek íródott.

Forrás: Lithub

Hírlevél feliratkozás
Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Összefogtak a könyvbetiltások ellen az amerikai írók, kiadók és könyvtárosok

2021-ben mintegy 1600 kísérlet történt könyvbetiltásra az Egyesült Államokban. 

...
Hírek

Egy texasi iskolában betiltották a Bibliát

Az amerikai könyvtilalommal szemben már több szerző, kiadó és könyvtáros is felszólalt, az Amerikai Könyvtárak Szövetsége, és az Amerikai Tanárok Szövetsége megalapította a Unite Against Book Bans szervezetet.

...
Hírek

Egy amerikai iskolakerületben betiltottak 24 könyvet, köztük A Szolgálólány meséjét

Margaret Atwood és Toni Morrison könyvei is feketelistára kerültek egy idahói iskolakerületben. 

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Esther Perel: A modern magány felfalja az életünket

Mi az a mesterséges intimitás, és milyen hatással van az életünkre? Esther Perel belga-amerikai pszichoterapeuta tartotta az idei Brain Bar záró előadását.

...
Zöld

Ez a könyv minden kérdésre válaszol, amit feltettél sörivás előtt, közben vagy után

Mark Dredge Sör mesterkurzusa az erjesztett ital karakterjegyeinek felismerése terén segít magabiztosságot szerezni, és abban is a segítségünkre siet, hogy megértsük, hogy kerültek oda.

...
Zöld

Csányi Vilmos: Biológiailag meg lehetne hosszabbítani az életet, de nem biztos, hogy érdemes

Csányi Vilmos és Barát József Jövőpánik Beszélgetések a lehetséges határairól című kötetében a jövő bizonytalanságairól beszélget tudományos igénnyel, így szóba kerül robotosítás, a közösségek átalakulása, szülőség és szerelem, de a biológiai határaink is.

Évente több száz új gyerekkönyv jelenik meg a piacon, ekkora választékban pedig még egy rutinos szülő is könnyen elveszítheti olykor a fonalat. Keresd a Bookline Kids apró pecsétjével ellátott cikkeket, és ismerd meg a legszerethetőbb új gyerekkönyveket!

A csíkos pizsamás fiú egy különös, kegyetlen világban él a kerítés túloldalán

...

Mihez kezd két gyerek egy játékban, ahol a virtuális hirtelen valóságos lesz?

...

Egy írói válságnak köszönhető, hogy megszületett a mesebeli furcsa pár

...

A viktoriánus London elevenedik meg Orczy Mimi kalandos nyomozása során

...
...
Kritika

Miért gyilkolnak a gazdagok, ha a pénz és a hatalom már nem elég motiváció?

Jeneva Rose thrillerjében a város leggazdagabb feleségei olyan döntésre szánják el magukat, ami örökre összeköti őket.

Szerzőink

...
Sándor Anna

Esther Perel: A modern magány felfalja az életünket

...
Vass Norbert

Andrei Dósa megírta a Dekameron spangliparázstól izzó spinoffját

...
Ruff Orsolya

Rébecca Dautremer: A jó képeskönyv olyan, mint egy színházi előadás

...

Visky András: A valóságot a fikció és a képzelet révén ismerjük meg

...

Ha beérek Zalába, veszek egy nagy levegőt - itthon vagyok [SÁNTAKUTYA]

...

Robert Capa: magyar fotósból lett a világ szeme [PODCAST]

...

Simon Márton: A Polaroidok sikere után hirtelen más lettem, mint aki voltam [Visszapillantó]

...

Boldizsár Ildikó: A történetmondás eltűnése is okozza, hogy már nem vagyunk alázatosak a természettel [Analógia]

Még több olvasnivaló
...
Nagy

Bognár Péter: Az unokatestvérek bosszúja

„…egy pillanatra az őz jutott szembe, mert hiszen mégiscsak az őz okozta a galibát, az őz, amely az autó reflektorának fénycsóvájában hirtelenjében torzszülöttnek és vámpírnak látszott lenni, és amely hosszan nézett rám, egészen addig, míg félre nem kaptam a kormányt...” Bognár Péter Minél kevesebb karácsonyt címmel ír tárcasorozatot a Könyvesen. Ez a kilencedik rész.

...
Nagy

Ludmán Katalin: „A ködlovag alakja egyszerre megfoghatatlan és jelenvaló”

Kik, mikor, kikre és miért mondták azt, hogy ködlovag? Ludmán Katalinnal, „A rejtelem volt az írósága…” szerkesztőjével beszélgettünk. Szóba kerültek Schöpflin, Márai vagy Mészöly Miklós „ködlovagozásai”, Hazai Attila prózája és Hajnóczy szöveguniverzuma, továbbá kiderült, hogy hungarikum-e a ködlovagság.

...
Kritika

„A világ egy hidegvizes medence” – Felnőtté válás gyásszal, öngyilkossággal, szerelemmel

Elena Ferrante Nápolyi regényeit idéző atmoszféra és történetvezetés jellemzi A tó vize sohasem édes című könyvet, bár ezúttal egy Róma környéki kisváros a helyszín, ahol a fiatal főhős-elbeszélő története zajlik. Az olasz író harmadik, díjnyertes regényét több mint húsz nyelvre fordították le. 

...
Nagy

Ma már világirodalmi klasszikusok, de ki sem akarták adni őket

A kilencedik alkalommal meghirdetett Margó-díj támogatója, az Erste idén először különdíjjal jutalmazza azt a rövidlistás szerzőt, aki saját történetével vagy prózájával példaként szolgál a #higgymagadban faktorra. Cikkünkben négy híres, mára klasszikussá vált szerzőt mutatunk be, akik hittek magukban annyira, hogy ne futamodjanak meg a visszautasítások miatt.

...
Nagy

Karinthy a Micimackót akkora szenzációnak érezte, mint „Mikimauz” megjelenését

Magyarországon a Micimackó Karinthy Frigyes fordításában lett borzasztóan népszerű. De hogyan bukkant az író Milne gyerekkönyvére, ő maga mit gondolt a kötetről, és milyenek voltak a korabeli kritikák? Cikkünkben ennek járunk utána.

...
Nagy

Nem kell mindent megbocsátani, de ha képesek vagyunk rá, az egyfajta szupererő

Carley Fortune a pandémia alatt írta meg első, Minden elmúlt nyár című regényét, amiben arra a kérdésre keresi a választ, hogy meddig tart a kamaszkori szerelem varázsa. A szerzővel a kanadai tájról, a kamaszkori naplóírásról is beszélgettünk. Interjú.